Trh s elektřinou je teď jako rychle rozjetý vlak, a tak Nano Energies expandují. Míří do Chorvatska a Maďarska
Velkým tématem v Česku i ve světě je strmý růst cen energií. Pro koncové uživatele je to spíše neradostná informace, protože budou mít dražší účty, ale některým společnostem podobné extrémní situace naopak přináší nové obchodní příležitosti. Jako třeba tuzemské energetické společnosti Nano Energies, která spoléhá na obnovitelné zdroje a teď nakopává svou expanzi po Evropě.
Loni začali Nano Energies obchodovat s elektřinou v Německu a Rakousku a nyní míří na trhy do Chorvatska a Maďarska. Tam to bude ovšem se službami spojenými s takzvanou energetickou flexibilitou. Pražská firma pro expanzní účely založila DES Holding, který její růst a otevírání nových poboček v regionu střední a východní Evropy zastřeší.
„Trh s elektřinou je teď jako rychle rozjetý vlak. Pobočky v Maďarsku a Chorvatsku otevíráme jako první, další v regionu střední a východní Evropy budou následovat,“ říká CEO Nano Energies Stanislav Chvála. „Přinášíme malým zdrojům příležitost, jak se zapojit do poskytování podpůrných služeb. Agregace energetické flexibility je ale výhodná pro celý místní trh – pomůže předcházet blackoutům, flexibilní řízení prospívá v důsledku celé síti.“
Nano Energies chtějí v rámci DES Holdingu nabízet službu chytrého řízení a agregace elektrické flexibility. Její hlavní přidaná hodnota tkví v tom, že se malí producenti mohou zúčastnit obchodování na trhu s podpůrnými službami například pro ČEPS. Bez agregace, tedy spojení více malých hráčů, by přitom flexibilitu poskytovat nemohli, s ní se jim naopak otevírají nové obchodní příležitosti.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Stát například dosud platil miliardy velkým elektrárnám a teplárnám za to, že nabídnou část svého výkonu, aby vykrývaly výkyvy v síti. Nyní dostanou šanci i malí výrobci a spotřebitelé, kteří díky naší agregaci spojí síly a nabídnou stejný výkon jako ti velcí. Zkrátka se domluvíme s mrazírnou, že v sedm hodin večer, kdy je špička, na hodinu sníží spotřebu a díky tomu vlastně ušetří. To jsou obrovské nové příležitosti,“ vysvětluje pro CzechCrunch Chvála.
Chytrým řízením energie dokážou Nano Energies dle svého vyjádření uspořit zákazníkům až deset procent nákladů energie. Jedná se zejména o průmyslové podniky, kancelářské komplexy nebo městské teplárny a obecně objekty, které akumulují chlad, teplo či jiný typ energie. Součástí holdingu bude vedle zastoupení v Maďarsku a Chorvatsku také slovenská pobočka, kterou firma otevřela loni na podzim.
Tuzemská energetická společnost, za níž v roli akcionářů stojí Petr Rokůsek, Tomáš Janeček, Petr Němec a Petr Zahradník a která právě na expanzi před rokem nabrala stovky milionů korun, funguje od roku 2008 a za loňský rok očekává v konsolidovaných tržbách přes jednu miliardu korun. „Zisk jsme neplánovali, protože jsme naopak plánovali masové investice do vývoje nových softwarů na poskytování podpůrných služeb na tuzemskému trhu a také do popsané expanze s DES Holding. Tyto investice pokračují i v roce 2021,“ dodává šéf Nano Energies.