Trhem umění třesou mladí investoři i NFT. Už není jen pro bohaté, kousek slavného díla může mít každý, říká šéf Portu Gallery
Martin Jaroš, šéf online investiční galerie Portu Gallery
Investice do umění loni zažily boom. Trh se po stagnaci spojené s pandemií opět vzchopil a vykazuje několik klíčových trendů i nové příležitosti. Pomalu se ukazuje, že tato oblast už není jen pro bohaté, zájem široké veřejnosti roste. Investice do umění všeho druhu se pro mnohé ukazuje jako dobrá ochrana před inflací.
O tom, jak se tento svět vyvíjí, píše ve svém komentáři pro CzechCrunch Martin Jaroš, jednatel online investiční galerie Portu Gallery, která se právě na investice nejen do umění zaměřuje. Jak do tohoto světa promlouvají mladí technologicky zaměření sběratelé a co do umění přináší fenomén NFT?
***
V loňském roce se trh s uměním po stagnaci v souvislosti s covidovou krizí otřepal, trhal rekordy a opět stoupal do nebes. Transformační pandemické období přineslo nové příležitosti a prostor pro inovace. Loňský boom na trhu s uměním se připisuje především mladým nadšencům do kryptoměn, růstu na asijském trhu a obecnému přesvědčení, že je v časech ekonomické nejistoty a obav z inflace investice do umění vhodnou volbou.
Právě alternativní investice jako umění představují zajímavou možnost, jak diverzifikovat svoje portfolio a ochránit úspory před inflací. Vysoký potenciál zhodnocení ale přirozeně jako vždy doprovází vyšší rizika. Ta je možná vyvážit nákupem jen části hodnotného uměleckého díla, o tom ale později.
Dalo by se říct, že globální trh s uměním zažívá přerod. Dříve, ještě v 90. letech, šlo o poměrně izolovanou oblast, kde se sběratelé navzájem znali nebo o sobě alespoň věděli. Nejvíce ceněná byla tvorba umělců prověřených zubem času, zájem o současné umění byl spíše chladný. Nyní se již zcela jistě nejedná o oblast jen pro úzký okruh zasvěcených a aukční rekordy lámou především díla moderních a současných tvůrců. Ta rovněž představují velmi zajímavou investiční příležitost.
Digitalizace, zájem mileniálů a nové rekordy
Díky digitalizaci trhu – online aukcím a prodeji v online galeriích – se přístup do světa umění výrazně zjednodušil a hranice v hierarchii trhu se postupně rozmělňují. Kdokoliv může nahlédnout do internetové aukce a dražit z pohodlí domova.
Rostoucí trend zájmu o umění zaznamenal také přední aukční dům Sotheby’s. Zde s obratem v přepočtu více než 156 miliard korun oslavují loňský rok jako nejvíce ziskový za celou svou historii od roku 1744. Z toho více než dvě miliardy korun tvořily prodeje NFT děl.
Úspěchy připisují vzestupu mladých technologicky zaměřených sběratelů, kteří investují do luxusních předmětů. Aukční dům rovněž zareagoval na nové trendy přijetím plateb v kryptoměnách. Vzrůstající zájem mladých sběratelů zaznamenala také aukční síň Christie’s s meziročním padesátiprocentním nárůstem zájemců z řad mileniálů.
Ukazuje se, že se zvyšujícím se počtem sběratelů z řad mileniálů roste také zájem o současné umění. Globální trh zaznamenal v roce 2021 rekordní obrat současného umění v hodnotě téměř 58 miliard korun. Mimo to své majitele našlo více než 102 tisíc obrazů současného umění, což je nejvíce v historii.