Tři důvody, proč bitcoin a ethereum zase porostou aneb Dobré zprávy z kryptosvěta
Zakladatel a šéf kryptoburzy Coinmate Roman Valihrach se zamýšlí, proč kryptoměny potkaly letos takové problémy a co to (ne)znamená.
Roman Valihrach z Coinmate
Vypařené stovky miliard dolarů, zkrachovalé projekty, propady o vysoké desítky procent… Ze světa kryptoměn letos nepřicházejí zrovna pozitivní zprávy. Vždyť jen bitcoin přišel od ledna o více než 50 procent své hodnoty. A byť třeba ether v posledních dnech opět nabírá na ceně, i on v minulých měsících zažil propad o 70 procent. Roman Valihrach, zakladatel a šéf kryptoburzy Coinmate, nabízí tři důvody, proč není třeba podléhat panice. Neděje se totiž nic, co by zkušení harcovníci jako on už nezažili.
Kryptoměnový byznys je ve fázi určité korekce, protože do něj v posledních dvou letech přiteklo nadstandardní množství peněz. A s tím, jak ekonomiku obchází obavy z recese spojené s válkou na Ukrajině a vysokou inflací, doléhá nervozita i na bitcoin a spol. Speciálně největší virtuální měna má ale podle Romana Valihracha všechny předpoklady se zase zvednout. Jeho komentář je součástí našeho Průvodce světem krypta, jehož partnerem společnost Coinmate je.
***
Vše se odehrává v cyklech
Tak jako celá ekonomika i bitcoin prochází pravidelnými cykly. Praktické je, že se dají poměrně snadno odhadnout. Souvisí totiž s takzvanými halvingy, tedy půlením bitcoinu, ke kterým dochází každé čtyři roky. Co to znamená? Že se množství nově vytěžených bitcoinů sníží na polovinu.
Po samotném půlení nastává zpravidla prudký růst, který je následovaný pádem. Následně je pád překonán dalším, tentokrát už pozvolnějším růstem a cyklus se opakuje. K prvnímu půlení došlo v listopadu 2012, další následovalo v letech 2016 a 2020.