Tři kamarádi opustili svět korporací a dali se na reality. V Ostravě staví byty, u Prahy vily

I když v Česku řádí inflace a na Ukrajině ruská armáda, realitní trh láká. Je a bude tu spousta příležitostí, říkají Silverline Real Estate.

Luboš KrečLuboš Kreč

trio-hpStory

Foto: Silverline Real Estate

Zakladatelé Silverline: Martin Benroth, Dan Vaško, Vojtěch Brix

0Zobrazit komentáře

Jsou tři a plní si svůj byznysový sen: práci ve slavné poradenské firmě Kearney pověsili na hřebík a založili si investiční fond, s nímž plánují uspět na developerském trhu, a to nejen v Česku. Začínali s byty na Airbnb, teď rekonstruují činžák v centru Ostravy na moderní byty a chystají stavbu rezidenčních komplexů nedaleko Prahy. Dvěma ještě nebylo třicet, třetí čerstvě oslavil 35. narozeniny a dohromady si říkají Silverline Real Estate.

Přímo naproti populárnímu ostravskému nákupnímu centru Nová Karolina, kousek od centra města a zároveň blízko napojení na dálnici D47 stojí pár ošuntělých činžáků. Největší moravskoslezské město se v posledních letech sice hodně proměnilo, na tento kout podél ulice 28. října ale jako by se zapomnělo. Brzy se to však aspoň zčásti změní – jeden z obytných domů projde rozsáhlou rekonstrukcí a vznikne v něm 18 moderních bytů, v přízemí pak obchody a kanceláře.

Za nenápadným projektem stojí ambiciózní trio mladých investorů a developerů, kteří si domem plní svůj byznysový sen. Nejde ale jen o Ostravu, v okolí Prahy totiž chystají výstavbu několika menších rezidenčních projektů a spřádají řadu dalších plánů. Nepouští se do nich ovšem ve špatné době, když vzhůru letí inflace, cena práce i stavebních materiálů stoupá taktéž a ekonomika se i kvůli ruské agresi na Ukrajině začíná ochlazovat?

„Bytů je a bude v Česku nedostatek ještě řadu let, podle statistik jich tu chybí desítky tisíc. Do toho sem přicházejí Ukrajinci, což vyvolá tlak na růst nájmů a na potřebu dalších nájemních bytů. Nasměrování kapitálu do oblasti rezidenčního developmentu, abychom společně zvládli navýšit nabídku na trhu a tím mírnili nárůst cen, tedy vnímám jako jednu z celospolečenských priorit. A my k tomu můžeme přispět,“ říká Dan Vaško, který firmu Silverline původně založil sám.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Všechno to začalo před lety v Dubaji. Vaško, tehdy ještě ne třicetiletý absolvent ekonomie z VŠE a Univerzity Karlovy, tam pracoval pro malou poradenskou kancelář. Po štacích v ČSOB a Roland Berger, v jejichž pražských kancelářích po vysoké škole působil, byly pro něj Spojené arabské emiráty příležitost, jak nahlédnout do velkého světa: „Byl jsem tam dva roky, pomáhali jsme při fúzích a akvizicích, prověřovali firmy. Byla to cenná byznysová zkušenost.“

Vaško tam ovšem poznal ještě něco – Airbnb. „Protože jsem poměrně hodně cestoval, byt, který jsem měl v Dubaji, jsem ve chvílích, kdy jsem byl pryč, začal krátkodobě pronajímat. A fungovalo to skvěle,“ říká s odstupem sedmi let. Přivedlo ho to na myšlenku zkusit něco podobného v Praze, kam se stejně plánoval vrátit: „A tak jsem po několikaměsíčních přípravách v létě 2015 přiletěl do Prahy na čtyři dny a koupil první čtyři byty. Dodnes vděčím za pomoc kamarádce, která mi s tím na základě plných mocí pomáhala.“

ova

Foto: Silverline Real Estate

Projekt ostravského činžovního domu naproti Nové Karolině

Pandemie na jaře 2020 v podstatě ze dne na den byznys s krátkodobými pronájmy vymazala, jenže Vaško se už předtím poohlížel po něčem jiném. „Ceny bytů hlavně v Praze vystoupaly už v roce 2019 na úrovně, že mi to přestávalo dávat smysl. Poměr jejich roční výnosnosti vůči kupní ceně se snižoval. Začínal jsem vidět větší příležitost v developmentu,“ vypráví Vaško během rozhovoru, který je součástí našeho realitního speciálu Průvodce světem nemovitostí, jehož jsou Silverline Real Estate partnery.

Zároveň to ale všechno dělal po nocích a o víkendech, protože měl zaměstnání, které vyžaduje vysoké pracovní nasazení. Po návratu z Dubaje nastoupil v roce 2016 do pražské pobočky známé konzultační společnosti Kearney jako seniorní analytik, později se ve firmě stal manažerem.

To, že vedle poradenské práce rozvíjí byznys v realitách, zaujalo dva jeho kolegy, kteří podobně jako on toužili vybudovat něco vlastního. A tak postupně začali spolupracovat a pomáhat si. Martin Benroth se k Vaškově firmě, která už tehdy nesla v názvu Silverline, oficiálně připojil předloni, o něco později na palubu naskočil i Vojtěch Brix.

hp-vasko

Přečtěte si takéNájmy v Česku půjdou rychle nahoru, zdražování nemovitostí zpomalíNájmy půjdou rychle nahoru, zdražování nemovitostí zpomalí. Lepší než v Praze je investovat do bytu v Bratislavě či Bukurešti

„Postupně jsme začali bytové portfolio rozprodávat, teď už máme jen jeden poslední apartmán na Karlově náměstí. V řeči čísel se podařilo ze dvou milionů, které jsem měl našetřené v roce 2015, udělat zhruba 70 milionů. Jedná se o kombinaci příjmů z kapitálových zhodnocení nemovitostí, krátkodobých pronájmů a zaměstnání,“ dodává Dan Vaško, který je ve volném čase vášnivým sportovcem, rád běhá, běžkuje či jezdí na kole.

Těsně před propuknutím koronavirové epidemie, kdy už Vaško pracoval na transformaci byznysu z krátkodobých pronájmů směrem k developmentu, koupil v Ostravě starý činžák blízko středu města hned u obchodního centra Nová Karolina.

„Začínáme stavět, bude tam 18 bytů a také obchodní prostory. Prodejní cenu počítáme na úrovni 80 milionů korun. Zdražení stavebních materiálů se do toho výrazně promítlo, ale pořád nám to vychází s velmi rozumným ziskem,“ vysvětluje nejmladší, šestadvacetiletý člen týmu Brix, který před Kearney pracoval v PwC a Deloitte.

Dnes už on s Vaškem a Benrothem nejsou jen kolegové, ale i obchodní partneři a spoluzakladatelé, kteří mají jen sami sebe – z Kearney všichni odešli, před rokem Brix, Vaško loni v říjnu a Benroth čerstvě od března. Nově vystupují jako investiční fond Silverline Real Estate, který je plně regulovaný Českou národní bankou a mohou do něj peníze, minimálně milion korun, vložit jen zkušenější (takzvaně kvalifikovaní) investoři. Správcem fondu je investiční společnost Amista, která se mimo jiné stará o investiční fondy finančníkům ze skupiny J&T či Rockaway a pečuje o desítky fondů s objemem aktiv ve výši bezmála 60 miliard korun.

ujezd

Foto: Silverline Real Estate

Vilový projekt ve Vysokém Újezdu

„Jako zakladatelé vkládáme do fondu přes 70 milionů, dále počítáme s vklady našich známých, například bývalých kolegů či klientů. Do konce letošního roku bychom měli rádi ve fondu výrazně přes 100 milionů,“ říká devětadvacetiletý Benroth, který na rozdíl od svých kolegů nevystudoval ekonomku, ale Vysokou školu chemicko-technologickou a několik let působil v prestižním Ústavu organické chemie a biochemie (proslaveném objevy profesora Antonína Holého) v týmu elitního českého vědce Pavla Hobzy.

Byznysová strategie tria mladých developerů má tři směry: první linií jsou činžovní domy v krajských městech, které skýtají šanci na stavební rozšíření třeba formou půdní vestavby, nadstavby nových pater či přístavby ve vnitrobloku. „To je přesně náš ostravský projekt. Další podobné hledáme, něco už máme na stole,“ vysvětluje Vaško.

Druhá investiční cesta je rezidenční development na zelené louce ideálně ve Středočeském kraji v dobré dojezdové vzdálenosti od metropole. „Máme trojici pozemků, na nichž plánujeme stavět rodinné domy a vilky. Nejdál jsme ve Vysokém Újezdu u Berouna, kde jsme těsně před získáním stavebního povolení na tři vily. Rozjíždíme také projekt na jihovýchod od Prahy. Bude tam osm až deset domů,“ doplňuje Brix.

soural

Přečtěte si takéVálka nás změní, žili jsme v blahobytu na úkor bezpečí, říká Marcel SouralVálka nás změní, žili jsme v blahobytu na úkor bezpečí. Je to znát i v realitách, říká developer

A co v posledních letech tolik populární horské apartmány? „To je ten třetí směr,“ směje se Benroth s tím, že tento segment s kolegy zatím jen prozkoumávají a nic konkrétního nemají: „Je to něco, co nás láká. Zároveň ale tento typ developmentu představuje vyšší rizika průtahů a také je v tomto segmentu vyšší cenová volatilita.“

Když spolu sedíme v kanceláři Silverline v pražském centru HubHub, je na trojici viditelné nadšení – nadšení někoho, kdo se odhodlal pověsit na hřebík solidně placenou práci v prestižní poradenské společnosti a zkouší vybudovat vlastní byznys. Přesto, ta otázka se vkrádá znovu a znovu: Nevstupují do podnikání v developmentu v blbé době? Covid a narušení dodavatelských řetězců vyhnaly inflaci hodně nad 10 procent, hypotéky prudce zdražují, nemovitostní boom z posledních dvou let ochlazuje, do toho ruská invaze na Ukrajinu, která celou situaci jen zhorší a zklidnění na trzích odsune přinejlepším do začátku roku 2023…

„To je všechno pravda, ale když se na realitní trh v Česku podíváte dlouhodobější perspektivou, nemám obavu o jeho atraktivitu v oblasti rezidenčního developmentu. Ano, jak nedávno zmiňoval například Tomáš Vavřík z Domoplanu, developeři si v posledních letech zvykli na velmi nadstandardní marže, ty se nyní mohou normalizovat,“ říká Vaško a dodává: „Deficit developmentu z minulých let je potřeba zaplnit. Je a bude tu velký prostor.“

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Odkaz Zahy Hadid ukrytý v dunách. Pouštní objekt architektka koncipovala jako kancelář budoucnosti

Jméno Zahy Hadid žije díky stavbám, které navrhla. Jedna z nich byla nyní dokončena v arabské poušti a ukazuje světu, jak pracovat s udržitelností.

hadid-sidlo-beeah5

Foto: Hufton + Crow

Sídlo společnosti Beeah navržené architektkou Zahou Hadid

0Zobrazit komentáře

Přestože od úmrtí světoznámé architektky Zahy Hadid uplynulo již šest let, její odkaz je stále plný života. A to nejen díky práci architektonického studia, které založila. Některé objekty, které navrhla sama architektka, jsou totiž stále ve výstavbě, některé zase otevřely své vchodové dveře teprve nedávno. To je případ i architektonického úkazu umístěného v poušti nedaleko Dubaje, kde se organicky svíjí nové sídlo společnosti Beeah.

Tam, kde končí urbanistická zástavba města Šardžá ležícího hned vedle Dubaje, se rozprostírá poušť a v ní architektonický klenot navržený samotnou Zahou Hadid. Jedná se o nové hlavní sídlo společnosti Beeah, která přináší do regionu Spojených arabských emirátů průkopnická řešení udržitelné budoucnosti, a tomuto zaměření odpovídá i samotná podoba sídla.

Budova kombinuje jedinečný organický vzhled s technologiemi, které mění kus pouště na oázu plnou klidu a udržitelnosti. Již na první pohled se jedná o objekt s jasným rukopisem slavné architektky. Jeho organicky se svíjející betonové křivky se stávají přirozenou součástí písečných dun, kterými je dílo obtékáno. Tvar ovšem nebyl navržen pouze tak, aby splynul s dunami, ale zároveň je odpovědí architektky na místní klima.

hadid-sidlo-beeah6

Foto: Hufton + Crow

Pohled na sídlo navržené ve stavu písečných dun

„Design sídla reaguje na své okolí jako řada vzájemně propojených ‚dun‘ orientovaných a tvarovaných tak, aby optimalizovaly klimatické podmínky. Návrh je zasazen do kontextu pouště a odráží okolní krajinu tvarovanou převládajícími větry,“ popisuje budovu studio Zaha Hadid Architects.

Objekt nabízí relativně malé množství prosklených ploch, díky čemuž se daří udržet vnitřní teplotu na příjemné úrovni. I přes množství betonové masy vyztužené skelnou tkaninou se však daří přivádět dovnitř i dostatečné množství světla, takže stavba nepůsobí jako uzavřený bunkr.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ke vzdušnosti projektu o celkové ploše devět tisíc metrů čtverečních přispívá i centrální nádvoří, které slouží nejen coby odpočinková zóna, ale je nedílnou součástí systému přirozené ventilace. Díky němu je v manažerském oddělení i administrativní a veřejné zóně vždy dostatečné množství čerstvého vzduchu.

Právě kancelářské prostory zabírají značnou část budovy, do které se vstupuje skrze velkou kupoli. Kromě nich však nabízí také řadu zasedacích místností, návštěvnické centrum a přednáškový sál.

hadid-sidlo-beeah2

Objekt jde vstříc nejvyšším udržitelným standardům

Hadid celý objekt koncipovala jako kancelářskou budovu budoucnosti s inteligentním řídícím systémem, který upravuje vnitřní teplotu či osvětlení v závislosti na počtu osob, které se v něm pohybují, nebo na denní době. Nechybí ani virtuální průvodce či nástroje vycházející vstříc hybridnímu a vzdálenému způsobu vykonávání práce.

Co se udržitelnosti týče, budova byla oceněna standardem LEED Platinum, tedy nejvyšším hodnocením tohoto certifikování budov dle udržitelnosti, které bere v potaz celou řadu kritérií. Nechybí mezi nimi například lokalita, způsoby hospodaření s vodou a energiemi, materiály, ze kterých je objekt postaven, či kvalita vnitřního prostředí spolu s inovacemi.

Nové sídlo společnosti Beeah se může kromě zmíněného přirozeného větrání pochlubit také konstrukcí z částečně recyklovaných materiálů i energetickou nenáročností. Samotná energie, která je využívána například i na filtraci šedé vody, je získávána z velkého energetického uložiště od společnosti Tesla, do kterého dodává energii nedaleká solární farma.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání