Třicet let ThinkPadu. NASA ho vynesla do vesmíru, horolezec Jaroš jen o něco níž. Teď se ohýbá, ale rozhodně ne věkem
Lenovo ThinkPad slaví krásné kulatiny. Oblíbená značka laptopů za tu dobu zažila mnohem víc než kdejaký třicetiletý dobrodruh.
Oslavit třicítku znamená být na prahu toho nejlepšího věku. Platí to u lidí – a příběh populárních laptopů ThinkPad ukazuje, že se to dá vztáhnout i na technologie. Krásně kulaté výročí je ideální připomínkou úspěšných i kuriózních milníků známých přístrojů, ale i příležitostí k pohledu na jejich budoucí směřování pod značkou Lenovo.
Značku ThinkPad si dnes lidé neodmyslitelně spojují s technologickou společností Lenovo, ale k jejímu zrodu došlo v jiné významné firmě. Původním zakladatelem totiž byla společnost IBM, jejíž divizi osobních počítačů v roce 2005 čínský gigant koupil. Pod jejími křídly vzlétly k byznysovým výšinám a staly se pro mnohé zákazníky nejčastějším pracovním nástrojem – ale do výšin skutečně nadpozemských se vydaly dokonce už dřív.
Právě v říjnu před třiceti lety se světu představil první model ThinkPadu. Premiérová řada nesla označení 700, a byť svým designem nevybočovala z tehdejších norem, přesto v jednom ohledu byla na první pohled unikátní. S ThinkPadem totiž přišel trackpoint.
Ano, ta rudá kulička uprostřed tmavé klávesnice, která nahrazovala myš a vládla notebookům po dlouhé roky, než ji začala vytlačovat dnes známější plocha touchpadu. Ale podobně jako knihy ani notebooky nelze soudit jen podle obalu, respektive vzhledu.
ThinkPady si totiž za tři dekády vybudovaly pověst pracovních nástrojů pro profesionály. Nelákaly na extravagantní design. „Bez nadbytečných designových prvků je ThinkPad nepřítelem trendů, klišé a přelétavé módy nebo konkurenční emulace. Místo toho je to ztělesnění originální a autentické myšlenky,“ prohlásil David Hill, který vedl designové divize jak v IBM, tak v Lenovu. O tom, jaké myšlenky to jsou, podávají ThinkPady svědectví od svého prvopočátku.
Co totiž možná neodhalilo oko, to odhalilo spuštění a používání ThinkPadu 700. Pětadvacetimegahertzový procesor spolu se čtyřmi nebo osmi megabajty operační paměti poháněly všechno, co jste spustili ze 120megabajtového disku. A sledovali jste to na obrazovce (s 256 barvami!) s úhlopříčkou 10,4 palce a rozlišením 640 × 480 bodů. Úsměvné? Dnes snad, ale tehdy to bylo na přenosné zařízení naprosto bez nadsázky impozantní.
S ThinkPadem do vesmíru i do muzea
Dokonce tak impozantní, že si toho všimla NASA. Americký úřad pro věci kosmické zvolil jen rok po představení prvního ThinkPadu jeho následovnický model 750c jako pracovní nástroj posádky raketoplánu Endeavour. Nejprve při misi k opravě Hubbleova teleskopu, během které se na ThinkPadu mimo jiné testoval vliv kosmického záření na elektroniku, a následně pro desítky dalších letů.
A nezůstalo jen u amerických astronautů. ThinkPady se zalíbily i Roskosmosu, který rovnou desítku ThinkPadů 770 provozoval na ruské kosmické stanici Mir. Pozadu nezůstala ani Evropská vesmírná agentura a ThinkPady byly dlouho jedinými laptopy, které získaly certifikaci k provozu na Mezinárodní vesmírné stanici. Nicméně svou nadpozemskou popularitu si udržují i nadále. Zkuste se třeba na speciální stránce Google Earth podívat do pozorovacího modulu ISS…
Ale z kosmu zpátky na Zemi – byť některé nápady v dekádě od uvedení prvního ThinkPadu byly někdy až nadpozemsky neobvyklé. Například ThinkPad 701C přišel s velkou klávesnicí, která se při otevření laptopu sama rozložila pro komfortnější psaní. Vyneslo mu to dokonce expozici v newyorském Muzeu moderního umění.
Jiné modely umožňovaly transformaci obrazovky na projektor. Další byly vybaveny modulárním slotem UltraBay, který umožňoval zasunutí modulu třeba se síťovou kartou nebo disketovou mechanikou. Vyvrcholením originality nicméně byl jistě 550BJ, laptop z roku 1993 s integrovanou tiskárnou značky Canon.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.