Tropický ráj jako žádný jiný. Na Madagaskaru jsme objevili místo, které strčí do kapsy i Maledivy
S Čedokem jsme vyrazili prvním přímým spojem z Česka na Madagaskar. V druhém dílu zápisníku z naší cesty objevíme ostrovy Iranja.
Máme za sebou desetihodinový let nad téměř celým africkým kontinentem, cestu na hotel a následné ubytování. Což znamená jediné – čeká nás týden, během kterého se ponoříme do krás severní části čtvrtého největšího ostrova světa. A i přes to, že se budeme pohybovat na poměrně malém území, o zážitky nebudeme mít nouzi. Zdejší fauna, flóra a kultura je totiž tak barevná, až z ní jednoho může postihnout Stendhalův syndrom.
Nebojte se, nejde o nebezpečné tropické onemocnění, ale o psychosomatický jev, ke kterému dochází, když se člověk dostane do kontaktu s všeobjímajícím a téměř neudržitelným krásnem. Lidé ho prožívají ve městech, kde je vysoká koncentrace významných památek a uměleckých děl, ale stejně tak i na místech, kde se dostávají do kontaktu s majestátní krásou přírody. Madagaskar je na tento kontakt bohatý jako málokterá země.
Díky tomu, že se od Afriky oddělil asi před sto šedesáti miliony let a od Indie před devadesáti miliony let, tvoří zdejší faunu a flóru z devadesát procent endemity, tedy druhy, které se nevyskytují nikde jinde na světě. Tajuplné baobaby, roztomilí lemuři, místními obávaní chameleoni, barevné žabky, palmy revenaly připomínající vějíře, gravitaci vzdorující gekoni… Není divu, že ostrov dlouhé roky vábí přírodovědce z celého světa.
O krásách zdejší přírody mluví krátce po našem zabydlení v hotelu VOI Amarina jeho vedoucí Margherita Fachinetti, když nám ukazuje všechna jeho zákoutí. „Hotel jsme se snažili co nejcitlivěji zasadit do zdejší krajiny. Jsme totiž součástí přírody, ne její vlastníci. Všechny naše pokoje mají navíc vchod orientovaný směrem k zapadajícímu slunci – stejně tak jako příbytky zdejších obyvatel.“
Při procházce ukazuje Fachinetti směrem na malý kopec, který se nachází na konci pláže. Malgaši ho považují za posvátný, je tak přístupný pouze šamanovi z nedaleké vesnice, na což vedoucí hotelu upozorňuje i zvídavé hosty. Zároveň nám vysvětluje, že na posvátná místa se nesmí ukazovat nataženým prstem – když o něm mluví, jeho směrem tak natahuje buď celou ruku, nebo krčí prst, kterým na něj míří.
Více než polovina obyvatel Madagaskaru totiž vyznává animismus, věří tak v nesmrtelnost duše a v předky, kteří nás neustále doprovázejí – mohou se stát součástí právě takových kopců, hor, ale i stromů nebo zvířat. V animismu spočívá i velká pověrčivost Malgašů, důsledné dodržování pravidel, obřadů a také takzvaných fádí, což jsou zvyky, které mají podobný význam jako tabu. Jde o činnost nebo chování, které je zakázané, protože by mohlo přinést neštěstí – třeba zmíněné ukazování prstem.