Tržby mají ve stovkách milionů, ale možná je neznáte. I přesto patří mezi největší české e-shopy
Eva.cz, Sanitino, Avenberg, MK Lůžkoviny, Tipa nebo Sevt. Znáte je? Možná ano, možná ne. Určitě ale nemají takové jméno jako Alza či Rohlík.
Česku se přezdívá „e-commerce velmoc“. A kdo je jejím králem, je jasné – v čele žebříčku Top 100 e-shopů, který CzechCrunch sestavil už potřetí, pohodlně trůní Alza, kterou následuje Rohlík a Datart. První desítku doplňují firmy, které zná snad každý Čech. Kromě další tuzemské firmy Notino jde ještě například o čínské Temu, polské Allegro, německé Zalando či americkou Teslu. Teď je ale čas mluvit také o těch, jež takové jméno nemají, přesto v Top 100 jsou. Přinášíme seznam šesti e-shopů, které se loni do našeho žebříčku neprobojovaly, letos to už ovšem zvládly. Pět z nich je na jeho samém chvostu, jeden se však zvládl umístit na velmi hezkém 31. místě.
Eva.cz (31. místo)
Tento e-shop vznikl v roce 2001 a jeho provozovatelem je společnost Zásobování a.s., která rovněž spravuje kamenný supermarket Eva.cz ve středočeském Mělníku. Čistý obrat firmy Zásobování v roce 2023 dosáhl 1,4 miliardy korun, zisk činil 85 milionů. Na Eva.cz si lze objednat různé domácí spotřebiče, počítače, kancelářskou techniku, nářadí, domácí potřeby, drogerii, parfumerii či náčiní pro dílnu a zahradu, přičemž se e-shop prezentuje jako diskont. „Nemáme rádi akce, při kterých ostatní zboží zdraží, aby ho pak mohli naoko na pár dní zlevnit. Naším cílem jsou nízké ceny každý den, bez různých kartiček, bodíků, kupónů a podobných nesmyslů,“ prohlásil před časem pro server PrahaIN Ladislav Stejskal, obchodní ředitel Zásobování. Jeho společnost provozuje také seznamku Štěstí.cz.
Sanitino (82. místo)
Tady vůbec nejde o malou firmu – pracuje pro ni 100 lidí a aktuálně působí v 11 evropských zemích. Společnost z Litomyšle prý navíc denně odešle kolem 2500 zásilek. Zaměřuje se na koupelnové a kuchyňské vybavení, nabízí tak sanitární keramiku, vodovodní baterie, sprchové kouty, dřezy nebo třeba zrcadla. Sanitino založil podnikatel Rudolf Jániš v roce 2008, celkový obrat společnosti se v roce 2023 vyšplhal na téměř 2,2 miliardy korun. Je tak větší než Eva.cz, v našem žebříčku ovšem operujeme pouze s tržbami na českém území.
Avenberg (87. místo)
Tento e-shop je součástí portfolia investora Matěje Turka, který je mimo jiné také majoritním akcionářem fotbalové Dukly Praha. „Mám další podíly ve zhruba dvaceti firmách, včetně pivovarů a startupů. A rychle roste také e-shop Avenberg, jehož obrat je přes půl miliardy,“ uvedl Turek v rozhovoru pro CzechCrunch v závěru loňského roku. V e-shopu jsou k mání doplňky do bytu, zahradní nábytek, chovatelské potřeby nebo grily.
MK Lůžkoviny (92. místo)
Firma vznikla v roce 2017 přejmenováním serveru Superlevnezbozi.cz, jehož majitelem byl Martin Kalvoda. Ve stejném roce předal vedení e-shopu svému tehdy třiadvacetiletému synovi, který jej přejmenoval na MK Lůžkoviny. Jakub Kalvoda získával zkušenosti ze světa obchodu již od dětství, kdy otci pomáhal na trzích s prodejem nářadí a domácích potřeb. „Už jako malý jsem zjistil, že když začne pršet, je čas prodávat deštníky,“ vzpomíná. MK Lůžkoviny se dnes profiluje jako rodinná firma, která má jednu prodejnu v pražských Štěrboholích. Její obrat v roce 2023 činil více než 320 milionů korun, zisk pak byl 21 milionů. A jak už z názvu vyplývá, e-shop se zaměřuje převážně na povlečení, prostěradla či polštáře. Nabízí ale i župany, ručníky, závěsy nebo hřejivé ponožky.
Tipa (93. místo)
Tipa vznikla na začátku 90. let jako malá opravna elektroniky, jedním ze zakladatelů byl i současný majitel a ředitel Jiří Pavlík. Kromě servisních služeb se firma postupně začala věnovat také obchodní činnosti, která nakonec převážila. V roce 1997 přišla velká rána v podobě povodně, která společnosti zničila veškeré skladové zásoby. „Museli jsme se rozhodnout, zda firmu začneme budovat od začátku, nebo skončíme. Tento okamžik vnímám mnohem zásadněji než samotný začátek podnikání,“ líčí Pavlík. Dnes Tipa zaměstnává na 150 lidí a má tři prodejny – v Opavě, Praze a Brně. Nabízí anténní techniku, mobilní telefony, reproduktory, televize, domácí spotřebiče, alarmy, fotovoltaiku či tepelná čerpadla. V roce 2023 činil obrat společnosti necelých 470 milionů korun, zisk pak téměř čtyři miliony.
Sevt (99. místo)
Firma vznikla v roce 1992 jako nástupce Statistického a evidenčního vydavatelství tiskopisů. V minulosti se Sevt podílel například na výrobě a zajišťování volebních materiálů nebo kompletaci a distribuci kupónových knížek během kupónové privatizace. V současné době se kromě vydávání hospodářských a úředních tiskopisů zaměřuje také na prodej různého sortimentu, především školních a kancelářských potřeb, knih, her, hraček a drogerie. Za rok 2023 činil obrat společnosti 310 milionů korun, zisk pak dosáhl téměř 20 milionů. Sevt má prodejny v Českých Budějovicích a v Praze.