Tvůrce populární StandaShow spouští internetovou televizi. Chce vytvořit Netflix pro české videopodcasty

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

talktv-standashow

Foto: StandaShow

Stanislav Hruška z pořadu StandaShow a další moderátoři Talk TV

0Zobrazit komentáře

Na českém internetu se spouští nová online televize. Jmenuje se Talk TV, stojí za ní autor populárního kanálu StandaShow na YouTube, jemuž fanoušci přispívají měsíčně stovky tisíc korun, a má ambici dostat na jedno místo několik různých tvůrců, kteří se zaměřují zejména na mluvené slovo. Ti jsou dnes totiž rozesetí napříč internetem i za různým typem předplatného, což chce Stanislav Hruška změnit. A věří, že na to budou slyšet i diváci.

„Chtěli jsme něco jako Netflix, ale s méně seriály a více informacemi,“ říká s nadsázkou youtuber Stanislav Hruška, který za projektem Talk TV stojí. Většina diváků bude znát dvaatřicetiletého Hrušku jako moderátora na kanálu StandaShow, který má na YouTube přes 122 tisíc odběratelů a najdete na něm zejména dlouhé rozhovory se známými osobnostmi i politiky.

„Předplatné je jediný model, který tvůrcům umožňuje vytvářet skutečně kvalitní a nezávislý obsah, bez reklam a bez vnějších tlaků. Ale to, že dnes diváci musí své oblíbené tvůrce podporovat jednotlivě, nepovažuji za dlouhodobě udržitelné,“ míní Stanislav Hruška, který sám moc dobře ví, o čem mluví.

Tvůrce StandaShow má totiž v Česku největší počet příznivců na službě Patreon, přes kterou mohou lidé platit oblíbeným tvůrcům za jejich práci. Na Patreonu Stanislava Hrušku podporuje pravidelnými měsíčními platbami už přes čtyři tisíce fanoušků, což mu přináší před odevzdáním provize a zdaněním několik stovek tisíc korun. Fanouškům za to nabízí například exkluzivní obsah, který se neobjevuje na YouTube, či přístup do zákulisí.

standashow

Foto: StandaShow

Stanislav Hruška, který moderuje populární pořad StandaShow

Podobně jako StandaShow se na Patreonu či dalších platformách, mezi nimiž jsou i české projekty jako Herohero a nedávno vzniklé Pickey, stále více objevují i další autoři různých podcastů a multimediálních formátů, kteří se snaží svou tvorbu monetizovat. Nová Talk TV má přitom na jednom místě sjednotit hned několik takových tvůrců a divákům jejich tvorbu nabídnout za jedno předplatné.

„Na Patreonu získáte za jediné předplatné přístup pouze k jednomu tvůrci. Internetové televize typu Netflix nebo Amazon Prime se zase soustředí hlavně na seriály a filmy. Talk TV si bere to nejlepší z obou světů,“ shrnuje Hruška. Měsíční předplatné nové internetové televize vyjde na 159 korun měsíčně a vedle samotné StandaShow se na ní zpočátku objeví tři další pořady.

Novinář Leoš Kyša bude v pořadu Jadrná věda společně s odborníky popularizovat složitá vědecká témata, herní novinář Jaromír Möwald spolu s moderátorkou Naomi Adachi se v pořadu Jarda versus Naomi zaměří na hry a popkulturu a cestovatel Vladimír Váchal se ve svém pořadu Za hranicí bude ptát na to, jak se žije Čechům v různých koutech světa.

Na Talk TV by tedy měly být typologicky podobné pořady, jako je Hruškova StandaShow. „Zaměřují se primárně na mluvené slovo a probírání témat do hloubky. Jedeme bez střihů, autenticky, nemáme přesnou stopáž. Obsah je u nás na prvním místě. Protože chytrých pořadů k poslouchání, které nepodceňují diváka, je na českém internetu pořád jako šafránu,“ dodává Hruška.

Zajímá vás, jak nová internetová televize vznikala, jaké pro ní má Stanislav Hruška vize, jestli bude dál natáčet i na YouTube a kolik pro ní chce získat předplatitelů? Sledujte CzechCrunch.cz, ve čtvrtek 2. září totiž přineseme s autorem StandaShow velký rozhovor.

O rozjezd vlastní internetové televizi se nedávno snažili také Martin Klesnil a Patrik Fiala, autoři pořadů Černota či U Kulatého stolu. Od fanoušků vybrali na Hithitu přes milion korun, za což ale zatím zvládnou pouze dokončit své investigativní reportáže. Samostatná internetová televize prozatím nevznikne.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym