Tvůrce Simpsonových Matt Groening o svém novém seriálu: Vtipy vás donutí ho pozastavit
Už jen 10 dní zbývá do momentu, kdy na Netflix vtrhne seriál Disenchantment z dílen uznávaného animátora a tvůrce popkulturních hitů Simpsonovi a Futurama Matta Groeninga. Vzhledem k silné Groeningově značce, takřka nezměněnému grafickému rukopisu, na kterém bude tato fantasy novinka s prvky tvrdšího humoru založena, a prvními vypuštěnými ukázkami se ještě před debutem dere na povrch řada zajímavých informací. Ty se týkají nejen příběhu samotného, ale také celého tvůrčího procesu.
O co jde?
V první řadě je vhodné zmínit (respektive zopakovat), co to vlastně Disenchantment bude. Ve své podstatě má být Groeningovo nejnovější dítě komediálním seriálem pro dospělé publikum, které dokáže ocenit kontroverzní a mnohdy až oplzlý humor. Ač se svým grafickým zpracováním Disenchantment podobá fenoménům Futurama a Simpsonovi, dějová stránka má být zcela odlišná. A to z každého pohledu.
https://www.youtube.com/watch?v=Gp_RnJcb8Ig
Seriál totiž nebude založen na ulicích kultovního Springfieldu či futuristickém New Yorku, ale na magických lokalitách středověkého království pod názvem Dreamland. V něm se mají neustále protáčet vtipné narážky vycházejících z témat jako alkohol, láska a sex, život a smrt a obecně z lidského utrpení. Rozmanité fórky pro potěšení všech věkových vrstev (jako tomu bylo/je u Simpsonových nebo Futuramy) tak nejspíš budou chybět.
Kdo tam hraje?
Příběhem Disenchantment budou provázet zejména tři hlavní postavy. Tou první bude princezna a současně silná alkoholička Beam, její zelený elfský parťák Elfo a ďáblice Luci, která bude tuto trojici neustále doplňovat. Z traileru lze poznat, že důležitými charaktery má být i Beamin otec, respektive král Dreamlandu, a prakticky celé královské osazenstvo.
Elfo má vycházet z vůbec první postavičky, kterou kdy Groening nakreslil. Ta původní se jmenovala Melvil.
Co se týče dabingu, o hlas Beam se postará Abbi Jacobson, která spoluvytvořila sitcom Broad City, život Elfovi vdechne komik Eric Andre a Beamina “osobního ďábla” Luci bude namlouvat Nat Faxon. Vedlejší postavy následně připadnou jak různým britským komikům, známým především ze sérií The Mighty Boosh a Toast of London, tak i dabérům ze Simpsonových, potažmo Futuramy.
Kde se vzala inspirace?
Jak říká Groening pro server TechCrunch, vždy chtěl vytvořit seriál založený na fantasy světě. „Mezi mé oblíbené formy zábavy jsou fantasy snímky, zejména pak příběhy postav Rockyho a Bullwinkla, původní Čaroděj ze země Oz nebo novely od autorů Terry Pratchett a Gene Wolfe,“ dodává. Disenchantment má z těchto děl částečně vycházet s důrazem nevytvořit přímou parodii.
V traileru lze zpozorovat moment, kdy se králův sluha napíchne na trůn. Na takový trůn, který se velmi podobá tomu z fenoménu Hra o trůny.
O vyvarování se bližšího napodobení, vycházející z Groeningových inspirací, se má starat jak jeho dlouholetý produkční partner John Weinstein, tak i tým animátorů. „Máme kombinaci původních animátorů ze Simpsonových a Futuramy a nové, mladé krve s odlišným pohledem na věc,“ objasňuje Groening, proč Disenchantment tak do detailu kopíruje ikonickou grafiku.
Proč je Netflix lepší volbou pro diváky?
Dnešní technologická doba pomalu dává sbohem klasickým televizím, respektive zaběhlým kanálům. Je pochopitelné, proč seriál hodný roku 2018 debutuje na internetové platformě, konkrétně na Netflixu, se kterým Groeningova produkční společnost The Curiosity Company uzavřela partnerství. To však ale není tím hlavním důvodem.
„Jednou věcí je, když má 22minutový seriál tři reklamy. To vás nutí tvořit trochu jinak. Pokud jste však na Netflixu a můžete naráz vydat všech 10 epizod, vše se mění. Můžete vyprávět větší dějové úseky a nutně nezakončovat každou epizodu,“ komentuje Groening výhody Netflixu oproti tradičním televizním kanálům.
A právě to má být jedním z klíčových aspektů, který bude oceněn. Na jednu stranu nemusí diváci vyčkávat několik dní na další díl (potažmo kontrolovat čas, kdy bude odehrán), na druhou stranu se do celého příběhu mohou ponořit komplexněji a lépe pochopit jednotlivé návaznosti, kterých má být v Disenchantment hodně.
Proč Groening vyzývá k pozastavování obrazovky?
Pozorní diváci Simpsonových a Futuramy si dozajista všimli, že jsou seriály obohaceny o různé skryté vtipy, tedy takovou formu vtipů, která když se přehlédne, nijak to nenaruší probíhající děj. Pokud však budou zaregistrovány, mohou divákovi rozšířit obzory a představit mu nová spojení.
„Je to prakticky odměna pro ty, kteří sledují se zvýšenou pozorností. Skryté vtípky jsme ostatně poprvé zakomponovali do Simpsonových, kdy diváci vyloženě pozastavovali obrazovku, aby daný fór pochopili a zasmáli se nad ním. S Disenchantment děláme to stejné,“ říká Groening.
Nyní je otázkou, zdali diváci ocení Disenchantment stejně tak dobře jako Groeningovy předchozí série. Netflix v to však ale věří. I proto si rovnou, bez zpětné divácké vazby, předobjednal druhou sérii, která debutuje během příštího roku.
Foto: Cage Skidmore/Flickr