Tým z Brna řeší bolehlav AI firem s čipy. Na jejich potenciál si vsadili i lidé z Dellu či Intelu
Univerzitní spin-off Dynanic již spolupracuje s nadnárodními giganty. A uzavřel také svou první investici na rozvoj programovatelných čipů.
Na půdě brněnského Vysokého učení technického vzniká unikátní technologie s potenciálem hrát důležitou roli v jednom z nejrychleji rostoucích průmyslových odvětví. Startup Dynanic se konkrétně zaměřuje na oblast takzvaných programovatelných čipů (FPGA), které jsou zásadní zejména v souvislosti s příchodem umělé inteligence, virtuální reality a dalších vysokorychlostních technologií. Tradiční čipy, které jsou naprogramované již z výroby, totiž práci v takto rychle měnícím se prostředí a v datových centrech nezvládají. Naopak FPGA umožňují firmám měnit funkci čipů i po výrobě a přizpůsobovat je aktuálním potřebám.
Za novou technologií stojí tým výzkumníků s dvacetiletými zkušenostmi z VUT v čele s Pavlem Korčekem. Vyvinul prostředí, kde si mohou firmy samy navolit parametry pro daný čipset. Tyto čipy se přitom jinak velmi obtížně programují. „Málokdo to umí, nejde totiž o běžný vývoj softwaru s jeho standardními paradigmaty. My jsme tuto schopnost získali během dvou minulých dekád, kdy jsme na VUT a v rámci sdružení Cesnet pracovali na unikátním výzkumu právě na toto téma,“ komentuje Korček.
„Na základě našich zkušeností jsme koncem roku 2021 s majetkovou účastí VUT založili společnost BrnoLogic s vizí, podle které by klient mohl čipy FPGA využívat, aniž by na to musel mít vlastní, specializované odborníky,“ pokračuje Korček. Tuto vizi se pak podařilo naplnit spin-off startupu Dynanic, který má řešení licencované a aktuálně již spolupracuje se všemi největšími výrobci čipů FPGA jako Intel a AMD.