U babičky objevil v zaprášené krabici staré nálepky na sirky ze Sušice. Teď je mladý designér přetváří v unikátní plakáty
Psalo se období okolo roku 1839, kdy v české Sušici vznikla první malá továrna na výrobu zápalek. Postupem let se z neefektivního ručního plnění sirek do krabiček stal výrazný byznys, který pod značkou Solo Sušice pronikl do celého světa. A byť se jednalo o pouhé zápalky, minimálně od 60. let minulého století přicházely s originálními designy, jež jsou dodnes ukryty v šuplících tehdejších sběratelů.
O jejich oživení se snaží designér Oliver Beneš, který sice vyrůstal v USA, ale kořeny má právě v Česku. Ze Sušice totiž pochází jeho prarodiče, kteří v sirkárně pracovali, a jakmile svou babičku vloni navštívil, objevil v zaprášených krabicích skvosty, které mu nedaly spát. „Bylo jich snad 10 tisíc a skoro všechny byly v perfektní kondici,“ sděluje nám Beneš a odkazuje na malé papírky, které se lepily na krabičky se zápalkami.
Ať už šlo o jednoduché návrhy zvířat na pestrobarevných pozadích, kreativní odkazy na hygienické návyky nebo upozornění, že nedopalky od cigaret patří do popelníku, tehdejší grafika mu natolik učarovala, že se ji rozhodl přepracovat a znovu zviditelnit. „Na tak malé věci bylo ukryto tolik unikátních prvků. Nešlo jen o typografii a použitý slovosled, ale také o výběr barev, ze kterých se designy tiskly,“ zmiňuje Beneš.
Protože se grafikou zabývá už delší dobu a Photoshop spolu s Illustratorem jsou pro něj esenciální nástroje pro práci, ponořil se do předělávek. Z tisíců sirkových designů nakonec po velmi náročném rozhodování vybral pouhé tři. Nafotil je, promítl do grafických programů a v nich se snažil přesně obtahovat jejich původní křivky, aby s nimi následně mohl zamířit do tiskárny.