U chorvatského Zadaru vzniká vesnice pro digitální nomády. Umožní pracovat od pláže za cenu českého nájmu
Pracovat z pláže v dnešní době už nemusí být vůbec nákladné. K zaběhlým evropským destinacím pro freelancery a práci na dálku se kromě Portugalska nebo Španělska v posledních letech dostává i Chorvatsko, které láká na nízké životní náklady, příjemné počasí i dobrou dopravní dostupnost. Teď poblíž dalmatského města Zadar vznikne celá vesnice určená přímo pro takzvané digitální nomády.
„Všimli jsme si, že Chorvatsko je v hledáčku mnoha digitálních nomádů, ovšem když sem přijedou, většinou neví, jaká místa navštívit a co tu dělat. Obvykle se připojí třeba do skupiny Digital Nomads Croatia na Facebooku a ptají se na rady ostatních nomádů,“ říká pro magazín Total Croatia News Mario Mrkša, spoluzakladatel a šéf služby Grabahome, která v Chorvatsku zprostředkovává střednědobá a dlouhodobá ubytování.
Aby tvůrci naplnili volné ubytovací kapacity i mimo hlavní sezonu, spustili projekt Work Remotely Croatia, který kromě bydlení v montovaných domech kousek od moře nabízí i „nomádskou vesnici“ s coworkingovými prostory, společenskými akcemi a zázemím pro wellness. „Za tři dny, co máme otevřeno, k nám dorazili první tři digitální nomádi. Celkem jsme dostali 195 přihlášek, pravý nával čekáme v listopadu,“ uvádí Mrkša.
„Každý z mobilních domků, které mají od jednoho do tří lůžek, je vybaven vysokorychlostní Wi-Fi, klimatizací, kuchyní i terasou,“ doplňuje Mrkša s tím, že vesnice, nazvaná Digital Nomad Valley Zadar, nabízí i parkovací stání pro nomády, kteří přicestují s karavanem. V dostupné vzdálenosti se pak nachází jak menší obchody, tak i velké supermarkety.
Lákavá je mimo jiné cena, která začíná na 130 eurech (3 300 korunách) za týden ubytování, přičemž minimálně je možné zůstat na dva týdny. Čím více času se však ve vesnici rozhodnete strávit, tím lepší nižší cenu za bydlení zaplatíte. Cena za měsíc ubytování tak začíná na 500 eurech, tedy asi 12 600 korunách. To pro srovnání zhruba odpovídá průměrnému nájmu v Olomouci.
A zájem o tento pracovně-dovolenkový zážitek? Jak Mrkša uvádí, přihlášky už přišly z více než třiceti států světa, zpravidla těch evropských, ale lze najít i zájemce ze Spojených států, Kanady i třeba Nigérie. Funkční bude projekt od října do března příštího roku – poté nastoupí hlavní turistická sezóna a té se většina digitálních nomádů vyhýbá.
Chorvatsko není jen dovolenková destinace
Chorvatsko se snaží napojit na současný globální trend hoštění digitálních nomádů. Díky změně zákonů mohou od začátku roku v zemi na Jadranu fungovat i firmy, které zde nejsou registrované. Nesmějí sice poskytovat služby chorvatským firmám, zato však v Chorvatsku neplatí daň z příjmu. Jejich pracovníci mohou každopádně dostat roční vízum. Nyní v Chorvatsku působí několik set digitálních nomádů, většina na pobřeží a další pak v hlavním městě Záhřebu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPodle organizátorů je přilákání digitálních nomádů způsobem, jak mimo turistickou sezónu zaplnit ubytovací kapacity zdejšího hotelového komplexu patřícího rakouskému řetězci Falkensteiner a také jak podpořit místní ekonomiku. „Dlouhodobá idea a vize naší iniciativy je spolupráce s místními obcemi a městy, abychom měli pro digitální nomády program po celý rok,“ dodává Mario Mrkša.
Potenciálu digitálních nomádů pro místní cestovní ruch si je vědomo i Chorvatské turistické sdružení, které začátkem roku rozjelo kampaň Chorvatsko – vaše nová kancelář. Ředitelka turistické centrály Lucijana Jerkovičová tvrdí, že zájem o tyto služby roste. Jen za září podle ní chorvatské úřady registrují 230 přihlášek digitálních nomádů o roční pracovní vízum, nejvíce ve Splitu a okolí a také v Záhřebu.
S přispěním ČTK.