U pražské Vidoule vzniká bydlení ve finském stylu. Nabídne byty, v nichž se dají změnit dispozice, nebo sdílenou dílnu
Ještě v roce 2018 evidoval bývalou továrnu v okolí Cibulky v pražských Košířích server Prázdné domy jako neobydlenou. A chátrající. Budova s historií z první republiky, která po znárodnění ve čtyřicátých letech sloužila společnosti Meopta, byla svázaná především s průmyslem. Na konci letošního roku ale nabídne až sto padesát nových bytů. To vše navíc v těsné blízkosti přírodní památky Vidoule.
Byť budova není památkově chráněná, investor – finský developer YIT – se rozhodl, že ji bourat nebude. Místo toho ji přestaví tak, aby vyhovovala novému účelu. K tomu si přizval architekta Jakuba Ciglera. Výsledkem je, že si někdejší továrna zachovala svůj industriální ráz, dostala ale také nový, trochu finský nádech. Cigler pracoval především s materiály, jako je sklo, ocel a cihly.
„Budova Meopty dominuje panoramatu Cibulky už od šedesátých let minulého století a vždy na mě působila jako velký parník zakotvený v části města. Tuto důstojnost jsem se snažil v celém projektu ponechat,“ uvedl Cigler s tím, že projekt Parvi Cibulka, jak ho pojmenoval investor, tvoří v podstatě sedm bytových domů v řadě s centrálním vstupem a pasáží, která nabídne různé služby.
Proměna domu v pražských Košířích vyšla na 1,3 miliardy korun a začala v létě 2020. „Nikdy jsme nepřemýšleli nad tím, že bychom Meoptu zbourali. Toto místo uprostřed rezidenční vilové zástavby má obrovský potenciál, proto jsme od počátku plánovali, že brownfield zrevitalizujeme a budově dáme nové využití,“ komentuje Vladimír Dvořák z YIT.
Projekt je svou nabídkou poněkud netradiční. Aspoň na české poměry. V některých bytech totiž budou k dispozici vestavěná patra, jiné budou mít galerie či skyboxy. Některé byty budou dokonce variabilní a v průběhu času, třeba s rozrůstáním rodiny, je bude možné o galerii rozšířit.