Uber řeší velký skandál se sexuálním obtěžováním vývojářky na pracovišti

Jiří SvobodaJiří Svoboda

susan

Susan J. Fowler

0Zobrazit komentáře

Přepravní startup Uber má na krku nemalý, původně interní problém, který se stal díky aktivitě hlavní aktérky/oběti, problémem veřejným. Jedna z jeho bývalých zaměstnankyň totiž na svém blogu dopodrobna popsala, jakým způsobem byla jakožto žena na pracovišti diskriminována, ignorována a prý i opakovaně sexuálně obtěžována svým nadřízeným. Po silné medializaci příběhu, kterého se chytlo spousta technologických i mainstreamových novinářů, zareagovalo i nejvyšší vedení Uberu.

Dotčená se jmenuje Susan J. Fowler, čerstvě vdaná mladá inženýrka z Kalifornie, mimo jiné absolventka Stanfordu, která přišla do Uberu v listopadu 2015. Vše z počátku vypadalo dobře, avšak jen do chvíle, než vybrala svůj tým. Jeho šéf byl v nelehké životní situaci a začal údajně Susan opakovaně svádět. Když jí začal posílal i úchylné zprávy, udělala si screenshoty (do médií je prozatím nezveřejnila) a vše předala personálnímu oddělení. Čekala, že to problém vyřeší a život půjde dál.

planetoftheapps_1x

Přečtěte si takéTakto vypadá televizní show od Applu, ve které účinkují celebrity jako will.i.am nebo Jessica AlbaTakto vypadá televizní show od Applu, ve které účinkují celebrity jako will.i.am nebo Jessica Alba

„Jen drobná chyba“

Od něj však došla nečekaná odpověď, že sice zcela jistě jde o sexuální obtěžování, avšak jedná se o první prohřešek tohoto zaměstnance a vedení by si nepřálo učinit něco více než pouhé varování. Vyšší management prý dále argumentoval tak, že daný manažer má vysoké osobní hodnocení a nechtějí ho trestat za něco, co byla pravděpodobně z jeho strany  „jen drobná chyba“. Susan dostala možnost z týmu odejít, což se také stalo a přestoupila do jiného.

travos

CEO a spoluzakladatel Uberu, Travis Kalanick

Tím však problémy neskončily. Susan postupně poznala další ženské inženýrky a zjišťovala, že její příběh není zdaleka jediný svého druhu, jinými slovy nebyla první, koho daný manažer obtěžoval. Následovaly tak dlouhé a prvotně neúspěšné tahanice s personálním oddělením a odhodlané ženy tak nemálo riskovaly své kariéry.

„Člověk z vedení, se kterým jsem mluvila, mi znovu řekl, že má zprávy pouze o jediném incidentu, tím mým s úchylnými zprávami, a že ostatní ženy se kterými mluvil si na něj nestěžovaly, tudíž další kroky nebudou podniknuty. Byla to do očí bijící lež a já s tím přesto nemohla nic dělat,“ píše Susan na svém blogu.

Onoho manažera za nějaký čas konečně vyhodili, důvod se Susan nedozvěděla, avšak to, jaké nepřátele si v průběhu procesu v Uberu nadělala, měla teprve zjistit. Uvnitř firmy prý totiž probíhal mocenský boj,  jehož důsledky byly vidět v podobě stálých reorganizací, nedokončených projektů či rozpuštěných týmů. Když Susan dokončila i své projekty a došlo jí, že věci se jen tak nepohnou, stejně jako mnozí další zažádala o přeřazení. Dostávala výborné osobní hodnocení, takže si byla téměř jistá, že její žádost bude přijata.

Dvě zamítnuté žádosti o přeřazení

Opak se však stal pravdou, Susan přestoupit nemohla a nikdo vlastně nechtěl říci proč. Po dalších dlouhých tahanicích a plytkých vysvětleních to vzdala a rozhodla se počkat až do doby, než přijdou na řadu další osobní hodnocení. Ta vyšla skvěle a tak o přeřazení požádala znovu, avšak bylo znovu zamítnuto. Tentokrát prý proto, že hodnocení Susan bylo dodatečně sníženo, kvůli čemuž nebylo přeřazení možné. Odůvodnění znělo, že vedení prý nevidělo žádný kariérní postup, Susan však za sledované období vydala knihu či řečnila na velkých technologických konferencích, což jsou podle ní přesně ty věci považované za kariérní postup.

Po několika schůzkách a údajnému vyhrožování od nadřízených, že nyní může být vyhozena z Uberu takřka za cokoliv, se rozhodla Susan odejít sama. Ani ne za týden už měla novu práci v ecommerce platformě Stripe.

susan

Susan J. Fowler

Reakce z  nejvyšších míst

Toto dění pochopitelně nemohlo minout ani CEO a spoluzakladatele Uberu Travise Kalanicka, který situaci začal řešit. Oznámil sestavení nezávislé vyšetřovací komise pod vedením Erica Holdera, bývalého generálního prokurátora Spojených států. Kromě něj se jednání budou účastnit například i Arianna Huffington z představenstva Uberu a nejvyšší personální ředitelka Uberu Angela Padilla. Zajímavostí je, že ta přišla do firmy ve stejnou dobu jako Susan, tedy v listopadu 2015.

Foto:  Uber, JD Lasica / Flickr

CzechCrunch Jobs