Úchvatný Mars ve 4K. Video vytvořené z tisíců skutečných záběrů nabízí virtuální prohlídku rudé planety
Před pár dny se objevila zpráva, že Pentagon má nejen stále aktivní program pro výzkum UFO, ale navíc jsou v jeho inventáři neznámé materiály. Deník The New York Times dokonce citoval vědce, podle něhož pocházejí z „mimozemských plavidel, které nebyly vyrobeny na Zemi“. Zatímco se však na jedné straně mluví o možné návštěvě z jiné planety, na YouTube se objevily úchvatné záběry z našich vlastních meziplanetárních cest.
Lidé na Mars od počátků vesmírných programů dopravili několik různě sofistikovaných sond a roverů, které obrázky z povrchu posílají už od 60. let minulého století. Teprve novější zařízení jsou však schopná sdílet barevné záběry ve vyšším rozlišení. Zatím posledním vyslaným roverem se v roce 2011 stala Curiosity, obsahující široký arzenál analytických nástrojů. Minulý čtvrtek pak americká NASA úspěšně odstartovala raketu s novým roverem Perseverance.
Právě fotografie pořízené Curiosity se staly hlavním zdrojem pro vytvoření dosud nejdetailnějšího videa z povrchu rudé planety. Použity však byly také panoramata a selfies ze starších roverů Spirit a Opportunity. Selfies, které na Zemi cestují rychlostí nanejvýš 30 megabytů za sol, jak se označuje den na Marsu dlouhý přibližně 24 hodin a 39 minut. Samotný signál cestuje minimálně 14 minut a je omezen rychlostí světla.
Všechna data z roveru mohou být v případě Curiosity posílána přímo k satelitům na zemském povrchu, ovšem s rychlostí v řádu desítek kilobytů. Druhou možností je využít mnohem výkonnější satelity obíhající Mars, s těmi ale vozítka navážou kontakt jen na několik minut za sol. Spirit a Opportunity už domů žádná data nepošlou – první totiž zapadl v měkkém písku, druhý zavála prachová bouře. Když byla mise Opportunity loni definitivně ukončena, posledními poslanými informacemi ze Země byla skladba I’ll Be Seeing You (Uvidíme se) od Billie Holiday.