Účtování napůl od strojů a napůl od lidí zaujalo. Česká firma Trivi na chytré online účetnictví získala desítky milionů

Iva BrejlováIva Brejlová

juraj-cienik

Foto: Trivi

Juraj Cienik, CEO společnosti Trivi

0Zobrazit komentáře

Tady nechtějí nahradit účetní stroji, ale chytře propojit obojí. Společnost Trivi umí digitalizovat účetní doklady a pro účtování používat strojové učení. Ale radí tu i skuteční lidé. Lepší je totiž využít obojího v té správné kombinaci, hlásí. Že je to zajímavý nápad, ukázala už tisícovka klientů. A nejnověji také investice, v rámci které firma právě získala na svůj rozvoj 40 milionů korun.

Společnosti peníze nově posílá skupina Monetica, která se tak přidává k zakládajícím investorům Michalu Drozdovi a Radkovi Stavinohovi. Spolu hodlají zásobit Trivi 40 miliony korun v následujících dvou letech. Monetica za to ve společnosti získává podíl. Jeho výši ani jedna ze stran nechce komentovat, ale sdělují, že jde o minoritu.

Oslovilo nás spojení účetnictví a jeho zpracování prostřednictvím chytrých technologií,“ uvádí Martin Bernát, partner společnosti Monetica. „Nové prostředky použijeme pro rozšíření týmů účetních a budeme pokračovat v technologickém rozvoji automatizovaného zpracování účetních podkladů,“ doplňuje Juraj Cienik, CEO společnosti.

Investice plynule navazuje na úspěšné období firmy, které přinesla pandemie. Ta podle Cienika konkrétně pro tuto společnost znamenala zvýšený zájem o její služby, a to od podnikatelů a malých firem napříč segmenty. Teď se tak Trivi dle jeho slov chce otevřít tisícům nových klientů. Aktuálně jich má přitom přes tisícovku a chlubí se víc než 1,5 milionu zpracovaných dokladů. 

Účetní výhradně online

Michal Drozd a Radek Stavinoha, kteří za firmou stojí, jsou zakladatelé cestovní agentury Invia. Jejich projekt Trivi nabízí účetní služby a daňové poradenství podobně jako mnohé jiné – jenže řeší je výhradně online. Soustředí se na malé a střední podnikatele a chce automatizovat co nejvíc rutinních činností pomocí strojového učení. Klienti nicméně mají svého přiděleného účetního z masa a kostí, se kterým můžou komunikovat a který správnost a logičnost operací kontroluje.

„Účetnictví není jen o přečtení faktury a její digitalizaci,“ popisuje Cienik. Vysvětluje, že proces se zadrhne mnohdy už na začátku, kdy se sbírají dokumenty, které by pak za normálních okolností měl zpracovávat účetní. „Stává se, že klienti nedodají všechny doklady nebo je vystaví špatně,“ vysvětluje.

Už v té chvíli se dá zapojit automatizace pro kontrolu dokladů. Ta pak prostupuje převáděním takových papírů do digitální formy, ale i zaúčtováním. Samotná technologie, pokud si už prošla dost podkladů, dosahuje až 98procentní úspěšnosti ve správnosti účtování. Mnohé firmy nicméně potřebují specifický přístup a s tím opět pomáhají účetní.

„Je to komplexní proces, kde má své místo i vyhledávání chyb a jejich oprav. Nad účetními daty se každý měsíc provádí hromada operací, kontrol a výstupů i pro státní správu,“ říká Cienik. Proto Trivi končí až tam, kde končí účetní komunikace firmy právě se státní správou. Takže vyřizuje například kontrolní hlášení a DPH, zpracovává daňová přiznání i mzdovou agendu.