Udržitelnější jízda prašanem. Američané vyvíjí nový typ sjezdových lyží z mořských řas a bioplastů

wndr-alpine-skis-algae-design_dezeen_2364_hero-min

Foto: WNDR Alpine

WNDR Alpine přináší na trh ekologické lyže, ve kterých je i část mořských řas

0Zobrazit komentáře

Pod rukama vědců v poslední době vznikají neuvěřitelné materiály, které by se v budoucnu mohly stát náhradou i za neekologické plasty. Schopnosti takových materiálů nyní demonstrují sjezdové lyže od amerického výrobce WNDR Alpine, který je vyrábí za pomocí olejů získávaných z mořských řas.

Ropa a výrobky z ní jsou jedním z největších strašáků životního prostředí. Problematické jsou v tomto ohledu například termoplasty, které jsou těžko recyklovatelné a zároveň mají extrémní životnost. Není proto divu, že se řada projektů snaží hledat udržitelnější alternativy s podobnými vlastnostmi, které jsou vůči životnímu prostředí daleko šetrnější.

Takovou společností je i americký startup Checkerspot založený v roce 2016 biotechnologem Charlesem Dimmlerem a molekulárním biologem Scottem Franklinem. Ti pracují na vývoji nových polyuretanů a nátěrů, které nejsou na ropné bázi a svými schopnostmi se minimálně vyrovnávají tradičním plastům.

wndr_20-21_intention-r_top_final-01

Foto: WNDR Alpine

Model ekologičtějších lyží Intention 110

Vývoj takového materiálu je však jen jednou z částí složité mise, která si klade za cíl ukázat spotřebitelům význam investic do produktů, které jsou vyrobeny z bioplastů. Proto se Checkerspot spojil s produktovým designérem Mattem Sterbenzem a společně rozjeli vlastní divizi WNDR Alpine, která se specializuje na výrobu sportovních pomůcek a oblečení pro lyžaře. Charlesem Dimmler totiž věří, že právě sportovci, kteří se často pohybují venku ve volné přírodě, jsou jedni z nejvhodnějších kandidátů na testování těchto technologií.

Vlajkovou lodí značky WNDR Alpine se staly lyže Intention 110, které jsou vyráběny kombinací přírodních materiálů a bioplastů. S touto lyží lze bez obav vyjet nahoru na sjezdovku a užít si jízdu dolů po sjezdovce i mimo ni. Mají totiž takové vlastnosti, díky kterým se při jízdě chovají lépe než lyže vyráběné z klasických materiálů. Může za to především jejich vyšší pevnost a nižší hmotnost.

Klasické lyže jsou většinou tvořeny z dřevěného jádra, sklolaminátu a termoplastů, jež dohromady pojí pryskyřice či lepidlo. Lyže od WNDR Alpine využívají dřevěného jádra v kombinaci s polyuretanem, k jehož výrobě byly využity extrakty z mořských řas. Podle společnosti je to v podstatě návrat ke kořenům, jelikož těžená ropa taktéž vzniká rozkladem řas a podobných biologických materiálů.

wndr-alpine4

Foto: WNDR Alpine

Podobné jako u jiných freeride lyží tvoří jádro lyže dřevo získávané z lokálních zdrojů

wndr-alpine3

Foto: WNDR Alpine

Při procesu výroby by mělo vznikat podstatně méně odpadu

V případě získávání olejů přímo z řas ovšem není nutná těžba a zdroj výrobních látek je obnovitelný. Řasy navíc vycházejí lépe i v porovnání s jinými organickými produkty, jako je sója, palmový olej či kukuřice, které pro své pěstování vyžadují půdu, hnojiva a množství vody, což je příčinou vyšší uhlíkové stopy.

Řasy jsou nejprve geneticky upraveny tak, aby při růstu a následném kvašení v tancích produkovaly řadu přírodních olejů. Z nich je následně vyráběn materiál, který je v případě WNDR od začátku koncipován pro využití při výrobě lyží. Jedná se zejména o tzv. freeride lyže, tedy lyže určené pro jízdu mimo sjezdovku v hlubším prašanu, ale také běžky. To znamená lyže flexibilní, lehké a zároveň dostatečně odolné vůči nárazům.

wndr-alpine5

Foto: WNDR Alpine

Lyže by měly být lehčí a odolnější, než jejich méně ekologické varianty

Správnému chemickému složení takového plastu předcházelo více než 100 testovaných variant, na základě kterých vzniklo 13 různých prototypů. Finální produkt je díky své konstrukci a způsobu výroby možné vyrábět se značně sníženým množstvím odpadního materiálu, který při výrobě klasických lyží ve velkém vzniká. Cenově se navíc nejedná o nic nedostupného – jeden pár lyží vychází na částku okolo 700 dolarů, tedy přibližně 16 tisíc korun.

Lyžemi to ovšem podle Checkerspotu teprve začíná. Nejenže chce mimo WNDR Alpine sdílet své know-how i s jinými výrobci lyží, ale spolupracuje také se švýcarskou firmou Beyond Surface Technologies, která vyvíjí organické náhražky ropných produktů využívaných v textilním průmyslu.

Mezi její partnery patří velká část nadnárodních výrobců oděvů od Patagonie a Adidasu přes Odlo a Mammut až po Levi’s, GAP či The North Face. Podle Charlese Dimmlera mohou bioplasty v budoucnu nalézt uplatnění i v řadě jiných odvětví, například v kosmetickém průmyslu.