Ujasněte si, kdo má právo veta a jak se dělí zisk aneb Jak vyzrát na vztahy mezi spoluzakladateli
Víte, co je ruská ruleta či texaský rozstřel? Nejen o tom píše Jana Sedláková z advokátní kanceláře Sedlakova Legal.
Jana Sedláková, zakladatelka advokátní kanceláře Sedlakova Legal
Vstupovat s někým do společného podnikání může být atraktivní představa (přece jen nebudete na budování byznysu sami), ale i tady musíte nastavit jasné podmínky. A nejde jen o dělení zisku. Proto jsme se na tuto oblast zaměřili v rámci našeho speciálu Právo ve světě startupů s Janou Sedlákovou, zakladatelkou advokátní kanceláře Sedlakova Legal.
Kreativní myšlení je skvělá vlastnost. Právě z něj vznikají ty nejzajímavější nápady. A z nich pak rostou i ty nejzajímavější startupy. Ne nadarmo se však říká, že ve dvou se to lépe táhne (respektive ve dvou a více). Proto je naprosto běžné, že na začátku každého startupu stojí parta kamarádů, kteří mají skvělý nápad. Všechno klape, nikdo s ničím nemá problém. Než přijde první problém. Nebo první investice. Anebo zásadní otázka, která má posunout váš startup dál.
Je dobré být na tyto situace připraven a dopředu si nachystat, jak má vztah mezi spoluzakladateli fungovat. Jak na to? Ideálně písemně, protože jen tak předejdete klasickým frázím: „Ale když jsme to řešili tehdy, říkal jsi něco jiného!“
Na co tedy při vstupu do společného podnikání myslet? Nejprve na to dobré! Kdo z vás má jaký podíl na společnosti a co to s sebou přináší. Tedy třeba to, kdo má kolik hlasovacích práv, jestli má někdo z vás větší právo něco si prosadit nebo vetovat, případně kdo má jaký podíl na zisku. Například u práva veta je typické vymezit si konkrétní rozhodnutí, kterého se bude týkat, třeba odvolání a jmenování jednatele nebo rozhodnutí o rozdělení zisku.
Tag-along? Drag-along?
Další ujednání bývají spojená se situacemi, kdy chce někdo ze společníků svůj podíl prodat. Jako první se většinou řeší předkupní právo ostatních. Tedy zda mají přednost podíl koupit před prodejem někomu třetímu. A za jakých podmínek. Smyslem je především to, aby nedocházelo ke vstupu jiných, třeba i nežádoucích osob do společnosti.