Ukázka barbarství i pokroku. Konflikt na Ukrajině učí svět o moderním bojišti i zkáze konvenční války
Válka na východě je příkladem klasického konfliktu s masivním nasazením dělostřelectva, ale i ukázkou moderních technologií.
Díky sociálním sítím a práci médií lze tvář válečného konfliktu na Ukrajině pozorovat v reálném čase téměř ve všech částech planety. Celý svět se tak učí rozumět pojmům, jako jsou drony Bayraktar či termobarické zbraně, učí se na mapě nacházet raketami decimovaný Charkov nebo Mariupol a je svědkem emotivních momentů loučení mužů s rodinami prchajícími do bezpečí.
Zatímco ženy s dětmi čeká dlouhá cesta na západ, muži zůstávají, aby bránili svou vlast ve válce. Ta je podle Jana Kofroně z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ukázkovým příkladem klasické konvenční války se vším, co k ní patří, tedy masivním nasazením dělostřelectva i pozemních jednotek.
Podle Kofroňových slov můžeme způsob vedení války na Ukrajině přirovnat k válce o Náhorní Karabach mezi Ázerbájdžánem a Arménií z roku 2020. Zároveň ale připomíná, že Charkov byl svědkem konvenčního způsobu vedení boje například i v době druhé světové války. Dnes však mají obě znesvářené strany podstatně vyšší palebnou sílu, ale naopak podstatně méně vojáků než tehdy.
Boje se odehrávají na velkém území, což je jeden z důvodů, proč některé záběry přicházející přímo z fronty mohou působit chaoticky. „Ukrajina má přibližně 600 tisíc kilometrů čtverečních, z nichž se tedy bojuje jen na určité části, ale přesto se jedná o téměř celou východní hranici. Ona chaotičnost jde tedy do jisté míry připsat právě tomu. A svou roli samozřejmě hraje i ten fakt, že Rusové do toho šli od začátku s nepromyšleným plánem a organizačně se jim to začalo rozsypávat, což nakonec skončilo divokými výpady jednotlivých rot a podobně,“ vysvětluje Kofroň.
Videa, která se dostávají na internet, navíc podle něj ukazují pouze výsek z bojů, jsou pořizována v oblastech, kde jsou střety mírnější, a nejsou tedy zcela reprezentativní. „Na místě, které odstřeluje dělostřelectvo, nebude nikdo nic natáčet,“ říká Kofroň.
O tom, že jsou operace ukrajinské armády koordinované a efektivní, svědčí velmi pomalý postup ruských vojsk. Z této efektivity lze usuzovat, že je ukrajinská armáda prozatím konzistentní a ostrých střetů se s největší pravděpodobností účastní výhradně vycvičení vojáci. Jejich počty navíc může Ukrajina doplňovat z několika vrstev záloh, kde odvedenci z řad civilistů ve věku 18 až 60 let přicházejí na řadu až jako poslední.
„Myslím, že ukrajinská armáda nemá tendenci tyto muže posílat někam na frontu. Tihle lidé budou mít minimální schopnosti a nelze od nich moc očekávat. Nicméně roli zde hraje morální aspekt, kdy mají pocit, že přispívají a něco dělají. Většina kontrolních stanovišť v Kyjevě je hlídána právě těmito lidmi, kteří nikdy nebyli na vojně, drží zbraň poprvé v životě a jejich zkušenosti jsou minimální,“ popisuje Kofroň úlohu odvedených mužů, kteří slouží třeba i jako pořádková policie.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs