Ukrajina musí vyhrát, Rusko se ale nesmí rozpadnout. To by bylo do budoucna riziko, říká analytik Bříza
Expert na jaderné zbraně a bezpečnost Vlastislav Bříza tvrdí, že se blíží útok, který může válku rozhodnout. Otázka ale je, kdo ho podnikne.
Za osm dní to bude přesně rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Největší otevřený konflikt v Evropě od druhé světové války nabral vývoj, který by na jeho začátku málokdo tipoval – Ukrajina stále stojí, a to s podporou Západu. Rusko ve svém primárním plánu neuspělo. To ale neznamená, že by země pod vládou prezidenta Zelenského měla vyhráno.
Situaci podrobně sleduje i bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Vlastislav Bříza. Tvrdí, že Ruská federace má stále způsoby, jak konflikt eskalovat, a to jak v typech zbraní, tak početní převahou. Na druhou stranu se Vladimir Putin podle něj stále více dostává pod domácí tlak a bude pracovat s amatérskou armádou.
„Kremelský režim v tuto chvíli připomíná spíš středověký dvůr, kde bojují o moc elity, které jsou pod Putinem. Na jedné straně jsou náčelník generálního štábu Gerasimov a ministr obrany Šojgu. Na druhé, antisystémové, straně pak třeba čečenský vůdce Kadyrov,“ vysvětluje Bříza v podcastu Čestmíra Strakatého, který si můžete pustit v přehrávači níže.
Jisté je, že Putin ve svém primárním plánu neuspěl. A navíc se musel stáhnout z více než poloviny ukrajinského území, které již držel včetně Chersonu. Zejména tato ztráta je podle Břízy neúspěchem, které ruské elity neodpouští. Putinovi tak víc než kdy jindy hrozí, že jako ruský prezident skončí. Musí proto podle Břízy předvést velký úspěch. Tedy konflikt dále eskalovat.
Ukrajina se na to připravuje, proto jsou jednou z nejpalčivějších otázek v současném stavu války dodávky zbraní ze Západu. Velké debaty se vedou o tancích, jejich typech a množství, ale Bříza nezapomíná ani na bojová vozidla pěchoty. „Ta Ukrajina dostane dříve a dostane jich podstatně více než tanků. Konkrétně půjde o vozidla typu Bradley, která za války v Zálivu na začátku 90. let způsobila větší škody než americké tanky Abrams,“ připomíná.
Problém s dodávkami tanků je i v tom, že různé státy přislibují napadené zemi jejich různé typy – ty se také různě ovládají a posádky je na ně třeba několik měsíců cvičit. Komplikace je to i z pohledu logistiky, protože na frontu musí putovat třeba několik typů paliv i sad náhradních dílů. To je podle Břízy velký úkol, který teď ukrajinskou armádu čeká, nicméně pokud ho zvládne, bude mít zásadní taktickou výhodu.