Ukrajinci si určí, co je pro ně vítězství. A my je v tom musíme plně podpořit, říká diplomat Kolář

Bývalý velvyslanec hrál velkou roli v tom, že je dnes prezidentem Petr Pavel. Upozorňuje, že svoboda se těžko nabývá, ale lehce ztrácí.

petr-kolar_1

Reprofoto: Čestmír/YouTube

Petr Kolář

0Zobrazit komentáře

Když v roce 2013 vyhrál prezidentskou volbu Miloš Zeman, v českých diplomatických i kulturních kruzích zavládlo nemalé mrzení. Alespoň tak si pamatuje tehdejší atmosféru dnes již bývalý velvyslanec v USA i Rusku Petr Kolář. Bez velkého čekání se tak začalo uvažovat na jmény, která by se mohla Zemanovi postavit v roce 2018. Už tehdy si začal vlivný diplomat pohrávat s myšlenkou, že onou osobou by mohl být Petr Pavel. O tom, jak současný prezident nakonec ke kandidatuře dospěl, mluvil v podcastu Čestmíra Strakatého.

Osobnosti jako Olga Sommerová nebo Marta Kubišová se podle slov Petra Koláře po roce 2013 domnívaly, že na prezidenta by měl být kandidovat právě on sám. „Velmi jsem si toho vážil, ale už tehdy jsem říkal, že je potřeba někdo, kdo bude akceptovatelný kandidát i mimo naši bublinu,“ vypráví Kolář v podcastu, který si můžete pustit v přehrávači níže. Nabízelo se tak právě jméno Petra Pavla. Ten byl však od roku 2015 předsedou vojenského výboru NATO a na kandidaturu neměl ani pomyšlení. Po tříletém mandátu, kde v armádní hierarchii dosáhl už prakticky všeho, co se dalo, se začal připravovat na penzi.

Po skončení jeho armádního angažmá ale Pavel s Kolářem uspořádali společnou přednášku, která přerostla v sérii setkání s veřejností ve všech možných koutech republiky. „Stalo se téměř pravidlem, že na konci každého setkání se někdo zeptal, jestli bude kandidovat. To ale stále odmítal,“ říká Kolář. Až postupně se mu podařilo Pavla pomoct přesvědčit. Přiznává, že dnešní stav je pro něj zadostiučiněním, protože podle jeho mínění již máme prezidenta, za kterého se nemusíme stydět a který vrátil společnosti perspektivu.

Otázkou však je, jestli vítězství Pavla není spíš vychýlení kyvadla z normálu, v němž je realita o něco bledší. Podle Koláře jsme totiž v porevoluční společnosti rychle zapomněli na to, že demokracie není stav, ale neustálý proces. „Nemůžete mít pocit, že jste něco vystavěl, máte hotovo a teď si dáte pauzu. To se stalo trochu mé generaci. Po revoluci jsme začali dělat úžasné kroky k našemu členství do EU a NATO, to se povedlo a my dostali přehnaně uspokojivý pocit splněného úkolu,“ vysvětluje s tím, že právě za takovéto situace vznikají skupiny lidí, které si demokracie neváží.

Že svoboda se těžce nabývá, ale lehce ztrácí, je podle něj vidět například na proudech kolem lidí, jako je Jindřich Rajchl. Jakkoliv totiž mnozí z nás vyrůstali s vědomím, že se máme snažit o toleranci a pochopení, podle diplomata existuje hranice, k níž už tolerantní být nemáme. Útočné výroky a činy, které v současné době někteří příznivci Rajchla pronáší, respektive provádí, bychom podle Koláře neměli brát na lehkou váhu – brát bychom je měli jako zločiny, které je třeba náležitě trestat, nepřecházet je a neustupovat jim.

Neustupovat zlu by se podle bývalého velvyslance nemělo ani v případě dnešního Ruska. Genezi toho, co si dnes Putinův režim dovoluje, vidí už třeba v dávných jednáních, kterých se účastnil při plánované výstavbě amerického radaru v Brdech. „Tehdy jsem si uvědomil, že Rusové jsou opravdu jiní. Na Západě víte, že máte jako jedinec nějaká práva, povinnosti, respekt a jste základní jednotkou společnosti. V Rusku jako jedinec neznamenáte nic, pokud nemáte vliv a peníze. Společnost tam funguje na základě práva silnějšího,“ popisuje svou zkušenost s ruskou mentalitou.

Po rozpadu Sovětského svazu měli podle něj mnozí Rusové dojem, že aby si jich Západ vážil, musí se jich začít bát. Začali tak ukazovat svou sílu, jenže jako Západ jsme opakovaně selhali v tom, že jsme jim ustupovali a snažili se vyjednávat. „Rusové náš vstřícný přístup vnímali jako neschopnost se postavit za naše principy nebo za naše partnery. V roce 2008 přijeli zástupci Ukrajiny a Gruzie na bukurešťský summit NATO s tím, že dostanou status kandidátské země. Odjeli s prázdnou – a Rusové si to nemohli vyhodnotit jinak než slabost. Ještě v tom roce do Gruzie vtrhli,“ připomíná Kolář historické události.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Otevřený střet mezi Putinem a Aliancí podle něj není vyloučená varianta – především jestli budeme Rusům nadále ustupovat a oni tak mohou nabýt dojmu, že jejich zastrašování funguje. Ve chvíli, kdy vyhrožují, jako Západ bychom „měli být stejně razantní“. Faktem totiž je, že okupační vojska dnes používají sedmdesát let staré tanky, dochází jim zbraně a vnitřně ví, že jejich situace není dlouhodobě výhodná.

Dnešní blízký spolupracovník prezidenta Pavla upozorňuje, že kdybychom Ukrajinu nebo její část nechali Rusům napospas, naše bezpečnost by se tím nevyřešila. Ostatně Hitler také tvrdil, že mu budou stačit Sudety. Stejně jako Němci snili o třetí říši, někteří Rusové sní o tom, že jejich svět bude sahat od Vladivostoku až po Lisabon.

„Ukrajinu bychom proto měli plně podporovat – i v tom, co si nakonec definuje jako vítězství, které jsou schopni přijmout. I když to třeba nebude definitivní konec války. Máme třeba korejský poloostrov, kde je dnes fakticky válka. To, co vidíme teď, tam je jen příměří,“ uzavírá.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Rusové odpálili přehradu u Chersonu, hlásí Kyjev. Kritické úrovně voda dosáhne během pár hodin, začala evakuace

Vodu z přehrady používá i chladicí systém největší jaderné elektrárny v Evropě. Prezident Zelenskyj svolá mimořádné jednání bezpečnostní rady.

Michal MančařMichal Mančař

prehrada

Foto: Google Maps / CzechCrunch

Poloha Kachovské přehrady na Ukrajině. Vodní elektrárna se nachází v jihozápadní části nádrže

0Zobrazit komentáře

Ukrajinská armáda tvrdí, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu v okupované části jižní Ukrajiny. Některým oblastem může hrozit zaplavení. Informuje o tom agentura Ukrinform. Informace o zničení velké přehrady, které se už dříve šířily na sociálních sítích, potvrdila také ruská agentura TASS. Agentura Reuters s odvoláním na TASS a proruského činitele v oblasti napsala, že Záporožské jaderné elektrárně zatím kvůli zničení přehrady, z níž čerpá vodu pro svůj chladicí systém, nehrozí kritické nebezpečí.

„Ruské okupační síly vyhodily do povětří vodní elektrárnu Kachovka. V současné době zjišťujeme rozsah škod, rychlost a objem vody a pravděpodobné oblasti zaplavení,“ uvedlo ukrajinské jižní velitelství. „Ruští teroristé. Zničení přehrady vodní elektrárny Kachovka jen potvrzuje celému světu, že je třeba je vyhnat ze všech koutů ukrajinského území,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteru a připojil video poškozené přehrady.

„V důsledku detonace uvnitř strojovny byla Kachovská vodní elektrárna úplně zničena. Zařízení nemůže být obnoveno,“ píše společnost Ukrhidroenerho. O úplném zničení v ruské státní televizi podle médií hovořil i šéf ruské okupační správy v Nové Kachovce Vladimir Leonťjev. Je „očividné“, že oprava vodní elektrárny není možná, řekl Leonťjev. Záplavy podle Moskvou dosazeného starosty mohou nastat i na okupovaném ukrajinském poloostrovu Krymu, který zásobuje voda z nádrže.

Starosta Nové Kachovky, která leží u přehrady, zprávy o bombardování přehrady a vodní elektrárny přitom nejprve označil za nesmysl a poznamenal, že všude ve městě je klid a ticho. Ruská agentura TASS ale nedlouho poté uvedla, že přehrada je skutečně zničená a citovala právě tohoto starostu, podle něhož za tím stálo ukrajinské ostřelování a „teroristický útok“. V další zprávě s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že přehrada byla zasažena z ukrajinského raketometu Vilcha. Agentura Reuters píše, že se jí toto tvrzení nepodařilo nezávislé ověřit.

V oblasti na jihu Ukrajiny začala po zničení přehrady evakuace obyvatel. Kritické úrovně má voda podle ukrajinských vojenských představitelů dosáhnout během pěti hodin, informuje ruskojazyčná verze BBC. Podle ukrajinských úřadů hladina v nádrži klesá rychlostí asi patnáct centimetrů za hodinu.

Ukrajinští zástupci vyzvali obyvatele, aby se v co největší míře zásobili vodou. Ruskem dosazení činitelé v oblasti, která je zčásti okupovaná, tvrdí, že evakuace zatím není potřeba. Zároveň ale agentura TASS uvedla, že zničení velké přehrady se může dotknout asi 80 obcí. V ohrožení je podle tvrzení obou stran zhruba dvacet tisíc lidí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kvůli výbuchu svolá Volodymyr Zelenskyj mimořádné jednání bezpečnostní rady. Ukrajinský prezident už loni v říjnu uvedl, že Rusko chystá na Kachovské přehradě útok, který by mohl vést k zatopení Chersonu, který leží nedaleko, i desítek dalších obcí. Ruská okupační správa naopak prohlašovala, že útok na přehradu plánuje Ukrajina.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se zničením Kachovské přehrady dopustilo „ekocidy“, ale ukrajinské úřady pracují na zajištění bezpečnosti obyvatel. Poznamenal také, že ruské akce představují hrozbu i pro nedalekou Záporožskou jadernou elektrárnu. Bližší podrobnosti ale neuvedl. Voda z přehrady je totiž používaná také v chladicím systému Záporožské jaderné elektrárny.

Situace v jaderné elektrárně je pod kontrolou

Ukrajinská státní společnost Enerhoatom prohlásila, že zničení Kachovské přehrady největší jadernou elektrárnu v Evropě ohrožuje, situace je tam však pod kontrolou. Ruské tiskové agentury s odvoláním na ruský koncern Rosatom a proruské činitele v oblasti vedly, že elektrárně kvůli zničení přehrady nehrozí kritické nebezpečí.

„Voda z Kachovské nádrže je nezbytná k tomu, aby elektrárna mohla odebírat energii pro kondenzátory turbín a bezpečnostní systémy,“ uvedl Enerhoatom. „Nyní je chladicí nádrž elektrárny plná. K času 8.00 je hladina vody 16,6 metru, což je pro potřeby elektrárny dostatečné,“ doplnil s tím, že situace je pod kontrolou a ukrajinský personál veškeré ukazatele monitoruje.

Že by zničení nemělo mít bezprostřední vliv na bezpečnost elektrárny, uvedla dnes na Twitteru také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno z velké speciální nádrže na Dněpru. Horší je humanitární katastrofa kvůli záplavám,“ uvedla Drábová.

S přispěním ČTK