Umělá inteligence Googlu dokáže předpovědět možnou smrt pacientů lépe než stávající přístroje
Umělá inteligence se každým dnem stává čím dál pokročilejší a Google se rozhodl svou praxi v této oblasti přenést i do oboru zdravotnictví. Jeho tým Medical Brain, který investuje do výzkumu nových technologií týkajících se medicíny, vyvíjí umělou inteligenci, která by měla dokázat předpovědět riziko smrti u hospitalizovaných pacientů. Dosavadní výsledky výzkumu navíc ukazují, že systém se zdá být ještě přesnější než ten, který v této době využívá většina nemocnic.
Výsledkem investice Googlu do nových technologií, které by měly v budoucnu vyrázně proměnit nynější fungování zdravotnictví, se stal nástroj se schopností předpovědět pacientovy následky i šanci na zotavení nebo možnost úmrtí. Výhodou nové technologie je to, že dokáže procházet i data, která dříve nebyla vůbec dostupná, a to elektronické zápisy nebo staré grafy. Umělá inteligence tak dokáže během krátké doby projít všechny tyto informace s mnohem větší přesností, než dosavadní přístroje.
Tým Googlu v květnu zveřejnil na webových stránkách vědeckého časopisu Nature článek, ve kterém píše: “Náš systém překonal ty tradiční užívané v této době v medicíně. Věříme, že nová technologie může být využita k velmi přesným předpovědím různých druhů scénářů u rozdílných chorob.”
V jedné z nejdůležitějších studií byl nový algoritmus testován u ženy s rakovinou prsu. Když 24 hodin po hospitalizaci algoritmus Googlu předpověděl 19,9% šanci smrti ještě v nemocnici, tradiční systém užívaný v nemocnici ukázal pouze 9,3% pravděpodobnost. Pacientka zemřela za necelé dva týdny poté.
Aby se však algoritmus byl schopen dopočítat tohoto čísla, sesbíral 175 639 různých dat z pacientových elektronických záznamů, včetně těch psaných rukou. Během studie funkčnosti systému Google celkem analyzoval 114 003 pacientů a sesbíral přes 46 milionů dat z elektronických spisů.
Společnost pracuje kromě toho také na vývoji systému pro rozpoznávání hlasu při zapisování diagnózy, který by mohl výrazně zjednodušit práci doktorů a úplně zrušit nutnost jejího zápisu rukou. V tomto případě je však nutná velká přesnost, protože i ta nejměnší chyba v pacientově záznamu může zavinit špatné zvolení následné medikace.
“Tento problém se ukazuje být ještě komplikovanější, než jsme si původně mysleli. Pokud ho však vyřešíme, lékaři se budou moci vrátit k pravému jádru své profese, a to především ke kvalitní komunikaci s pacienty,” dodal pro CNBC doktor Steven Lin, který spolupracuje na vývoji technologie s Googlem.
Za nějaký čas Google plánuje algoritmus prodávat klinikám přes licenci nebo přes firemní výpočetní systém. Společnost však tvrdí, že zatím je brzo na stanovení pevného business modelu a systém umělé inteligence je nadále ve stádiu vývoje.