Umělá inteligence přinese revoluci ve vzdělávaní. Na Unicorn University ji už zavádějí do praxe

Vzdělávání čekají velké změny. Učit a známkovat bude brzy umělá inteligence, kantoři se stanou tutory kreativního uplatňování znalostí.

TechCast Unicorn University

Foto: CzechCrunch

David Hartman a Marek Šťastný z Unicorn University a Unicorn Universe

Jednou z nejdůležitějších oblastí, kam umělá inteligence v současné době proniká, je vzdělávání. S jejím rozvojem se přímo nabízí myšlenka vzniku zábavných individuálních lekcí, které povedou avataři na míru aktuálním znalostem každého žáka. Učitelé se o práci bát ale nemusí. I když umělá inteligence zvládne učit a známkovat, učitelé dostanou příležitost stát se průvodci v kreativním uplatňování nabytých znalostí. Jediný, pro co ve vzdělávání budoucnosti není místo, je nuda.

I když si na tuto lákavou budoucnost ve veřejných školách budeme muset ještě pár let počkat, softwarová společnost Unicorn už některé principy zavádí do praxe firemní výuky softwaru. Lecturer at IT department na Unicorn University David Hartman a Product Hub Director v Unicornu o své vizi vzdělávání mluvili v novém dílu TechCastu, technologickém podcastu CzechCrunche.

„Programátoři vědí, jak náročné je naučit se nový programovací jazyk. Začátky jsou těžké především pro studenta, spousta věcí funguje divně, je potřeba si vše postupně zkoušet, opakovat a prohlubovat,“ vysvětluje Marek Šťastný, proč v první fázi není přítomnost lidského učitele tolik přínosná. Jenže učit se programovat jako dřív podle něj nebude brzy dávat smysl.

Jak se vývoj softwaru stává stále komplexnější disciplínou, je podle Šťastného mnohem důležitější být schopen sestavovat jednotlivé technologie a nástroje dohromady jako dílky puzzle, aby výsledek firmám s maximální efektivitou řešil byznysové problémy. Ve vzdělávání programátorů tak dnes vyvstávají zcela nové výzvy.

Schopnost ušetřit si práci vytvořením zadání pro nástroje postavené na umělé inteligenci, jako je ChatGPT, a jejich následná úprava, je mnohem důležitější než schopnost naprogramovat aplikaci ručně od nuly. Právě kvůli tomu mělo programování pro spoustu lidí nálepku noční můry. Nutnost mravenčí práce nebyla pro každého, obzvlášť když opomenutí nepatrných detailů mohlo znamenat katastrofální následky z pohledu uživatelské zkušenosti.

Umělá inteligence v tomto směru vše zjednodušuje a sama při tvorbě kódu některé okrajové scénáře řeší nebo na ně člověka upozorňuje. Ten se tak nemusí nudit při psaní jednotlivých funkcí, protože většinu lze s dobrým zadáním delegovat na robotický nástroj. Převzetím těchto činností nové nástroje otevírají vývojářům dveře k zajímavějším činnostem, kdy se mohou soustředit na analyzování, syntézu a algoritmizaci komplexních problémů.

„Podmínkou nutnou pro správné fungování jakékoliv umělé inteligence je dostatečné množství kvalitních dat. A ta v byznysu často chybí. Proto si sami budujeme framework, který umí řešit různé byznysové úlohy a analyzovat scénáře z praxe. Snažíme se v tomto směru propojovat Unicorn jako technologickou firmu a naši univerzitu,“ upozorňuje Šťastný na zajímavou synergii praktického a akademického světa, kde inovaci ve vzdělávání již realizují.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dost možná umělá inteligence dokáže jednou člověka vzdělávat zcela jinak, než tomu bylo ve školách dosud. Nebude se muset držet pevně daného oboru, pravděpodobně bude studenty spíše navádět takovým směrem, aby využila jejich maximální potenciál. „Představit si to můžete tak, že sice nastoupíte na medicínu, ale postupně se ukáže, že byste byl spíš skvělý architekt. Tak vás umělá inteligence bude učit architekturu,“ vysvětluje Šťastný.

V tomto směru s talentem studentů už dnes pracují vzdělávací nástroje, které na základě série testů zjišťují jejich silné a slabé stránky. Není potom problém zjistit, pro co má student nadání, i když to sám zatím neví, případně mu nabídnout vhodnou lekci pro doplnění chybějících znalostí. Učitelé se ale o práci bát nemusí, ačkoliv se to tak často mezi lidmi povídá.

„Rolí učitele bude integrovat veškeré znalosti dohromady a podporovat studenty v jejich kreativním uplatňování. Představit si to můžeme jako v Anglii, kde funguje tutorský systém – studenti tam s profesory sedí před školou na trávníku a debatují o tom, co by bylo zajímavé dále zkoumat,“ vysvětluje Hartman, který ale druhým dechem dodává, že i učitelé budou za novou technologii rádi, ušetří jim čas například se známkováním a doporučí jim, kterým směrem studenty dále rozvíjet.

Další díl TechCastu si můžete pustit na Spotify, Google Podcastech, Apple Podcastech nebo na YouTube. Dozvíte se v něm také:

  • Jak ze studentů umělá inteligence vytáhne to nejlepší.
  • Co se mění na práci vývojáře.
  • Zda budou za pár let ještě potřeba učitelé.
  • Proč v budoucnu možná bude vzdělání větší zábava.
  • Jak velká je hrozba plagiátorství a jaká jsou další rizika nástupu umělé inteligence.

Startup s avatary prodal Googlu za miliardy. Český designér teď dělá nový a získal rekordní investici

Dlouhodobě žije v USA, Robin Raszka ale patří mezi nejúspěšnější české startupisty. Nyní chce změnit, jak interagujeme s umělou inteligencí.

Peter BrejčákPeter Brejčák

robin_1-3

Foto: Alter

Robin Raszka jako jeden z virtuálních avatarů, které vyvíjel jeho startup

0Zobrazit komentáře

Svůj první startup prodal ještě v roce 2013 do rukou společnosti Yahoo za vyšší stovky milionů korun. Druhý startup, na který získal investici i od Twitteru, prodával loni Googlu za 2,5 miliardy. Český designér Robin Raszka teď chce ve své nové štaci vybudovat ekosystém mikro influencerů, které pohání umělá inteligence. Reálným uživatelům pak bude platit za to, aby vytvářeli své vlastní. Startup 1337 (s výslovností Leet) se poprvé představil světu a rovnou oznámil zásadní investici.

1337 získal čtyři miliony dolarů, což je v přepočtu 94 milionů korun, od několika fondů včetně českého Credo Ventures. Mezi dalšími jsou třeba GFR Fund, Treble Capital a Roosh Ventures. Jde o první, takzvané pre-seed investiční kolo, přičemž žádný ze startupů českých zakladatelů tolik v tak brzkém stadiu nezískal. Dřívější rekord na úrovni 56 milionů korun držel od ledna projekt Filuta, který v září na této sumě dorovnal i E2B.

Raszku v 1337 jako spoluzakladatele doplňuje další Čech Jan Malý, bývalý inženýr strojového učení a softwarový designér v STRV, a také Američanka Jenny Dearing, jež ve startupu zasedla na židli ředitelky. K nim se jako poradkyně přidala například Bailey Richardson, bývalá komunitní ředitelka v Instagramu.

Startup společně s oznámením investice představil také ekosystém mikro influencerů, takzvaných „entit“, které řídí umělá inteligence. Každá entita má přitom jedinečný soubor dovedností s cílem propojovat, vzdělávat a inspirovat komunity reálných uživatelů s velmi specifickými zájmy jako zahradničení, emo hudba, vintage móda, klasická literatura a podobně. Podle portálu TechCrunch přitom za tvorbu dalších entit plánuje uživatelům platit, suma ale zatím nebyla zveřejněna.

V aktuální verzi softwaru je takových entit padesát, přičemž 1337 chce využít získané prostředky na vývoj platformy a škálování svého ekosystému mezi další tisícovky komunit po celém světě. „Takové komunity dohromady reprezentují obrovské publikum lidí na internetu. Vytváříme nový způsob, jak mohou tito hluboce zapojení členové komunit spolupracovat a komunikovat mezi sebou díky velkým jazykovým modelům,“ přibližuje Dearing. Mezi velké jazykové modely spadá například i populární chatovací robot ChatGPT od OpenAI.

„V budoucnosti sociálních médií budeme svědky posunu směrem k hyperpersonalizaci a spoluvytváření umělého obsahu inspirovaného principy open source,“ komentuje sám Raszka a mluví o entitách umělé inteligence s lidskou duší. Svůj startup považuje za průkopníka v tomto posunu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Raszka má přitom ze startupového světa hodně zkušeností. Svůj první projekt Summly prodal Yahoo za 30 milionů dolarů (v dnešním přepočtu by to bylo 700 milionů korun), další startup Alter pak loni koupil Google za sto milionů dolarů (2,5 miliardy korun).

„Další vlna umělé inteligence bude mít významný dopad na prostředí sociálních médií a ovlivní jak tvůrce, tak sledující a inzerenty. Jsme rádi, že můžeme podpořit Robina, Jenny, Jana a celý tým 1337 v jejich misi, jejímž cílem je revoluce v tvorbě obsahu a propojení ve světě sociálních médií i mimo něj,“ dodává partnerka fondu Credo Ventures Karolína Mrozková.