Umělá inteligence přinese revoluci ve vzdělávaní. Na Unicorn University ji už zavádějí do praxe
Vzdělávání čekají velké změny. Učit a známkovat bude brzy umělá inteligence, kantoři se stanou tutory kreativního uplatňování znalostí.
Jednou z nejdůležitějších oblastí, kam umělá inteligence v současné době proniká, je vzdělávání. S jejím rozvojem se přímo nabízí myšlenka vzniku zábavných individuálních lekcí, které povedou avataři na míru aktuálním znalostem každého žáka. Učitelé se o práci bát ale nemusí. I když umělá inteligence zvládne učit a známkovat, učitelé dostanou příležitost stát se průvodci v kreativním uplatňování nabytých znalostí. Jediný, pro co ve vzdělávání budoucnosti není místo, je nuda.
I když si na tuto lákavou budoucnost ve veřejných školách budeme muset ještě pár let počkat, softwarová společnost Unicorn už některé principy zavádí do praxe firemní výuky softwaru. Lecturer at IT department na Unicorn University David Hartman a Product Hub Director v Unicornu o své vizi vzdělávání mluvili v novém dílu TechCastu, technologickém podcastu CzechCrunche.
„Programátoři vědí, jak náročné je naučit se nový programovací jazyk. Začátky jsou těžké především pro studenta, spousta věcí funguje divně, je potřeba si vše postupně zkoušet, opakovat a prohlubovat,“ vysvětluje Marek Šťastný, proč v první fázi není přítomnost lidského učitele tolik přínosná. Jenže učit se programovat jako dřív podle něj nebude brzy dávat smysl.
Jak se vývoj softwaru stává stále komplexnější disciplínou, je podle Šťastného mnohem důležitější být schopen sestavovat jednotlivé technologie a nástroje dohromady jako dílky puzzle, aby výsledek firmám s maximální efektivitou řešil byznysové problémy. Ve vzdělávání programátorů tak dnes vyvstávají zcela nové výzvy.
Schopnost ušetřit si práci vytvořením zadání pro nástroje postavené na umělé inteligenci, jako je ChatGPT, a jejich následná úprava, je mnohem důležitější než schopnost naprogramovat aplikaci ručně od nuly. Právě kvůli tomu mělo programování pro spoustu lidí nálepku noční můry. Nutnost mravenčí práce nebyla pro každého, obzvlášť když opomenutí nepatrných detailů mohlo znamenat katastrofální následky z pohledu uživatelské zkušenosti.
Umělá inteligence v tomto směru vše zjednodušuje a sama při tvorbě kódu některé okrajové scénáře řeší nebo na ně člověka upozorňuje. Ten se tak nemusí nudit při psaní jednotlivých funkcí, protože většinu lze s dobrým zadáním delegovat na robotický nástroj. Převzetím těchto činností nové nástroje otevírají vývojářům dveře k zajímavějším činnostem, kdy se mohou soustředit na analyzování, syntézu a algoritmizaci komplexních problémů.
„Podmínkou nutnou pro správné fungování jakékoliv umělé inteligence je dostatečné množství kvalitních dat. A ta v byznysu často chybí. Proto si sami budujeme framework, který umí řešit různé byznysové úlohy a analyzovat scénáře z praxe. Snažíme se v tomto směru propojovat Unicorn jako technologickou firmu a naši univerzitu,“ upozorňuje Šťastný na zajímavou synergii praktického a akademického světa, kde inovaci ve vzdělávání již realizují.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.