Umělec Sanborn tvořil videoklipy pro MTV i první interaktivní online filmy. Nyní vystavuje v Praze
John Sanborn se ve své tvorbě zabývá jinakostí, mezilidskými vztahy, genderovou identitou i antickými mýty. Jeho dílo je poprvé k vidění v Česku.
John Sanborn je považován za amerického průkopníka videoartu. Jeho tvorba je charakteristická radikálními střihy, prací s rytmem a asociacemi či dynamickým využitím hudby. V 70. a 80. letech se řadil k experimentální vlně, později stál u rozkvětu videoklipové estetiky MTV a působil také v Hollywoodu a Silicon Valley, kde se podílel na rozmachu současného fenoménu digitálního umění. Od 1. března je v galerii Kunsthalle Praha k vidění první sólová prezentace Sanbornova díla v Česku s názvem Notes on Us (Poznámky o nás). Staví na monumentální devítikanálové videoinstalaci V+M.
Záběr umělce Johna Sanborna je velmi široký. S videoartem začal v technologickém „středověku“ 70. let minulého století a postupně se propracoval až k vývoji digitálních a interaktivních filmů v Hollywoodu a Silicon Valley, včetně jednoho z prvních online interaktivních filmů Paul is Dead z roku 1997. Ten pro vyprávění detektivního příběhu, který trval 21 týdnů, využíval internet a diváci se do něj mohli zapojit různými způsoby. V 90. letech tvořil také filmy, které využívaly ranou počítačovou 3D grafiku, jako je například snímek Infinite Escher.
Nadto John Sanborn výrazně ovlivňoval kulturu hudebních videoklipů v době, kdy byla na vrcholu televizní stanice MTV. Vytvořil klipy pro kapely Van Halen, King Crimson, Tangerine Dream, pro zpěvačku Grace Jones, skladatele Philipa Glasse a mnoho dalších. Pro legendární newyorský klub Danceteria pak navrhl speciální video lounge, kde se promítal videoart, hudební klipy i vystoupení.
Linka, která se táhne rozmanitou Sanbornovou tvorbou, je důraz na genderovou a kulturní diverzitu. Patrná je tak i na výstavě Notes on Us v galerii Kunsthalle. „Sanborn nikdy nebyl aktivistický autor, všechna jeho videa z prvního tvůrčího desetiletí ale vznikla ve spolupráci s ženami a všechna oslavovala něco, co bychom dnes mohli nazvat jinakostí. Už v začátcích patřila k jeho hlavním zájmům otázka mezilidských vztahů, která se přirozeně prolínala s jeho vášní vyprávět příběhy,“ říká k Sanbornově tvorbě kurátorka výstavy Barbora Ropková.
V tvorbě známého videotvůrce se pravidelně objevují také jeho přátelé a performeři z LGBTQ komunity. Sanborn tak reflektuje aktuální témata života ve Spojených státech, jakými jsou nebo byly například otázka multikulturalismu či krize AIDS. Divákům tato témata předává s poetičností a optimismem, které jsou mu vlastní, inspiruje se také mytologií a dynamikou hudby i pohybu.