Umělou inteligenci je třeba regulovat, tvrdí šéf Googlu. Podpoří i dočasný zákaz rozpoznávání obličejů
Ačkoliv Google patří v současnosti k největším technologických gigantů světa a disponuje arsenálem nejmodernějších řešení, v některých oblastech se chystá držet od nejnovějších výstřelků lehký odstup. Je to například umělá inteligence, ke které se nyní vyjádřil sám šéf Googlu Sundar Pichai. Čerstvě nejvyšší muž celé skupiny Alphabet, kam patří i právě Google, tvrdí, že by umělá inteligence určitě měla být regulována.
„Je to příliš důležité věc, aby se tak nestalo. Jediná otázka zní, jak k regulaci přistoupit,“ napsal sedmačtyřicetiletý Sundar Pichai ve sloupku pro Financial Times. Ačkoliv říká, že v této oblasti už se mnohé řeší, společnost čekají podle něj výzvy, které jedna firma nevyřeší sama.
Přesněji řečeno, Sundar Pichai nevěří v případě umělé inteligence příliš liberálnímu přístupu. Firmy (včetně Googlu) by neměly podle něj vytvářet nové technologie a pak nechat trh, aby si rozhodl, jak budou používány. Odkazuje na celou řadu nebezpečí, od tzv. deepfakes po nekalé používání technologií na rozpoznávání obličejů.
Pichaiův postoj ostatně koresponduje s postojem celého Googlu, který v roce 2018 přijal etické normy pro vývoj vlastní umělé inteligence. Kromě toho, že veškerá interně vytvářená umělá inteligence je podrobena tvrdému testování v oblasti předsudků, soukromí nebo bezpečnosti, tak také zaručují, že Google nebude prodávat svou technologii na rozpoznávání obličejů. Například Amazon dělá přesný opak.
Regulace podle Pichaie, který po odchodu spoluzakladatelů Googlu šéfuje celému mateřského Alphabetu, nemusí začínat od nuly, ostatně dává za vzor evropské GDPR. Na tuto legislativu by se ovšem měly nabalovat další zákony, které budou umělou inteligenci řešit v konkrétních oblastech, například ve zdravotnictví nebo v autonomních dopravních prostředcích. „Vlády budou muset aplikovat správná pravidla, která berou v potaz všechny relevantní plusy a minusy,“ napsal šéf Googlu.