Umělou inteligencí odhaluje závady předtím, než nastanou. Český startup získal 160 milionů
Neuron Soundware peníze dostal od EU a programu TAČR, mezi tisícovkou zájemců uspěl jako jediný český zástupce.
Naslouchá zvukům energetických zařízení, dopravních systémů, výrobních linek v továrnách i eskalátorů v pražském metru. Nahrávky vyhodnocují algoritmy umělé inteligence, a pokud najdou nesrovnalosti, upozorní odpovědné pracovníky, kteří tak mohou předejít tomu, aby došlo k závažnějším selháním. Právě to dělá český startup Neuron Soundware, jenž nyní získal podporu ve výši sedmi milionů eur, v přepočtu 163 milionů korun, z programů EU Horizon a od Technologické agentury České republiky.
„Díky podpoře budeme mít prostředky na technologický rozvoj jak naší hardwarové jednotky, kde s využitím nejnovějších chipů s AI akcelerátory očekáváme až tisícinásobně větší výpočetní výkon, tak i rozvoj celé analytické platformy. Investice umožní i další škálování služby po celém světě,“ popisuje zakladatel a ředitel Neuron Soundwaru Pavel Konečný.
Firma uspěla jako jediný český projekt mezi celkem 1 092 zájemci v programu EIC Evropské komise, který se zaměřuje na takzvané deep tech společnosti. Podpořených bylo pětasedmdesát firem. Neuron Soundware podle Konečného uspěl po vyhodnocení potenciálu IoT (internetu věcí) výpočetní jednotky a technologie pro detekci mechanických závad s použitím neuronových sítí pro koncové zákazníky.
Jeho technologie využívají klienti například ve Spojených státech, Malajsii, Japonsku i po Evropě, zakázky nově přichází také z Latinské Ameriky. Kolik instalací nebo zařízení je v oběhu, ale firma nesděluje. V expanzi jí pomáhají také investoři, v roce 2019 do startupu poslaly 150 milionů korun český fond J&T Ventures i maďarský Lead Ventures, za nímž stojí skupina MOL a Eximbank.
„Neuron Soundware patří k projektům, které mají potenciál pomáhat firmám na globální úrovni a mít obrovský dopad na předcházení poruch u klíčových zařízení firem v průmyslu. Proto jsem rád, že se jim podařilo zajistit si další financování,“ říká Martin Kešner, partner fondu J&T Ventures a zakladatel soutěže Nápad roku, kterou v roce 2016 startup vyhrál.
V roce 2019 do něj investoval také český fond Inven Capital, za nímž stojí ČEZ, loni však z firmy odešel. „Otevřeli nový investiční fond a strategicky se rozhodli zaměřit se na podporu společností v pozdější fázi vývoje. Po domluvě tedy jejich podíl odkoupil jeden z našich investorů. Pořád mají zájem na našem úspěchu, a to včetně obchodní spolupráce v rámci skupiny ČEZ,“ přibližuje pro CzechCrunch Pavel Trojánek, viceprezident Neuron Soundwaru pro obchod a marketing.
EIC aktuální podporu schválil ve formě takzvaného blended financování, které kombinuje grant na rozvoj technologie a obchodu. Nad rámec toho nabídl také ekvitní financování do výše padesáti procent dalšího chystaného investičního kola. „Připravujeme si potřebné podklady a chceme jej uzavřít v letošním roce. Celkovou investici plánujeme ve výši šesti milionů eur. Máme již první jednání s fondy,“ říká Trojánek.