Umělou inteligencí odhaluje závady předtím, než nastanou. Český startup získal 160 milionů

Neuron Soundware peníze dostal od EU a programu TAČR, mezi tisícovkou zájemců uspěl jako jediný český zástupce.

Peter BrejčákPeter Brejčák

nsw_core-team-2-min

Foto: Neuron Soundware

Jádro týmu startupu Neuron Soundware

0Zobrazit komentáře

Naslouchá zvukům energetických zařízení, dopravních systémů, výrobních linek v továrnách i eskalátorů v pražském metru. Nahrávky vyhodnocují algoritmy umělé inteligence, a pokud najdou nesrovnalosti, upozorní odpovědné pracovníky, kteří tak mohou předejít tomu, aby došlo k závažnějším selháním. Právě to dělá český startup Neuron Soundware, jenž nyní získal podporu ve výši sedmi milionů eur, v přepočtu 163 milionů korun, z programů EU Horizon a  od Technologické agentury České republiky.

„Díky podpoře budeme mít prostředky na technologický rozvoj jak naší hardwarové jednotky, kde s využitím nejnovějších chipů s AI akcelerátory očekáváme až tisícinásobně větší výpočetní výkon, tak i rozvoj celé analytické platformy. Investice umožní i další škálování služby po celém světě,“ popisuje zakladatel a ředitel Neuron Soundwaru Pavel Konečný.

Firma uspěla jako jediný český projekt mezi celkem 1 092 zájemci v programu EIC Evropské komise, který se zaměřuje na takzvané deep tech společnosti. Podpořených bylo pětasedmdesát firem. Neuron Soundware podle Konečného uspěl po vyhodnocení potenciálu IoT (internetu věcí) výpočetní jednotky a technologie pro detekci mechanických závad s použitím neuronových sítí pro koncové zákazníky.

Jeho technologie využívají klienti například ve Spojených státech, Malajsii, Japonsku i po Evropě, zakázky nově přichází také z Latinské Ameriky. Kolik instalací nebo zařízení je v oběhu, ale firma nesděluje. V expanzi jí pomáhají také investoři, v roce 2019 do startupu poslaly 150 milionů korun český fond J&T Ventures i maďarský Lead Ventures, za nímž stojí skupina MOL a Eximbank.

neuron-soundware-eskalatory

Foto: Neuron Soundware

Platforma Neuron Soundware

„Neuron Soundware patří k projektům, které mají potenciál pomáhat firmám na globální úrovni a mít obrovský dopad na předcházení poruch u klíčových zařízení firem v průmyslu. Proto jsem rád, že se jim podařilo zajistit si další financování,“ říká Martin Kešner, partner fondu J&T Ventures a zakladatel soutěže Nápad roku, kterou v roce 2016 startup vyhrál.

V roce 2019 do něj investoval také český fond Inven Capital, za nímž stojí ČEZ, loni však z firmy odešel. „Otevřeli nový investiční fond a strategicky se rozhodli zaměřit se na podporu společností v pozdější fázi vývoje. Po domluvě tedy jejich podíl odkoupil jeden z našich investorů. Pořád mají zájem na našem úspěchu, a to včetně obchodní spolupráce v rámci skupiny ČEZ,“ přibližuje pro CzechCrunch Pavel Trojánek, viceprezident Neuron Soundwaru pro obchod a marketing.

EIC aktuální podporu schválil ve formě takzvaného blended financování, které kombinuje grant na rozvoj technologie a obchodu. Nad rámec toho nabídl také ekvitní financování do výše padesáti procent dalšího chystaného investičního kola. „Připravujeme si potřebné podklady a chceme jej uzavřít v letošním roce. Celkovou investici plánujeme ve výši šesti milionů eur. Máme již první jednání s fondy,“ říká Trojánek.

Cílem Neuron Soundwaru pro loňský rok bylo dosáhnout na tržby v objemu kolem jednoho milionu eur, v aktuálním přepočtu asi 23 milionů korun. Podle oficiální závěrky za období od ledna do září 2022 přitom čistý obrat dosáhl na čtyři miliony korun. Rok předtím byly tržby (za období od ledna do prosince 2021) ve výši 9,5 milionu. Na trhu působí ve ztrátě.

„Výpadky v dodavatelských řetězcích nás donutily přepracovat část naší hardwarové technologie. Řadu projektů jsme museli odložit. Soustředili jsme se na vylepšení, kde jsme udělali obrovské kroky kupředu, takže nyní jsme schopni konkurovat těm nejlepším AI firmám ve světě,“ říká Trojánek.

Neuron Soundware dle jeho slov začal budovat globální partnerskou síť, která reflektuje ambice stát se seriózním mezinárodním hráčem na poli umělé inteligence, strojového učení a řešení internetu věcí. Pro letošní rok je startup optimistický. „Věříme, že překonáme naše ambice. Pro nás jsou nyní rozhodující kontrakty, z nichž některé jsou v objemu desítek až stovek milionů korun. Ty také budou generovat dlouhodobý stabilní příjem pro naši společnost,“ dodává Trojánek.

 

Rubriku Startupy podporujíjt-retina