Umělou inteligenci ve filmu potřebujeme, říká režisér Terminátora. Má pomoci výrazně snížit náklady

Natočil sice Terminátora a varoval před Skynetem, ve skutečnosti ale James Cameron považuje přínos umělé inteligence za důležitý.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

avatar-the-way-of-water

Foto: Avatar2film.cz

Snímek z filmu Avatar: The Way of Water

0Zobrazit komentáře

James Cameron se vyjádřil pozitivně o potenciálu umělé inteligence v Hollywoodu. To a mnoho dalšího přináší aktuální vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Co si vybavíte jako první, když se řekne hrozba umělé inteligence? Skynet z Terminátora od Jamese Camerona? Pak vás možná překvapí, že slavný scenárista a režisér se k této počítačové technologii ve skutečnosti staví velice prakticky, ba ji do budoucna považuje za zásadní část hollywoodských produkčních procesů. Dokonce se připojil ke správní radě Stability AI, tedy firmy stojící za obrazovým generátorem Stable Diffusion.

„Nešlo mi ani tak o to, abych vydělal horu peněz,“ řekl Cameron v podcastu Boz To the FutureChtěl jsem pochopit ten prostor, porozumět myšlení vývojářů. Na co se zaměřují? Jak vypadá jejich vývojový cyklus? Jaký objem zdrojů na to potřebujete, abyste vytvořili nový model na míru? Chtěl bych to všechno zkusit začlenit do procesu tvorby speciálních efektů,“ pokračoval režisér Avatara. Zdůraznil při tom, že nejde jen o hypotetický zájem, tvorba blockbusterů se podle něj do budoucna bez pomoci AI neobejde.

AVATAR 2

Foto: Falcon

Pokračování Avatara se natáčí na Novém Zélandu

„Pokud chceme víc takových filmů, jaké miluju a na jaké se rád dívám – Duna, Duna: Část druhá, moje filmy nebo filmy s velkým objemem CGI efektů –, musíme přijít na to, jak o polovinu snížit náklady,“ vysvětlil Cameron. V žádném případě to pro něj ale neznamená, že by výsledkem mělo být propouštění lidí. AI jim má usnadnit práci, zrychlit celý proces a dovolit jim více se soustředit na čistě kreativní stránku. Tu podle oscarového filmaře stroje minimálně v dohledné době nenahradí.

„Je to odosobněná mysl, která jen přežvýkává a spojuje do slovního salátu to, co vymyslely lidské mysli – o životě, který prožily, o lásce, lhaní, strachu, o smrtelnosti. Nevěřím, že něco takového někdy skutečně dojme publikum. Na to, abyste to napsali, musíte být člověk,“ řekl Cameron už dříve v rozhovoru pro CTV News. Zároveň odrazuje od toho, abychom se pomocí AI snažili kopírovat styl jiných (viz nedávná situace kolem ChatGPT a studia Ghibli). Je mu to prý nepříjemné. Sám se inspiruje u Ridleyho Scotta, Stanleyho Kubricka nebo George Millera, dodává ale vždy něco svého, takže nevzniká kopie, ale nová estetika.


Co ukazují trailery

Totální rozklad

Ostřílený detektiv se ve snaze zachránit syna jednoho politika probíjí kriminálním podsvětím. Odhalí zde rozsáhlou síť korupce a spiknutí prostupující celým městem. Film s Tomem Hardym režíroval Gareth Evans, stojící za bezmála mistrovskými díly akčního žánru Zátah: Vykoupení a Zátah 2.


Co hýbe světem filmu a televize

Český film v soutěži v Cannes!

Cannes je jeden ze tří nejprestižnějších filmových festivalů na světě. A Česko zde velmi dlouhou dobu prakticky nebylo vidět, naposledy se tuzemský film v hlavním programu objevil v roce 1994 (Švankmajerova Lekce Faust). Letos diváci v sekci Un Certain Regard, určené nekonvenčním dílům, ale uvidí Karavan od absolventky FAMU Zuzany Kirchnerové. Road movie, které vzniklo v česko-slovensko-italské koprodukci, vypráví zčásti autobiografický příběh o výchově handicapovaného syna a hledání nového života. Kirchnerová v Cannes uspěla už v roce 2009 se studentským filmem Bába jako zatím jediná česká režisérka. Festival proběhne od 13. do 24. května. Upoutávka na film zde, v kinech bude od 28. srpna.


Co si pustit

Black Mirror

Netflix  |  Sci-Fi  |  2011-dnes  |  7 řad  |  ČSFD

Black Mirror je zpátky! To alespoň hlásí první reakce na sedmou řadu dystopického sci-fi hitu, které mluví o nejlepších epizodách za několik let, možná od momentu, co seriál přešel pod Netflix. Ačkoliv nové příběhy místy nápadně připomínají to, co jsme už jednou viděli, stále dokážou diváky dojmout i zneklidnit o něco vytříbenějšími výrazovými prostředky.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.