Umění v době karantény. Na virtuální prohlídce pražské Trafo Gallery vystavuje Jan Kaláb i Pasta Oner
Pokud lidé nemohou za uměním, musí umění za lidmi. Právě tato věta definuje nedávný krok známé pražské galerie Trafo Gallery, která se kvůli koronavirové pandemii rozhodla nabídnout výstavu obrazů digitálně, respektive ve virtuální realitě. V ní je možné vidět tematická díla od předních českých umělců jako Jan Kaláb, Jan Gemrot nebo popartový umělec Pasta Oner.
Stejně jako všechny společenské události i umělecké výstavy a vernisáže trpí v důsledku nařízení o sociálním distancování a s tím souvisejícím uzavřením. Lidé se nemohou scházet v galeriích, nemají fyzickou možnost se kochat přítomnými obrazy a malbami a instituce, které tyto akce zprostředkovávají, nemohou naplňovat své obory činnosti. Díky internetu se však otevírají nové možnosti, jak tvořit alespoň alternativní zážitky.
Právě umělecké výstavy jsou jedním z vhodných kandidátů pro digitalizaci. Protože se na nich vystavují zpravidla statické objekty, lidé si je mohou prohlížet na svých zařízeních a čerpat inspiraci z klidu svých domovů. O to víc, pokud jsou kvalitně zpracované a celý virtuální přenos je nabízen ve vysokém rozlišení, aby co nejlépe napodobil fyzickou návštěvu.
Přesně o to se snaží Trafo Gallery, jejíž prostory a ateliéry jsou vybudovány v pražských Holešovicích a od 15. dubna nabízí všem zájemcům bezplatnou možnost virtuálně dorazit na jejich historicky první karanténní výstavu pod názvem KarARTena, kde se mohou kochat uměleckými díly reflektující aktuální koronavirovou dobu, které zachází do kreativního streetartového odvětví.