Úmysl, či nešťastná náhoda? Smrtelné zranění hokejisty Johnsona vyvolalo emoce i debatu o bezpečnosti

Zvedl Matt Petgrave svou brusli do vzduchu úmyslně? Nešťastný incident dává vzpomenout na kovboje, který chtěl kvůli podobnému zranění spáchat sebevraždu.

ice_hockey_player

Foto: OpenAI

Ilustrace hokejisty, který zpytuje svědomí

0Zobrazit komentáře

Na záběry ze sedmé minuty druhé třetiny hokejového utkání mezi Sheffield Steelers a Nottingham Panthers z 28. října se nekouká vůbec hezky. Jeden z hráčů prvně jmenovaného klubu v tu chvíli totiž prořízl svému soupeři bruslí krk. Není to první – a nejspíš ani poslední – případ, kdy se něco podobného na ledě odehrálo. Nicméně tentokrát má celá událost velmi smutnou dohru. Devětadvacetiletý Američan Adam Johnson na následky zranění zemřel a o dva roky staršímu Kanaďanovi Mattu Petgraveovi, který mu ho způsobil, hrozí obvinění z neúmyslného zabití. Smutný případ také rozpoutal debatu o bezpečnostních opatřeních v hokeji.

Nahánění puku na ledové ploše je vysoce kontaktní sport, v němž není o nejrůznější zranění nouze, ta vzniklá po zásahu ostřím brusle nevyjímaje. Aktuální incident s fatálními následky, který se odehrál v anglické lize, může ale navíc mít ještě trestněprávní dohru. Vzhledem k tomu, že Adam Johnson po převozu do nemocnice na následky proříznutí hrdla zemřel, je Petgrave vyšetřován pro podezření ze zabití. Minulý týden v úterý ho zatkla policie v hrabství South Yorkshire a o den později ho propustila na kauci. Žádná obvinění proti němu zatím nevznesla.

Ze záběrů inkriminovaného zápasu je patrné, že Petgrave přišel během hry do kontaktu s protivníkem a v ten moment nadzdvihl nohu, která zasáhla krk přijíždějícího Johnsona. Vyšetřovatelé nyní budou prověřovat, zda svým pohybem nemohl jednat lehkomyslně a tím zapříčinit neúmyslné zabití. Jeho noha byla v momentě zásahu velmi vysoko, zcela jistě mimo pravidla hry.

sheffield-steelers1

Foto: Sheffield Steelers

Sheffield Steelers a Nottingham Panthers hrají nejvyšší hokejovou ligu ve Spojeném království Elite Ice Hockey League

Petgraveovo zatčení vyvolalo řadu bouřlivých reakcí a emoce budil incident už od samého začátku. Část veřejnosti kanadského hokejistu, který mimochodem působil krátce i v českém HC Dynamo Pardubice a slovenském HK Spišská Nová Ves, odsoudila a měly se objevit i projevy nenávisti. Ostře proti němu vystupuje rodina zemřelého Johnsona, fanoušci Sheffield Steelers i spoluhráči ale stojí částečně za ním a například na prvním zápase, který se po onom z 28. října hrál, mu příznivci klubu měli tleskat ve stoje.

Podle zdrojů magazínu Forbes není příliš pravděpodobné, že by byl Petgrave z neúmyslného zabití skutečně obviněn. Za neúmyslná zabití se ve Velké Británii označují incidenty, jako je náhodné vystřelení ze zbraně či usmrcení osoby během řízení v opilosti, což je něco zcela jiného, než Petgraveův čin. Na incidenty na hřišti podobného charakteru má být navíc nahlíženo trochu jinak než na ty, které se odehrají v běžném životě. Proto britská profesorka práva Nicola Laceyová uvedla, že je velmi nepravděpodobné, aby byl Petgrave z neúmyslného zabití obviněn.

Hokejista bude nicméně muset čelit občanskoprávní žalobě rodiny Johnsonových, která na incident nemá podobně smířlivý pohled jako někteří fanoušci a spoluhráči. Hokejistův čin její členové popsali jako bezohledný.

Trauma a kulka v hlavě

Celá situace by přitom mohla vypadat jinak, kdyby si Johnson v onen osudný den vzal ochranu krku. Ty jsou, podobně jako ochrany nohou či zápěstí, uzpůsobeny k tomu, aby kryly odhalené části těla a zamezily i proříznutí. Chrániče krku jsou v některých soutěžích dokonce povinnou výbavou, přestože si mnozí hráči stěžují, že omezují pohyblivost. V reakci na Johnsonovu smrt je coby povinnou součást výbavy od nového roku zavedla právě anglická liga, podobně se měla rozhodnout i ta německá. V Česku je musí nosit například junioři, a to i v extralize, doporučené jsou ale pro všechny.

Nejsou však povinnou výbavou v NHL, kde v minulosti došlo k několika podobně krvavým zraněním. Přímo k proříznutí tepny například už v roce 1989. Tehdy brankář týmu Buffalo Sabers Clint Malarchuk málem vykrvácel, naštěstí ale byl lékařem jeho týmu veterán z války ve Vietnamu, který již podobná zranění viděl, a tak dokázal jednat rychle a efektivně.

sheffield-steelers2

Foto: Sheffield Steelers

Událost vyvolala v některých soutěžích změny spojené s nutností nosit chrániče krku

K vyspravení Malarchukova krku, na kterém se otevřela 15 centimetrů dlouhá rána, bylo zapotřebí 300 stehů. O to neuvěřitelnější je, že se brankář vrátil na led po deseti dnech od této nehody. V další sezóně se však dostavily noční můry, problémy se spánkem a panické ataky. Tvrďák vychovávány jako kovboj však o svých problémech nikomu neřekl, což vyvrcholilo předávkováním léky na bolest. Malarchuk to však dokázal překonat a po aktivní brankářské kariéře se věnoval i trénování.

Přesto se k němu onen moment opět po letech vrátil. Když se podobné zranění v roce 2008 v NHL přihodilo i slovenskému útočníku Richardu Zedníkovi, tisk požádal Malarchuka o vyjádření. Tím se opět otevřelo staré trauma, a Malarchuk si nakonec prohnal hlavou kulku. Naštěstí neúspěšně. Nesmrtelný muž nosí kus kovu v hlavě dodnes a se svou posttraumatickou stresovou poruchou se naučil pracovat.

Zranění na krku měl po brusli soupeře ale například i někdejší hráč českého Třince Jiří Hudler. Tržnou ránu, jež naštěstí minula tepnu, mu před téměř jedenácti lety nechtěně způsobil tehdy liberecký Tomáš Filippi.