Únik z reality za stovky tisíc korun. Bývalí designéři Tesly a SpaceX navrhují modulární příbytky jako z jiného světa

jupe-mpx

Foto: Sam Gezari/Jupe

Domek jako z vesmíru, tak vypadá projekt startupu Jupe

0Zobrazit komentáře

Malé přístřešky amerického startupu Jupe působí tak trochu jako skromná základna nově příchozích intergalaktických kolonizátorů. A vlastně se není čemu divit. Když k úkolu navrhnout prefabrikovaný obytný modul přizvete bývalé zaměstnance vesmírné společnosti SpaceX a neustále rostoucí automobilky Tesla, výsledek bude s jistotou vždy naprosto kosmický.

Za startupem Jupe stojí Jeff Wilson, který byl dříve projektovým manažerem v IBM. Významný post však později vyměnil za život, díky němuž získal přezdívku Professor Dumpster. Po dobu jednoho roku totiž žil v předělaném odpadkovém kontejneru, což mu dalo nový životní směr točící se okolo minimalismu, udržitelnosti a stylového bydlení na pár metrech čtverečních.

Po této jedinečné zkušenosti se pustil do projektu Kasita, v rámci kterého navrhnul zčásti prosklenou modulární kontejnerovou jednotku, která může sloužit jako samostatné solitérní obydlí. Mimo jiné nabízí i možnost jednotlivé moduly vzájemně kombinovat a tím vytvářet větší dům nebo rovnou celý činžák.

jupe-1

Foto: Sam Gezari/Jupe

Stěny jsou tvořeny speciálním plátnem

Z tohoto projektu však Wilson vystoupil, aby se pustil do realizace dalších plánů, přičemž jedním z nich bylo i velmi zajímavé rande. To prožil s dívkou, se kterou byl ve styku pouze online a spočívalo v cestě trvající 21 dnů, během níž prošli osm zemí jen s tím, co zrovna měli po kapsách. Žádné krosny s náhradním oblečením.

Tato cesta byla natolik šílená, že se dočkala knižního zpracování a všimli si jí i hollywoodští producenti, kteří mají v plánu o ní natočit film. Výlet dost možná Wilsona inspiroval i k tomu, aby založil svůj další projekt pod názvem Jupe, pod kterým produkuje unikátní budky, které jsou silně ovlivněné žánrem sci-fi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nyní spustil předobjednávky těchto „mimoplanetárních“ příbytků, které jsou koncipovány pro všechny, jež chtějí uniknout z reality a pár dnů strávit mimo civilizaci. Neobvyklý tvar konstrukce z hliníkových profilů připomíná tvarosloví používané ve sci-fi trhácích. Vsadíme se, že by žádný z Jawů obývajících planetu Tatooine nepohrdnul prožít v podobném přístřešku alespoň jednu noc.

Bydlení jako z jiného světa

Stěny příbytku tvoří speciální ohnivzdorné plátno, které vytváří pocit soukromí, ale také umožňuje alespoň částečný kontakt s venkovním prostorem. Toto propojení je nejcitelnější v průčelí domku, kde se dá plátno odstranit, díky čemuž se otevře výhled na dřevěnou terasu a přírodu okolo.

Jeho interiér je překvapivě prostorný, ačkoliv celá obytná plocha zabírá něco málo přes deset metrů čtverečních. Mohou za to především zhruba 3,3 metru vysoký strop a také chytře vyřešené úložné prostory, které jsou v tomto případě řešeny podlahovou vestavbou nabízející přes tisíc litrů úložného prostoru.

jupe-3

Foto: Sam Gezari/Jupe

Interiér příbytku od Jupe

jupe-4

Foto: Sam Gezari/Jupe

I takový výhled se nabízí rezidentům malého obydlí

Dominantou interiéru je poměrně velká postel doplněná stolem, židlí a pohovkou. Byť není domek napojen na žádné sítě, elektřina nechybí – o její výrobu se starají solární panely, které ukládají energii do bateriového systému o kapacitě 200 Ah. Díky tomu mohl být domek vybaven i Wi-Fi routerem či reprosoustavou Sonos včetně Alexy. Nechybí ani LED osvětlení, díky němuž domek skutečně vypadá jako mimozemské těleso.

Možná i proto autoři projektu, mezi kterými jsou i bývalí zaměstnanci Airbnb, uvádějí, že jde spíše o umělecké dílo než dům, které lze díky snadnému rozložení převést a postavit naprosto kdekoliv. Ještě předtím je ale nutné takovýto domek zakoupit. Rezervace aktuálně činí 99 dolarů, tedy zhruba 2 100 korun. Poté musí zájemce složit částku 17 500 dolarů (380 tisíc korun).

Projekty pro udržitelnější zítřky

Jupe začne dodávat přístřešky na jaře příštího roku, přičemž je bude vyrábět ve vlastním výrobním závodu v Los Angeles, kde doplní výrobu dalšího produktu společnosti. Galaktický přístřešek totiž není pro Jupe prvním podobným projektem. Krátce po svém založení startup představil unikátní řešení pro boj s pandemií koronaviru, a to v podobě mobilních nafukovacích stanů.

Byť měly být původně určeny pro rychlou výstavbu obydlí chránících před živelnými katastrofami, s přicházející pandemií pro ně Jupe ve spolupráci se zdravotníky rychle našlo jiné využití – nemocniční pokoje. Celkem byly navrženy tři takové prostory a každý z nich má malinko odlišné určení.

Jeff Wilson s Clara Bensen v Delfách během jejich experimentálního rande

První verze má sloužit jako pokoj s lůžkem určený pro odpočinek unavených zdravotníků. Druhá verze byla navržena pro pacienta s COVID-19 včetně komory pro zdravotníky a dalším nezbytným vybavením. Třetí verze pak má fungovat jako samostatná JIP. Některé z těchto jednotek byly instalovány v nemocnicích v Texasu, přičemž startup je prodával zcela bez marží a nic si neúčtoval ani za dopravu.

Professor Dumpster a jeho snahy jsou sice extrémním příkladem toho, že člověk dokáže žít i ve skromných podmínkách, nicméně skromnost je vlastnost, která bude do budoucna hrát stále důležitější roli. Ve vztahu člověka a planety jsme to totiž my, kdo je na tom druhém závislý, a pokud se nezačneme chovat udržitelně, velmi brzy se dostaneme do situace, kdy tento vztah nebude možné dále udržovat. Navíc je jasné, kdo ho ukončí jako první.

jupe-6

Foto: Sam Gezari/Jupe

LED světla dávají celé konstrukci ještě zajímavější vzhled

Z potemnělého místa chlouba Brna. Podívejte se, jak architekti Chybík+Krištof promění nádraží Zvonařka

Filip HouskaFilip Houska

zvonarka-4

Foto: Chybík+Krištof

Nová podoba Zvonařky od studia Chybík+Krištof

0Zobrazit komentáře

Zvonařka. Ti, kteří v Brně bydlí nebo tam dojíždějí, toto místo nepochybně moc dobře znají. Od roku 1978 je totiž hlavním autobusovým nádražím meziměstské dopravy v Brně a zároveň jedním z nejvýznamnějších brněnských veřejných prostorů, kterým denně projde až 25 tisíc lidí. Že by ale Zvonařka byla místem, kam je radost chodit, to se rozhodně říci nedá. To se teď ale mění.

Legendární brněnské nádraží si totiž zhruba před rokem vzal na paškál ostřílený architektonický ateliér Chybík+Krištof, který stojí například za vinařstvím Lahofer nebo skleníkem u Mendelova náměstí v Brně. Ten se rozhodl, že estetiku tohoto prostoru jednou provždy promění, aby splňoval nároky aktuální architektury a současně vycházel z pilířů, na kterých je Zvonařka založena. A nyní se blíží ke konci.

Modernizace Zvonařky vstoupila do finální fáze a už dnes je možné spatřit obrovskou proměnu, která podle České televize vychází na zhruba 100 milionů korun. Ačkoliv si pořád ponechává svou brutalistní podobu, je mnohem modernější, očištěná a opatřena nátěrem ve světlém odstínu, který opticky zvětšuje její světlou výšku. Hned na první pohled tak prostor působí čistším a uhlazenějším dojmem.

zvonarka-1

Foto: Chybík+Krištof

Pohled na novou Zvonařku od studia Chybík+Krištof

„Při regeneraci Zvonařky bylo nezbytné brát v úvahu celou řadu faktorů. Architektura reaguje na potřebnou funkčnost objektu, jejíž řešení musí být jasně definované a účelné. Veškerý důraz je kladen na potřeby uživatele prostoru. Posledním nejdůležitějším principem je, že architekti zasahují do křehkého ekosystému, ve kterém se propojují společensko-politické faktory, ekonomika, historická dědictví a obavy o životní prostředí,“ dodává spoluautor Ondřej Chybík.

Alfou a omegou je konstrukce, která nyní překrývá prostor nástupišť. Ty se navíc rozšiřují, budou mít lepší průchodnost a nechybí ani členění provozu s centrálním bezbariérovým přístupem. Zrenovovaná nástupiště jsou osazena mobiliářem, který je částečně dílem české firmy zabývající se venkovním nábytkem mmcité, přičemž se tam vyskytují repasované lavičky od studia Chybík+Krištof.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Obecné zpřehlednění tohoto terminálu a jeho doladění pomocí bohatého nasvětlení, o které se budou starat bezmála čtyři stovky nových světel, však není to jediné. V rámci lepší orientace uvnitř Zvonařky se mění i pořadí nástupišť, kdy lidé budou na první zastávky chodit ze severní strany, kde vyroste i nová odbavovací hala. Lepší přístup tak budou mít cestující jak z Galerie Vaňkovka, tak z budoucí tramvajové zastávky Plotní.

zvonarka-3

Foto: Chybík+Krištof

Pohled na jednotlivá nástupiště

zvonarka-2

Foto: Chybík+Krištof

Nevzhledné stánky mizí, místo nich přibude zeleň

Spolu s tím se odstraňují i dočasné stánky, přidané v devadesátých letech, díky čemuž architekti otevírají terminál do města a zajišťují druhý vstup do stanice na úrovni ulice. A aby toho nebylo málo, modernizaci podstoupí také střecha nad nástupišti.

Ta bude stále sloužit pro parkování autobusů, ale také tam přibude třiapadesát míst pro veřejnost, která budou výtahem propojena s nástupišti a výpravní budovou. K samotnému konci této velké revitalizaci se očekává i přepracování předprostoru výpravní budovy, které by mělo proběhnout začátkem příštího roku.

Co se zprovoznění nové Zvonařky týče, do Vánoc by měla být otevřena všechna nástupiště, přičemž pomyslné přestřižení pásky a přivítání prvních cestujících proběhne začátkem roku 2021.