Únik z reality za stovky tisíc korun. Bývalí designéři Tesly a SpaceX navrhují modulární příbytky jako z jiného světa

jupe-mpx

Foto: Sam Gezari/Jupe

Domek jako z vesmíru, tak vypadá projekt startupu Jupe

0Zobrazit komentáře

Malé přístřešky amerického startupu Jupe působí tak trochu jako skromná základna nově příchozích intergalaktických kolonizátorů. A vlastně se není čemu divit. Když k úkolu navrhnout prefabrikovaný obytný modul přizvete bývalé zaměstnance vesmírné společnosti SpaceX a neustále rostoucí automobilky Tesla, výsledek bude s jistotou vždy naprosto kosmický.

Za startupem Jupe stojí Jeff Wilson, který byl dříve projektovým manažerem v IBM. Významný post však později vyměnil za život, díky němuž získal přezdívku Professor Dumpster. Po dobu jednoho roku totiž žil v předělaném odpadkovém kontejneru, což mu dalo nový životní směr točící se okolo minimalismu, udržitelnosti a stylového bydlení na pár metrech čtverečních.

Po této jedinečné zkušenosti se pustil do projektu Kasita, v rámci kterého navrhnul zčásti prosklenou modulární kontejnerovou jednotku, která může sloužit jako samostatné solitérní obydlí. Mimo jiné nabízí i možnost jednotlivé moduly vzájemně kombinovat a tím vytvářet větší dům nebo rovnou celý činžák.

jupe-1

Foto: Sam Gezari/Jupe

Stěny jsou tvořeny speciálním plátnem

Z tohoto projektu však Wilson vystoupil, aby se pustil do realizace dalších plánů, přičemž jedním z nich bylo i velmi zajímavé rande. To prožil s dívkou, se kterou byl ve styku pouze online a spočívalo v cestě trvající 21 dnů, během níž prošli osm zemí jen s tím, co zrovna měli po kapsách. Žádné krosny s náhradním oblečením.

Tato cesta byla natolik šílená, že se dočkala knižního zpracování a všimli si jí i hollywoodští producenti, kteří mají v plánu o ní natočit film. Výlet dost možná Wilsona inspiroval i k tomu, aby založil svůj další projekt pod názvem Jupe, pod kterým produkuje unikátní budky, které jsou silně ovlivněné žánrem sci-fi.

Nyní spustil předobjednávky těchto „mimoplanetárních“ příbytků, které jsou koncipovány pro všechny, jež chtějí uniknout z reality a pár dnů strávit mimo civilizaci. Neobvyklý tvar konstrukce z hliníkových profilů připomíná tvarosloví používané ve sci-fi trhácích. Vsadíme se, že by žádný z Jawů obývajících planetu Tatooine nepohrdnul prožít v podobném přístřešku alespoň jednu noc.

Bydlení jako z jiného světa

Stěny příbytku tvoří speciální ohnivzdorné plátno, které vytváří pocit soukromí, ale také umožňuje alespoň částečný kontakt s venkovním prostorem. Toto propojení je nejcitelnější v průčelí domku, kde se dá plátno odstranit, díky čemuž se otevře výhled na dřevěnou terasu a přírodu okolo.

Jeho interiér je překvapivě prostorný, ačkoliv celá obytná plocha zabírá něco málo přes deset metrů čtverečních. Mohou za to především zhruba 3,3 metru vysoký strop a také chytře vyřešené úložné prostory, které jsou v tomto případě řešeny podlahovou vestavbou nabízející přes tisíc litrů úložného prostoru.

jupe-3

Foto: Sam Gezari/Jupe

Interiér příbytku od Jupe

jupe-4

Foto: Sam Gezari/Jupe

I takový výhled se nabízí rezidentům malého obydlí

Dominantou interiéru je poměrně velká postel doplněná stolem, židlí a pohovkou. Byť není domek napojen na žádné sítě, elektřina nechybí – o její výrobu se starají solární panely, které ukládají energii do bateriového systému o kapacitě 200 Ah. Díky tomu mohl být domek vybaven i Wi-Fi routerem či reprosoustavou Sonos včetně Alexy. Nechybí ani LED osvětlení, díky němuž domek skutečně vypadá jako mimozemské těleso.

Možná i proto autoři projektu, mezi kterými jsou i bývalí zaměstnanci Airbnb, uvádějí, že jde spíše o umělecké dílo než dům, které lze díky snadnému rozložení převést a postavit naprosto kdekoliv. Ještě předtím je ale nutné takovýto domek zakoupit. Rezervace aktuálně činí 99 dolarů, tedy zhruba 2 100 korun. Poté musí zájemce složit částku 17 500 dolarů (380 tisíc korun).

Projekty pro udržitelnější zítřky

Jupe začne dodávat přístřešky na jaře příštího roku, přičemž je bude vyrábět ve vlastním výrobním závodu v Los Angeles, kde doplní výrobu dalšího produktu společnosti. Galaktický přístřešek totiž není pro Jupe prvním podobným projektem. Krátce po svém založení startup představil unikátní řešení pro boj s pandemií koronaviru, a to v podobě mobilních nafukovacích stanů.

Byť měly být původně určeny pro rychlou výstavbu obydlí chránících před živelnými katastrofami, s přicházející pandemií pro ně Jupe ve spolupráci se zdravotníky rychle našlo jiné využití – nemocniční pokoje. Celkem byly navrženy tři takové prostory a každý z nich má malinko odlišné určení.

Jeff Wilson s Clara Bensen v Delfách během jejich experimentálního rande

První verze má sloužit jako pokoj s lůžkem určený pro odpočinek unavených zdravotníků. Druhá verze byla navržena pro pacienta s COVID-19 včetně komory pro zdravotníky a dalším nezbytným vybavením. Třetí verze pak má fungovat jako samostatná JIP. Některé z těchto jednotek byly instalovány v nemocnicích v Texasu, přičemž startup je prodával zcela bez marží a nic si neúčtoval ani za dopravu.

Professor Dumpster a jeho snahy jsou sice extrémním příkladem toho, že člověk dokáže žít i ve skromných podmínkách, nicméně skromnost je vlastnost, která bude do budoucna hrát stále důležitější roli. Ve vztahu člověka a planety jsme to totiž my, kdo je na tom druhém závislý, a pokud se nezačneme chovat udržitelně, velmi brzy se dostaneme do situace, kdy tento vztah nebude možné dále udržovat. Navíc je jasné, kdo ho ukončí jako první.

jupe-6

Foto: Sam Gezari/Jupe

LED světla dávají celé konstrukci ještě zajímavější vzhled

Diskuze (0)

Novinka

Anonym