Univerzita vyvinula zdraví prospěšného kapra. Českého šupináče chce dostat na stoly nejen o Vánocích
Původně chtěli zkoumat, jak moc je zatracovaný kapr vhodný pro zlepšení zdraví. Až vykouzlili rybu, jíž si díky množství léčivých látek patentovali.
Na oslavě Fakulty rybářství a ochrany vod, takzvané Dolovné, se podával tatarák. Maso doplněné o cibuli, kečup, hořčici i trochu worcestru. Jen kromě hovězího podávali syrového kapra. Prý je to náramná pochoutka. Však tu také mají kapra speciálního. Živí se zvláštní stravou a má velké množství zdravých látek – omega 3 mastných kyselin. Jihočeská univerzita má na takové kapry dokonce i patent.
Původně chtěli výzkumníci dokázat, že i zatracovaný kapr v sobě má zdraví prospěšné látky. Problém byl v tom, že je nebylo možné věrohodně změřit. Není totiž kapr jako kapr. Dost záleží na tom, čím se živí a v jakých podmínkách žije, na přikrmování nebo na přirozené složce potravy, kterou má k dispozici.
„Rozmezí bylo moc velké. Museli jsme tedy charakterizovat vlastnosti a složení kapřího masa úžeji. Vyvinuli jsme proto krmivo, které v sobě obsahovalo prekurzory omega 3 mastných kyselin. Nic zásadního, místo normálních obilovin jsme navýšili podíl řepky a lnu. Nejdřív jsme začali s řepkou, což se ukázalo jako nedostatečné, přidali jsme proto i len,“ říká děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Pavel Kozák.
Kromě krmení je důležité také hlídat poměr přirozené složky v rybníce. Když vědci zjistili, že to všechno dokážou a kapr má skutečně lepší kvality i zvýšený objem omega 3 mastných kyselin, vznikla také myšlenka nechat si technologii patentovat. Krmivo si fakulta nechala ochránit užitným vzorem a začali zdravého kapra produkovat. To, že má kvalitní látky v určitém rozmezí, přitom musí pracoviště pravidelně dokládat.
V momentě, kdy tohle všechno bylo na světě, mohla se fakulta vrátit ke své původní myšlence. Kapra klinicky testovat a zjistit, jaké jsou jeho blahodárné účinky na organismus. Spojila se proto s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM), rybářstvím v jihočeské Blatné a s lázněmi v Poděbradech. V rámci klinických testů se pak skutečně ukázalo, že u pacientů, kteří v lázních dostávali dvakrát týdně jídlo s omega 3 kaprem, došlo ke zvýšení takzvaných hojivých parametrů.
V dalším roce pak univerzita do výzkumu vzala i „normálního kapra“, přičemž šupináče s patentem zvolila jako výchozí bod. Ukázalo se, že i normální kapr má v sobě zdravé látky, v případě toho odchovaného za speciálních podmínek jsou ale výsledky lepší.