Upravuje stromy, aby rostly rychleji a chytaly víc CO2. Do amerického startupu investuje i Toyota

Startup Living Carbon chce rozšířit produkci svých geneticky modifikovaných semen. Do dvou let by jich rád zasel až pět milionů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

photosynthesis-enhanced-poplar-comparison-vs-controls-4-min

Foto: Living Carbon

Vlevo dva upravené stromy, vpravo stromy z kontrolní skupiny

0Zobrazit komentáře

Vypadá jako klasický topol. Díky úpravě genomu semena, ze kterého vyrostl, v něm ale efektivněji probíhá fotosyntéza, roste rychleji než stromy z neupravených semen z kontrolní skupiny, a ještě je odolnější vůči vysokým teplotám. Startup Living Carbon se sídlem v americkém Silicon Valley ukazuje, jak lze kombinovat biotechnologické inženýrství s vrozenou schopností přírody zachycovat a ukládat uhlík, čímž chce pomáhat řešit klimatickou krizi. A investoři na to slyší.

Právě speciálně upravená semena topolů jsou prvním produktem Living Carbon. Podle výsledků výzkumu a po srovnání s kontrolními sazenicemi vykazují ty modifikované až o 53 procent lepší růst a potenciál zachytit až o 27 procent více uhlíku. Výsledky přesvědčily také investory, kteří startupu posílají 21 milionů dolarů, v přepočtu 465 milionů korun. Kolo vedla společnost Temasek s přispěním fondů Lowercarbon Capital, Toyota Ventures a Felicis Ventures. Celkem již startup získal 36 milionů dolarů, bezmála 800 milionů korun.

„Nové financování nám umožní produkovat více sazenic a vysazovat je ve větším měřítku. Lidé rychle oteplili svět a znehodnotili více než 75 procent půdy na naší planetě. Chceme se zaměřit na obnovu půdy, kde se stromům nedaří,“ komentuje základní cíl startupu jeho spoluzakladatelka a ředitelka Maddie Hall.

S využitím nových prostředků chce Living Carbon urychlit komerční produkci sazenic, během následujících dvou let jich chce dodat celkem čtyři až pět milionů po celých Spojených státech. Samotné sazenice si většinou kupují společnosti, které se snaží snižovat svoji uhlíkovou stopu. Kromě toho startup pracuje i na dalším vylepšování topolů.

martin-srna-living-carbon-min

Foto: Archiv MS

Ve startupu Living Carbon pracuje i Slovák Martin Srna

Kultivuje například vlastnost, která stromům umožňuje akumulovat vyšší množství kovových prvků v kořenech, což přirozeně zpomaluje jejich rozklad, prodlužuje dobu uložení uhlíku a pomáhá z půdy odstraňovat přebytečné toxické látky. Pokud dojde ke zpracování takového dřeva, výrobky jsou odolnější. Startup očekává, že jeho stromy podpoří funkci tradičních lesů.

Na misi Living Carbon pracuje i Slovák Martin Srna, který je odpovědný za obchodní strategii a operace. Během své kariéry pracoval mimo jiné v globálně úspěšném slovenském startupu Slido, který odkoupil americký gigant Cisco, ale také pro africký logistický startup Jumia, s nímž strávil dva roky v Tanzanii a Ugandě.

„Umožnilo mi to žít v zemích, jejichž podíl na globální uhlíkové stopě je minimální, ale jsou a budou postiženy nejvíc přes extrémní teploty, snížení množství úrody a přes společenské nerovnosti. Problémy lze už nyní cítit také na místech jako Kalifornie – sucha, požáry, nedostatek vody v zásobnících. Jen během krátké doby, co tady žiju, jeden státní park, který jsem si oblíbil, z velké části shořel,“ vylíčil Srna pro CzechCrunch.

Aktuálně se pracovně věnuje takzvanému climate techu, tedy technologiím na podporu klimatu: „Mým cílem bylo najít odpověď na dvě otázky. Jaká oblast je zatím v počátcích, ale má velký potenciál snížit dopad klimatické změny? A co mi bude dávat energii příštích deset let?“

Srnu zaujalo odvětví nazývané carbon removal, jež má za cíl podpořit procesy odstraňování oxidu uhličitého z atmosféry: „Kromě fotosyntézy neexistuje technologie, která funguje na potřebné škále a zároveň je tak úzce spojená s přírodou. Celá oblast carbon removal se nyní v rámci výzkumu i nákladů nachází v podobném stadiu, jako byla před dvaceti lety solární energie,“ vysvětluje Srna, který doufá, že Living Carbon právě k rozvoji tohoto oboru přispěje.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina