Urazila 5 miliard kilometrů a přinesla vzorek z asteroidu. Na Zemi se vrátila kapsle z japonské sondy Hajabusa2
Psal se 3. prosinec roku 2014, když se z kosmického centra Tanegašima v Japonsku vznesla raketa s družicí Hajabusa2, které měla nadmíru ambiciózní cíl – dopravit na zpět na Zemi vzorky z asteroidu. Téměř o šest let a pět miliard kilometrů později toho skutečně dosáhla. V australské buši totiž přistálo zhruba 40centimetrové pouzdro, nejspíš s méně než gramem nesmírně cenné horniny.
Celou misi zaštiťuje Japonská vesmírná agentury (JAXA). Její vědci si vytyčili cíl poznat více o původu vnitřních planet sluneční soustavy, k čemuž měla přispět právě planetka Ryugu, která byla vybrána jako hlavní zájem mise. Na první pohled je přitom Ryugu docela nezajímavý objekt.
Planetka má průměr zhruba 900 metrů a patří do skupiny asteroidů, které jsou nejběžnější. Pod jejím, geologicky mladým povrchem se ale nachází klíčové materiály, hlavně uhlík, které stály za formováním celé sluneční soustavy. Vědci tak předpokládají, že i přes malé množství pomohou vzorky k významným vědeckým objevům.
První plány mise ležely v agentuře JAXA už v roce 2009. Pro účely odebrání vzorku i dalšího zkoumání planetky nakonec vznikla sonda, která i s palivem váží přes půl tuny a její pohon má na starost čtveřice xenonových motorů. Opatřena byla samozřejmě i širokou paletou vědeckých přístrojů.
Trvalo bezmála tři a půl roku, než se Hajabusa2 k planetce Ryugu dostala. Začala kolem ní obíhat v červenci 2018 a pak ještě před samotným odběrem vzorků vědci celý rok zkoumali její povrch. Kvůli velké vzdálenosti a zpoždění v komunikaci jim navíc nezbylo nic jiného než část úkonů zcela automatizovat a věřit palubnímu počítači.