USA zakazují dovoz ropy, plynu a uhlí z Ruska. EU plánuje snížit závislost na ruském plynu, jednat musí i Česko
Energetický trh zažívá v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu velké otřesy. Rusko je totiž důležitým dodavatelem plynu i ropy a Evropa se bez jeho dodávek neobejde. Na režim Vladimira Putina přitom míří velké ekonomické sankce a americký prezident Joe Biden dnes oznámil, že Spojené státy zakazují dovoz ropy, plynu i uhlí z Ruska. Evropská komise uvedla, že plánuje snížit závislost celé Evropské unie na ruském plynu až o dvě třetiny. Česká republika je na dovozu fosilních paliv z Ruska závislá více než jiné evropské státy.
Americký prezident Joe Biden uvedl, že Spojené státy chápou, že mnoho jejich spojenců nebude schopných udělat to samé vzhledem k tomu, že jsou na dodávkách energetických surovin z Ruska výrazně závislejší. „Nebudeme se podílet na dotování Putinovy války,“ řekl dnes šéf Bílého domu a dodal, že rozhodnutí bude mít dopad i v USA a že ceny pohonných hmot nadále porostou. Také britská vláda dnes oznámila, že do konce letošního roku přestane dovážet ruskou ropu.
Závislá na dodávkách plynu z Ruska je Evropská unie. Zemní plyn proudící z východu se na celkových dodávkách do zemí EU podílí zhruba 40 procenty, avšak ruská invaze na Ukrajinu způsobila revizi energetických priorit sedmadvaceti členských zemí. Evropská komise oznámila, že plánuje v letošním roce snížit závislost Evropské unie na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu „mnohem dříve než v roce 2030“.
Dosáhnout toho chce rychlejším přechodem na alternativní dodávky a čistou energii. Za realizaci těchto plánů budou z velké části zodpovědné vlády jednotlivých států, jak vyplývá z dnešního prohlášení Evropské komise. Nové plány navazují na unijní politiku zaměřenou na změny klimatu, o které se nyní jedná. Jejím cílem je snižovat rychleji emise v tomto desetiletí a snížit spotřebu plynu v EU o 30 procent.
Podle Evropské komise by plyn a zkapalněný zemní plyn (LNG) ze zemí jako USA a Katar měl letos nahradit více než třetinu dodávek, tedy 60 miliard metrů krychlových ze 155 miliard metrů krychlových, které EU dostává ročně z Ruska. Do roku 2030 má pomoci snížit závislost i vyšší využívání biometanu a vodíku. Nové větrné a solární projekty by mohly letos nahradit 20 miliard metrů krychlových plynu. Ztrojnásobení kapacity těchto elektráren do roku 2030 může snížit spotřebu plynu o 170 miliard metrů krychlových ročně.
Dalších deset miliard metrů krychlových by mohlo letos podle Evropské komise ušetřit snížení termostatů o jeden stupeň Celsia. Nahrazení plynových kotlů 30 miliony tepelných čerpadel by do roku 2030 mělo ušetřit 35 miliard metrů krychlových plynu. „Masivní rozvoj domácích obnovitelných zdrojů a efektivní využívání vyrobené energie je pro Evropu logická volba,“ uvedl dnes v reakci na prohlášení komise Karel Polanecký z ekologické organizace Hnutí Duha.
„Aby nový evropský systém fungoval, potřebujeme rozvíjet i technologie pro akumulaci elektřiny a posilovat propojení sítí mezi evropskými státy. Česká vláda musí rychle reagovat, přestat plánovat zvyšování spotřeby plynu a konečně naplno rozjet obnovitelné zdroje a úspory energie,“ dodal ekolog. Jeho slova potvrzuje i programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák, který upozornil, že Česko je na dovozu fosilních zdrojů z Ruska závislé více než jiné evropské státy.