Ústecký startup pomáhá firmám se zabezpečením při práci na dálku. Teď k němu putuje velká investice

Peter BrejčákPeter Brejčák

michal-cizek-ceo-a-spoluzakladatel-goodaccess-boxed

Foto: GoodAccess

Michal Čížek, ředitel a spoluzakladatel GoodAccess

0Zobrazit komentáře

I díky pandemii rychle roste počet lidí, kteří pracují z domova či z jiných „nekancelářských“ míst, což z pohledu firem přináší výzvy v oblasti zabezpečení přístupu zaměstnanců k firemním nástrojům, datacentrům či cloudům. Řešení tohoto problému nabízí český startup GoodAccess, jenž na posílení vývoje a své pozice na trhu získal přes dvacet milionů korun od tuzemského fondu Nation 1.

Za firmou stojí bratři Michal a Martin Čížkovi s Jiřím Hromádkou. Martin a Jiří se znají ze studií softwarového inženýrství v Plzni a společně podnikají od roku 2009, kdy jako jedni z prvních na světě začali nabízet virtuální privátní síť (VPN) jako službu pro běžné zákazníky. V roce 2014 vznikla společnost Samohyb, přičemž GoodAccess vznikl jako produkt zaměřený na firemní zákazníky před rokem z vlastní potřeby.

„Potřebovali jsme pro naše zaměstnance zřídit bezpečný vzdálený přístup k IT systémům odkudkoliv. Na trhu ale nebylo pro menší a střední firmy, jako jsme my, řešení, které by to umožnilo, aniž bychom museli nákladně budovat hardwarovou infrastrukturu. Začali jsme tedy vyvíjet vlastní řešení, které by bylo flexibilní, méně nákladné a snadno se používalo,“ popisuje ředitel startupu GoodAccess Michal Čížek.

„Zároveň jsme viděli tržní příležitost přinést síťové a IT bezpečnostní funkce, tradičně využívané velkými firmami, do segmentu malých a středních podniků. V roce 2019 jsme pak rozšířili tým, zajistili financování, vytvořili robustní platformu a následně v srpnu 2020 uvedli na trh GoodAccess,“ doplňuje Čížek.

goodaccess

Foto: GoodAccess

Tým GoodAccess

Tým z Ústí nad Labem loni začal nabízet cloudovou službu, díky níž si firmy mohou vytvořit vlastní VPN, skrze kterou se pak mohou zaměstnanci bezpečně a odkudkoliv připojit k aplikacím, nástrojům nebo datům. GoodAccess prezentuje, že jeho klienti nepotřebují investovat do vlastní infrastruktury.

Aktuálně produkt využívá přes tisíc zákazníků v celkem 120 zemích, většina z nich přitom spadá do segmentu menších a středních podniků. Měsíční obrat z prodeje služby vyrostl z 240 tisíc korun na konci loňského roku na nynějších 606 tisíc korun, přičemž za celý letošní rok GoodAccess očekává tržby mezi 6,5 až 8 miliony korun.

S budoucím vývojem teď ústecké firmě pomohou také investoři, respektive český venture kapitálový fond Nation 1, který do startupu vkládá jeden milion dolarů (21 milionů korun). Prostředky chce GoodAccess využít hlavně na posílení vývoje a marketingu na klíčových trzích, mezi které se řadí Spojené státy a Velká Británie.

„GoodAccess má skvěle rozjetý produkt s velkým potenciálem a výjimečnou energii celého týmu. Naším cílem je investovat do českých startupů se zahraničním přesahem a potenciálem zlepšit ve svém oboru svět. Michal nás přesvědčil, že má ty správné předpoklady nabídnout přesně takový produkt a být zároveň inspirací pro ostatní jak svým přístupem, tak způsobem řízení a přátelskou a otevřenou firemní kulturou,“ říká Jaroslav Trojan, Managing Partner Nation 1.

„Od začátku bylo naší vizí vytvořit globální produkt s ambicemi podobnými Esetu nebo Avastu. Máme skvělý tým a technologický náskok oproti konkurenci. V následujících pěti až deseti letech chceme tento potenciál plně vytěžit. Investice od fondu Nation 1 je na této cestě důležitým mezníkem,“ dodává Čížek.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina