Utlumí dopad a zrychlí vás. Vyzkoušeli jsme inovativní běžecké boty z 3D tiskárny od adidasu

Filip HouskaFilip Houska

adidas-4dfwd_1

Foto: adidas

Nové běžecké model 4DFWD od adidasu má mezipodešev vyrobený 3D tiskem

Pokud pravidelně běháte, patrně kladete důraz i na to, v jakých botách na silnice nebo lesní cestičky míříte. Je totiž zásadní rozdíl, když vyběhnete v obyčejných sportovních teniskách, nebo investujete do možná dražších, ale zato odladěných modelů, které jsou pro běh stvořené. Své o tom ví i adidas, který chce běžecké výkony sportovců posouvat kupředu přes inovativní technologie. Jaké je to je běhat v botách, které zčásti vznikly na 3D tiskárně?

Německý sportovní obr před nedávnem vyrukoval s novou verzí běžeckého modelu 4DFWD, který má papírově hned několik předností, ovšem jeho nejvýraznější přidaná hodnota vychází z technologie 3D tisku. Adidas si ji osvojil pro výrobu mezipodešve, která novým běžeckým botám dodává originální vzhled a současně i zvláštní funkčnost.

Zatímco vzhled svršku boty není nijak zvlášť designově odlišný od již existujících tenisek adidasu, velká změna se odehrává právě ve výrazné mřížkové mezipodešvi. Ta je určena k tomu, aby dokázala lépe tlumit nárazy – při dopadu na zem se totiž „stlačí vpřed“, díky čemuž se nárazové síly přesměrují do pohybu a vy se tak prakticky dokážete ihned odlepit od povrchu a pokračovat v běhu.

„Při každém kroku vás bota jakoby vykopne dopředu, čímž se zvětší běžecký krok a zvýší ekonomičnost běhu,“ říká hlavní trenér adidas Runners Prague a maratonec Jan Pernica. A jelikož jsem měl možnost nové boty od adidasu vyzkoušet, po týdnu průběžného testování musím jeho slova podepsat.

adidas-4dfwd

Foto: adidas

Nové běžecké boty 4DFWD od adidasu

I když nejsem vytrvalý běžec a spíše než dlouhé trasy, pro které jsou 4DFWD určeny, si vybírám kratší, zpravidla asfaltové úseky, technologie pod označením Carbon Digital Light Synthesis mě mile překvapila. Ono „vykopnutí dopředu“ a snadný přechod z paty na špičku skutečně funguje, byť to nejspíš poznáte až po prvních pár naběhaných kilometrech.

Nejde však jen o posun dopředu – vzhledem k tomu, že je klenba mých chodidel plošší oproti normálu, často jsem při běhu v jiných teniskách dopadal na vnitřní stranu chodidla. Objemnější mezipodešev modelu 4DFWD toto riziko poměrně spolehlivě eliminovala a já si všímal, že je můj běh vyváženější.

Adidas uvádí, že nová mřížková struktura mezipodešve byla vybrána z pěti milionů testovaných možností a je z 39 procent vyrobena z biologického materiálu. To samozřejmě na první pohled nepoznáte, německá firma nicméně k udržitelnosti přistupuje svědomitě, čehož může být důkazem i spolupráce s organizací Parley for the Oceans, v rámci které vznikla kolekce bot a oblečení z oceánských plastů.

Jak je z fotek zřejmé, adidas také u tohoto modelu nasadil svůj „ponožkovitý“ styl, kdy bota těsně obepíná oblast pod kotníkem a příjemně dýchá. Ani s podkotníkovými ponožkami jsem tak neměl problém se sedřenou kůží na patě, za což ostatně může i vyvýšené patní krytí.

Po stránce barev si model můžete vybrat ve třech kombinacích. Mně na testování dorazila černá varianta se zelenkavými akcenty, ovšem v nabídce je i minimalistická bílo-béžová a odvážná svítivě zelená s černou mezipodešví. Všechny stojí 5 299 korun a jsou dostupné na oficiálním e-shopu adidasu.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je adidas. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.