V budovách probíhá technologická revoluce, věří ČEZ. Kupuje proto studio Capexus, jež proměnilo i kanceláře Avastu
Kancelářské prostředí se v posledních letech výrazně proměňuje. Od prostě vybavených otevřených prostorů firmy čím dál tím více přistupují k designovému nábytku, členitému prostředí i udržitelnějším materiálům. Trendu si všímá i energetická skupina ČEZ, respektive její inovativní divize ČEZ ESCO, a proto koupila pražské studio Capexus, které se právě moderními kancelářemi zabývá. Spojení obou firem již schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Capexus, který jsme nedávno představili v našem kancelářském speciálu, navrhuje, projektuje i realizuje moderní a úsporné kancelářské budovy a stejně tak i revitalizuje starší komerční budovy. Takto komplexní služby podle skupiny ČEZ výrazně šetří zákazníkům čas. Energetická společnost také očekává, že v souvislosti s tlakem na dekarbonizaci i na energeticky šetrný provoz komerčních budov bude velká poptávka po moderních a funkčních revitalizacích.
„V budovách probíhá stejná revoluce, která proběhla například v automobilech. Stávají se z nich sofistikovaná chytrá zařízení, kde se klade velký důraz na kvalitu ovzduší, osvětlení nebo správné nastavení teploty. Stále se také zpřísňují pravidla pro jejich energetickou účinnost a klimatickou stopu. Capexus posílí náš klastr zvaný Energetika budov a rozšíří portfolio o zakázky v kancelářských budovách. Spolupracovat bude zejména s našimi dceřinými firmami AZ Klima a Hormen,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Technické zabezpečení budov je vedle průmyslových zakázek, fotovoltaiky a kogenerací klíčovým sektorem ČEZ ESCO. Působí v něm zejména dceřiné firmy AZ Klima, Domat Control System, Enesa, Hormen, Kart nebo Air Plus. Capexus má více než stočlenný tým a působí stejně jako ČEZ ESCO v Česku i na Slovensku. Souhrnný obrat na obou trzích činil v roce 2020 přibližně 650 milionů korun.
Částku, za kterou ČEZ pod svá křídla Capexus získá, Čermák odmítl komentovat. „Jen můžu dodat, že naše valuace jsou vždy více konzervativní, ale byl – a je – oboustranný zájem o synergie v rámci velké skupiny, jakou je ČEZ ESCO,“ doplnil Čermák pro CzechCrunch.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Některé dceřiné firmy ČEZ ESCO jsme na trhu už potkávali a vzájemnou spoluprací se obě strany dostanou k dalším klientům i zajímavým zakázkám. Velkou příležitostí jsou do budoucna energeticky šetrné budovy v návaznosti na nejnovější trendy udržitelných technologií v budovách,“ řekl vedoucí partner společnosti Capexus Daniel Matula.
Během deseti let existence proměnil Capexus pracovní prostředí pro více než 400 firem, mimo jiné pro Avast, Jan Becher Pernod Ricard, DHL, T-Mobile, Siemens, UniCredit Bank nebo Vodafone.
S přispěním ČTK.