V aukci se za více než 4,5 milionu dolarů vydražil oběd s Warrenem Buffettem. Peníze putují na charitu
Kdybyste věděli, že vám hodinové setkání může kompletně obrátit život naruby a v budoucnu vydělat hodně peněz, kolik byste za takový čas zaplatili? Otázka, kterou pokládá množství internetových rádoby podnikatelů prodávajících lidem drahé vstupy na semináře a elektronické knihy, má ovšem i jiný podtext, mnohem pozitivnější. Už dvacátým rokem ji totiž pokládá jedna z online aukčních síní, která každoročně draží oběd s legendárním podnikatelem a investorem Warrenem Buffettem.
I tentokrát začalo přihazování na 25 tisících dolarů, v přepočtu tedy lehce přes 577 tisíc korun, a našlo si hned několik zájemců. Aukční server eBay, který se pořádání online aukce zhostil, viděl zájem dvou vzájemně se přehazujících zájemců, kteří měli o setkání s Buffettem enormní zájem. Nakonec aukce skončila na částce 4 567 880 dolarů, respektive lehce přes 105 milionů korun.
Nešlo ovšem o ledajakou aukci, a i když výherce získá hodinový oběd s Warrenem Buffettem pro sebe a celkem sedm přátel, vydražená částka má mnohem serióznější význam. Každoročně jsou totiž vybrané prostředky kompletně věnovány na dobročinné účely, letos konkrétně charitativní organizaci Glide. Výherce a až sedm přátel poobědvají v newyorské restauraci Smith & Wollensky.
Glide díky vybrané částky podpoří boj proti chudobě v okolí San Franciska, které podobné problémy dlouhodobě sužují a kvůli rostoucím cenám nemovitostí a nárokům na zaměstnance je pro množství lidí vyžití ve vyhlášené zátoce takřka nemožné. „Pravděpodobně nejefektivnější organizace pro lidi, kteří neměli takové štěstí. Pomáhá znovu postavit na nohy jedince, kteří byli sraženi až na dno. Viděl jsem to na vlastní oči,“ říká k organizaci Glide sám Warren Buffett.
Buffett, často přeždívaný jako „Věštec z Omahy“ je známý tím, že žije střídmě a s penězi zachází velmi opatrně. Ostatně jeho cenné rady a sledování kroků pomohlo již nejednomu investorovi vydělat jmění. Má obrovský přehled o aktuálním dění na trhu a myslí hned na několik tahů dopředu. Mezi jeho největší investice patří například Apple, americké banky Bank of America či Wells Fargo nebo Coca-Cola.
Ostatně právě Coca-Colu již dekády sám s oblibou pije, konkrétně její dietní verzi, stejně jako se Buffett často stravuje v řetězcích rychlého občerstvení. Na první pohled tak není jedním z miliardářů, kteří by rozhazovali peníze za zbytečnosti, a jakoukoliv finanční transakci pečlivě zvažuje, byť sám vlastní například soukromý tryskáč. Jeho obrovskou hodnotu ovšem vidí ve značné úspoře času, byť jak komentoval v minulosti, zařízení jako iPhone by mělo stát podobnou částku, pokud si uvědomíme, kolik času s ním každý den strávíme.
Desítky milionů i celoživotní závazek
Obědy s Warrenem Buffettem ovšem vždy nebyly tak „drahé“. V roce 2001 se vydražilo setkání s ním za méně než 20 tisíc dolarů. Od roku 2008 se ovšem částky standardně pohybovaly nad hranicí 2 milionů dolarů a značnou část z toho v posledních letech získala právě i organizace Glide, do které již tímto způsobem Buffett pomohl přispět částkou kolem 30 milionů dolarů. Letošní suma je ovšem prozatím největší v historii, o celkem 1 milion dolarů překonala dosavadní rekord.
A když už jsme u charitativních iniciativ, které Buffett podniká – 88letý miliardář a investor je zároveň jedním z těch, stejně jako například Bill Gates nebo Mark Zuckerberg, kteří se zavázali darovat během života většinu svého jmění na dobročinné účely. Již dříve několikrát potvrdil, že nehodlá žádnou signifikantní částku odkázat ani svým dětem, jelikož by si peněz prý nedokázali vážit. Musí si je vydělat sami, třeba i díky jeho radám a koučingu.