V Berouně se otevřelo nejmodernější centrum psychiatrie ve střední Evropě. Vyšlo na 1,2 miliardy

Zařízení nabídne postupně až 230 lůžek, ale také speciální místnosti, kde pacienty léčí světlo, hudba... nebo třeba virtuální realita.

Iva BrejlováIva Brejlová

beroun_y1

Foto: Centrum duševní rehabilitace

Recepce nového centra

0Zobrazit komentáře

Pět vzdušných pater. Rozlehlé atrium se skleněným stropem. V podlaze systém, který v létě chladí a v zimě hřeje. A také 6 800 programovatelných světel, které dokážou měnit teplotu a intenzitu světla podle denní doby i podle toho, jak mají působit na obyvatele daného pokoje. Budovu, která se právě slavnostně otevřela v Berouně, ale zvláštní nečiní samotné technologie – výjimečná je jejich kombinace s určením, které stavba má. Jde o Centrum duševní rehabilitace, podle tvůrců nejvyspělejší pracoviště svého druhu v Evropě.

Stojí za ním původně řecký podnikatel Sotirios Zavalianis, dlouhodobě žijící v Česku, a jeho Akeso Holding, pod který spadají další zdravotnická zařízení v Berouně, Hořovicích, Pardubicích i Praze, lékárny, ambulance i distributoři léčiv. Komplexní centrum pro léčbu duševních poruch je jeho dlouhodobým snem, který vyšel na 1,2 miliardy korun. Skoro půlmiliardu dalo Akeso z vlastních peněz, zbytek si půjčilo.

Pro Zavalianise je to i důležitý osobní moment – sám se netají tím, že se v této oblasti léčil. Zdůrazňuje, že psychiatrickou péči Česko potřebuje, a věří, že jeho centrum se může stát vzorem pro další projekty nejen u nás. Jde o zdaleka největší finanční investici do zdravotnictví ve středních Čechách za dlouhou dobu, ať už soukromou, nebo jakoukoliv jinou. Další investice do zdravotnického zařízení, které kraj plánuje, má dosáhnout 600 milionů.

Zajedno s ním jsou i zástupci vlády, kteří se otevření účastnili. „Česko to potřebuje hodně. Péče o duševní zdraví patří dlouhodobě mezi nejslabší místa českého zdravotnictví,“ uvedl premiér Petr Fiala a doplňuje, že v Česku je relativně málo profesionálů na počet obyvatel, přitom naopak pacientů v posledních letech přibylo, i kvůli pandemii.

akeso

Foto: CzechCrunch

Bazén v centru Akeso odkazuje na majitele řeckého původu

Podle dřívějších zpráv na otevření psychiatrické péče čekaly stovky lidí. A aktuálně je zájem takový, že je slovy zaměstnanců centrum už prakticky plné – přitom ty první mají přicházet v červenci. Oproti původním plánům se tu péče nemají dočkat jen dospělí, ale i adolescenti, což odborníci oceňují.

Na terapie bude možné i docházet, kromě toho budova nabídne 230 lůžek, z toho osm moderních apartmánů pro samoplátce vybavených mimo jiné terasou. A dva z nich jsou určené pro celou rodinu, která by s pacientem chtěla pobývat. Vybudovat každý z apartmánů působících jako byt stálo několik desítek milionů korun, i tak Akeso věří, že se investice vyplatí.

Vedle samoplátců se o možnost umístit do péče zdejších zaměstnanců zajímají i specialisté a kladně k ní přistupují také zdravotní pojišťovny. „Nejdřív otevíráme dvě oddělení,“ popisuje Zavalianis s tím, že centrum se bude zaplňovat postupně. „S některými pojišťovnami už máme smlouvy, jiné se finalizují. S tím nebude problém,“ věří.

Zatím nabírá do centra zaměstnance. Celkem jich tu bude k dispozici tři sta a Zavalianis věří, že specialisty přesvědčí i díky prostředí, které jim nabízí. „V Česku není dostatek specializovaných pracovníků. Ale myslím, že lidé chtějí pracovat v prostředí, které je civilizovanější a modernější,“ říká.

Hudba i světlo jako terapie

Centrum i jeho vybavení je na české poměry nezvyklé. Už hlavní dvorana je rozlehlý prostor s proskleným stropem, více než sto let starými olivovníky a dalšími rostlinami nebo pianem. Ale komplex o dvaceti pěti tisících metrech čtverečních obsahuje i pětadvacetimetrový bazén, saunu, posilovnu nebo kinosál.

Léčit se je možné prostřednictvím muzikoterapie, už teď jsou prostory vybavené rozličnými nástroji, ale je možné hudbu i skládat a využít nahrávacího studia. „To ve skutečnosti není tak důležité,“ popisuje Marcela Dohnalová, zdejší muzikoterapeutka. Vysvětluje, že blahodárný účinek na člověka má už poslech hudby a vnímání melodie kolem něj.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Lidé budou moct využít i virtuální realitu, prostor je uzpůsobený tak, aby v něm mohlo terapií procházet více pacientů najednou. Součástí je i fototerapie, tedy pobývání v klidném prostředí, kde se mění světlo tak, že působí zklidňujícím dojmem. V nabídce je mimo jiné dramaterapie nebo nutriční terapie a její nácvik.

O náladu se tu starají nejen zmiňovaná programovatelná svítidla, ale třeba i individualizované vůně, které je možné si zvolit uvnitř apartmánů. Celý prostor vyplňuje nábytek a další vybavení označované jako „anti-vandal prvky“: stoly musejí být přimontované, plexisklo na odděleních nejde jednoduše rozbít. Židle jsou tu zatím dočasné, ale až přijdou ty, které v budově budou trvale, půjdou jen velmi těžko uzvednout – a kdyby to někdo dokázal a rozbil ji, rozlomila by se na kousky, které nejsou ostré.

akeso

Foto: CzechCrunch

Luxusní apartmán pro pacienty i jejich rodiny

akeso

Foto: CzechCrunch

Terapii v Berouně nabídnou odborníci i s pomocí virtuální reality

Když potřebujete psychickou podporu, ale nevíte, kde hledat. Pomoct chce český chatbot

Co původně vzniklo jako projekt diplomové práce studentky grafického designu, je nyní interaktivním průvodcem péčí o duševní zdraví.

Jiří BlatnýJiří Blatný

veronika-opatrna_final

Foto: Numi/CzechCrunch

Veronika Opatrná, zakladatelka projektu Numi

0Zobrazit komentáře

Hindské jméno Numi odpovídá českému slovu klid. Jmenuje se tak ale i chatbot, který má pomoct zájemcům zorientovat se v oblasti duševního zdraví. Numi vznikl jako diplomová práce grafické a UX designérky Veroniky Opatrné a funguje jako klasický chatovací robot – podle předepsaného scénáře vede člověka připravenou konverzací. O cizím významu slova Opatrná při vymýšlení názvu nevěděla, uznává ale, že náhodou sedí i na její projekt.

Veronika Opatrná se před třemi lety rozhodla, že začne chodit na psychoterapii, a jak říká, bylo to nejlepší rozhodnutí v jejím životě. Postupně si ale všímala, že lidé kolem ní, kteří by o terapii také měli zájem, často nevěděli, kde najít potřebné informace. „Chtěla jsem vyrobit něco, co pomůže s řešením a zodpoví otázky, které lidi často tíží,“ vysvětluje Opatrná, která se dnes věnuje navrhování digitálních produktů, třeba webů či aplikací.

Na Fakultě Umění a Designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně svou diplomovou práci obhájila a spíše jen ze zvědavosti se přihlásila do vzdělávacího programu a soutěže společensky prospěšných projektů Social Impact Awards. Tam s kamarádkou Kateřinou Puncmannovou s Numim obsadily třetí místo a seznámily se zde s mentory, kteří se později k týmu také přidali. Kromě Opatrné s Puncmannovou tak dnes jádro projektu tvoří i manažer Jakub Kavánek a konzultantka Anhelina Mahilnitskaya.

Chatbot Numi funguje jako klasický konverzační robot, jakého můžete znát například z různých e-shopů. Na základě předem připravených otázek a odpovědí uživatele vede dialogovým stromem podle předem daných linií. Projekt primárně míří na dospívající a mladé dospělé, podle Opatrné ale může pomoct zájemcům v jakémkoliv jiném věku. Celkem Numi dokáže odkázat na více než sedmdesát různých kontaktů na konkrétní služby a napíše až dvě stě různých zpráv. Technologickou stránku chatbotu zajišťuje česká firma Wingbot.ai, která se právě vývojem podobných programů zabývá.

sarp_numi

Foto: Numi

Chatbot Numi citlivě pomůže s prvním krokem k pomoci s psychickými problémy

A jaké informace Numi nabízí? „Odpovídá třeba na to, co pro sebe můžu udělat já sama, kdy je vhodná doba na to, říct si o pomoc, nebo jak probíhá první sezení s terapeutem. Počítá i s různými životními situacemi člověka – ukáže, kde najít bezplatnou péči anebo kde hledat v případě, že na ni mám málo času,“ vyjmenovává Opatrná. Hlavní výzvou podle ní bylo, aby byla konverzace dostatečně citlivá, srozumitelná a přirozeně plynula.

Byť by se v současnosti nabízela možnost sáhnout u chatovacího robota po generativní umělé inteligenci, Numi ji hlavně kvůli bezpečnosti nepoužívá. V poslední době se však objevilo několik případů, kdy se lidé snažili s programy typu ChatGPT řešit své psychické problémy, zdá se ale, že umělá inteligence zatím pro něco takového není vhodným pomocníkem, například kvůli nekonzistentnosti odpovědí, které mohou člověka rozrušit nebo zmást.

„Do budoucna o zapojení umělé inteligence přemýšlíme, ale spíše jako o doplňku. Když byste napsal, že jste z Českého Krumlova, tak byste dostal kontakt na odborníka nebo krizové centrum, které je blízko,“ vysvětluje Kavánek. „Obsahuje pouze pečlivě vybrané odpovědi,“ říká Opatrná o Numim s tím, že na odbornou správnost informací dohlížely psychoterapeutky ve výcviku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ty pomáhaly i při tvorbě konverzačního stromu, soustavy všech připravených scénářů konverzace, kterou měly na starost dvě copywriterky. „S kolegyní Lucií Želinskou jsme do procesu zapojily skupinu profesionálů z oblasti psychologie, ale především také naslouchaly samotným uživatelům a jejich potřebám,“ popisuje psycholožka Lucie Mannheimová. I vizuální stránka Numiho podle autorů vznikla tak, aby budila atmosféru důvěry a klidu.

Opatrná zdůrazňuje, že Numi nemá v žádném případě ambici terapeuta nahradit. „Neposkytuje lékařské rady nebo zázračná řešení a v krizových momentech uživatele ihned posílá za člověkem,“ říká. Naopak by podle ní mohl chatbot systému psychologické péče v Česku prospět. „Může odpovídat na základní otázky, kterými jsou dnes zahlcení odborníci,“ říká Kavánek. Veškerá komunikace uživatele s Numim je také anonymní. Protože lidé při konverzaci nic nepíší, nenechávají za sebou žádné osobní údaje.

Autoři chatbota říkají, že do jeho vývoje zatím vložili nižší stovky tisíc korun. Vzhledem k dobročinné povaze programu je podle nich nutné, aby byl dostupný zdarma. Protože jim nicméně podnikání v oblasti duševního zdraví dává smysl, je pro ně Numi také dobrým způsobem, jak si něco takového v reálu vyzkoušet. Zpětnou vazbu od uživatelů i odborníků využijí do případných do budoucích projektů.