V bývalé továrně kosmetiky Astrid vzniká bydlení. Holešovice doplní rezidence od Bogle Architects

Vyráběly se tu i rtěnky a toaletní vody od Dioru, Astrid k tomu měl licenci. Nyní se bývalá továrna původem české kosmetické značky mění na bydlení.

Eliška NováEliška Nová

astrid-garden-otv

Foto: Bogle Architects

Projekt Astrid Garden přinese do Prahy další stavbu od renomovaného studia

0Zobrazit komentáře

Dřív se tu vyráběly krémy, teď tu už víc než rok úřaduje investiční skupina Portiva. Kanceláře na místě bývalé továrny značky Astrid koupila předloni v prosinci. Tím se ale výstavba v bývalém kosmetickém ráji nezastavila. V sousedství už roste také rezidenční projekt. Pražské Holešovice tak získají další stavbu od oceňovaného londýnského studia Bogle Architects.

Zatímco současné sídlo Portivy, takzvané Astrid Offices, mají hlavní vchod z Dělnické ulice, rezidenční výstavba bude mít svoje čelo na druhé straně bloku, tedy z klidnější ulice U Průhonu. Po kosmetice tu zůstane jen někdejší sídlo majitele světoznámé značky, kterou plánuje developer UBM zachovat. Budova nabídne byty s vysokými stropy.

„Nepůjde přímo o loftové bydlení, novým majitelům však poskytne interiéry s vysokými stropy a například i možnost budoucí vestavby patra pro spaní,“ uvedla pro CzechCrunch obchodní ředitelka UBM Alice Slámová.

Další zástavba v místě bude nová a dohromady tu vznikne osm objektů k bydlení o dvou, čtyřech a šesti patrech. Každý přitom bude mít vlastní vchod a výtah. Nízkopodlažní budovy pojmou jen dvacítku bytů. Dohromady jich bude v Astrid Garden, jak se rezidenční projekt jmenuje, 138 – od jedné místnosti s kuchyňským koutem až po čtyři. Ty největší přitom budou mít 107 metrů čtverečních. Součástí jsou také dva mezonety.

astrid-garden-2

Foto: Bogle Architects

Projekt propojuje dvě strany bloku

Bogle Architects navrhli do středu zástavby zahradu s květinovými záhony. Ta má být společná pro všechny budoucí obyvatele domu, vejdou se sem ale rovněž soukromé předzahrádky s terasou, které budou patřit ke všem přízemním bytům.

Se zelení projekt počítá i na střeše. Samozřejmostí už je dnes také akumulační nádrž na dešťovou vodu, jež poskytne všem rostlinám potřebnou vláhu. Zeleň má zároveň pomoci vyrovnat se s letními vlnami veder.

Kromě společné zahrady budou moci rezidenti využívat také společnou kolárnu s myčkou kol a dílnu. I to se v dnešní době rovná standardu. Projekt zahrnuje také dvě obchodní jednotky, které vyrostou v parteru ulice U Průhonu. „Retailové prostory se hodí zejména pro drobné obchody a služby, které doplní stávající občanskou vybavenost v lokalitě,“ dodává Slámová.

UBM si ateliér Bogle Architects nevybralo náhodou. Jednak je jejich dílem i kancelářská část projektu, tedy již zmíněné Astrid Offices, developer s ním ale už dříve pracoval také na smíchovském projektu bytového domu Neugraf.

Historie kosmetické značky Astrid byla s Holešovicemi spojená dlouho. Firma vznikla v roce 1847, kdy ji založil František Procháska. Ten tehdy ještě v Celetné ulici v centru Prahy prodával mýdlo, které také začal vyrábět. Původně šlo prý o řezníka. Nedlouho na to se z blízkosti Staroměstského náměstí přesunul na dnešní Prahu 7.

„Jeho obchod překonal mnohé překážky, mimo jiné zdemolování obchodu v revolučním roce 1848. Procháska pak výrobu přesunul z centra Prahy do Holešovic, kde firma sídlí dodnes,“ popisoval v roce 2013 pro deník Právo tehdejší ředitel kosmetické společnosti Aleš Hamáček.

Astrid Garden

Foto: Bogle Architects

Součástí projektu je rekonstrukce někdejšího sídla majitele kosmetické značky Astrid

Dodal, že značku, která se inspirovala latinským slovem astra, tedy hvězda, si Procháskovi potomci zaregistrovali v roce 1935. „Značka pak přežila válku, znárodnění i velkou privatizaci formou přímého prodeje v roce 1992,“ uvedl Hamáček.

V českých rukou – a také v Holešovicích – vydržel Astrid už jen o rok déle. V roce pak 2014 značku koupila řecká společnost Sarantis. Češi se potýkali s propadem prodejů, holešovická továrna byla malá a těžko reagovala na požadavky nové doby. V dobách té největší slávy tu přitom probíhala licenční výroba laků na vlasy Taft od Schwarzkopfu, krémů Nivea, ale i rtěnek a toaletních vod od Dioru. V současnosti jsou tu hrubé základy prvního podlažního patra pro bydlení. Hotovo by mělo být v roce 2024.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox