V Česku bude s plodností pomáhat umělá inteligence. Projekt známého embryologa má světové ambice
Daniel Hlinka už má v oboru jiné významné prvenství. Nyní certifikuje vlastní systém, který má výrazně pomoct s léčbou neplodnosti. I díky algoritmům.
Stále víc párů na ni naráží, v Česku je to něco mezi pětinou a čtvrtinou. Ale nejčastější diagnóza jim vůbec nic neřekne. Léčba neplodnosti je zdlouhavá záležitost a většina dvojic si vyslechne, že jí čelí „bez zjevných příčin“. Řešením může být asistovaná reprodukce, jenže ta zas naráží na řadu neznámých. Projekt uznávaného embryologa to má změnit. Daniel Hlinka si totiž na pomoc přizval umělou inteligenci, která nabízí nový pohled. A to nejen na samotné embryo, ale i na matku.
Právě to je nezvyklé. Většinou odborníci hodnotí kvalitu embrya, ale důvod, proč asistovaná reprodukce neskončí úspěchem, může přitom být mimo jejich pohled. A stejně tak mimo kapacity lidského mozku. Zato Hlinkova metoda k datům z embryí přidává další faktory, které se vztahují k budoucí matce – její věk, anamnézu nebo reakce na léčbu. A hodnotí je s pomocí umělé inteligence CATI, již se svým týmem vyvíjí.
„Informací máme hodně. Na to nestačí lidský mozek. Je potřebné do procesu zapojit určitou nadlidskou aktivitu,“ popisuje Daniel Hlinka, který je jedním z předních českých embryologů a průkopníků asistované reprodukce u nás a na Slovensku. A ukazuje na grafy, které systém vytvořil.
Hledíme na počáteční vývoj lidských embryí, na chvíli, kdy se v nich dělí buňky a embryo tak roste. Sledují je tu v průběhu času. Každé se dělí trošku jinou rychlostí, proces u nich vždy vypadá malinko jinak, ale je důležité pochopit, jestli způsob, jakým se to u každého jednoho embrya děje, vede ke správnému cíli, tedy k vývoji zdravého dítěte.
Jsou to embrya připravená na další krok v rámci asistované reprodukce. Když se budou vyvíjet bez problémů, můžou je lékaři vložit do dělohy matky. Aktuálně jakékoliv anomálie hodnotí zkušení odborníci, jenže do velké míry je to otázka jejich profesního názoru. A ani sebelepší člověk nedokáže poznat všechny odchylky od správného vývoje plodu.
Algoritmy v rámci projektu CATI, které Hlinka představuje, mají nad člověkem v tomto smyslu navrch. Lidé jsou prý schopni hodnotit osm, možná deset faktorů. Ale tento systém jich bere v úvahu stovky. Vedle toho nepotřebuje zasahovat do embrya. Dosavadní metody to dělají, CATI jen pozoruje. A počítá. Podle embryologa je jedním z prvních systémů na světě a prvním v České republice i na Slovensku, který sbírá a automaticky vyhodnocuje veškerá data o embryu i pacientce během léčby neplodnosti.
Díky tomu dokáže vyhodnotit, která metoda léčby je pro daný pár nejvhodnější i jaké šance na otěhotnění konkrétní žena má. Dokáže určit správný okamžik oplodnění zralého vajíčka a tím pomoct především ženám vyššího věku. Výsledkem má být vyšší pravděpodobnost úspěšného početí a naopak nižší u spontánního potratu nebo možnosti narození postiženého dítěte.