V Česku připadá na osobu 1932 kil emisí a 570 kil odpadu. Jde o jeden z nejhorších výsledků v EU
Životní prostředí v Česku je stále jedno z nejhorších v EU. Produkujeme nadprůměrné množství odpadu i emisí.
Podle nové zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), která vyšla v druhé polovině března, bychom měli emise výrazně snížit v následujících osmi letech, jelikož se v klimatické změně blížíme k okamžiku, z něhož už nebude cesty zpět. Česko si ale bohužel v tomto ohledu příliš dobře nevede. Emise z průmyslu u nás totiž meziročně stouply o 11 procent a jsou tak v rámci EU deváté nejvyšší. Vyplývá to z analýzy pro pilíř životního prostředí, který je zahrnutý v Indexu prosperity Česka. Umístili jsme se v něm na 22. místě z 27 unijních států.
Vzduch v Česku stále zhoršují průmyslové emise. Ročně jich vyprodukujeme 1 932 kilogramů na obyvatele a z dat mezinárodního Institutu pro zdravotní metriky a evaluaci dokonce vyplývá, že kvůli špatnému vzduchu v Česku ročně zemře 3 200 lidí. V přepočtu na obyvatele jde o 21. nejvyšší hodnotu z 27 unijních zemí. Jedním z důvodů je, že česká ekonomika patří mezi energeticky nejnáročnější v EU. Německo je přitom stejně průmyslové jako Česko, u nás přesto na jednotku HDP spotřebujeme o 50 procent více energie.
Nejlépe je na tom naopak Švédsko, kterému se v záležitostech životního prostředí daří dlouhodobě. Situace se naopak podstatně zhoršila v Dánsku, které se propadlo o osm příček. Za změnou stojí přibližně 50procentní nárůst vyprodukovaných emisí skleníkových plynů na obyvatele a snížení podílu recyklovaného odpadu.
„Strategií Česka by proto měla být kombinace zvyšování přidané hodnoty, energetické účinnosti a energetické soběstačnosti – respektive diverzifikace dovozů zdrojů energie. V případě domácností data ukazují, že spotřebováváme o 16 procent více energie – především na vytápění a ohřev vod – než Švédsko. Nejen firmy, ale i domácnosti mohou výrazně snížit náklady na energie investicemi do energetické soběstačnosti,“ vysvětluje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
Jisté snahy směrem k energetické soběstačnosti v Česku jsou. Loni se čtyřikrát zvýšily žádosti o fotovoltaiku a ministerstvo životního prostředí od podzimu 2022 rozšířilo dotační program Zelená úsporám, který má podpořit energeticky úsporná opatření v bytech a rodinných domech. David Navrátil však dodává, že i když se loni výrazně zvýšil instalovaný výkon fotovoltaiky, v sousedním Polsku byl nárůst na obyvatele v porovnání s Českem několikanásobný.
Co se zvýšení emisí v průmyslu týče, hlavní příčinou tohoto jevu byl podle odborníků oslovených pro Index prosperity Česka loni především návrat na úroveň výroby před pandemií covidu. K největšímu meziročnímu nárůstu došlo v odvětvích chemického průmyslu a zpracování kovů, nejvíce ale ke znečištění přispívá spalování uhlí, které bylo loni zodpovědné za 40 procent emisí skleníkových plynů.
„Rychlá dekarbonizace sektoru energetiky v souladu s cílem ukončení využívání uhlí do roku 2033 představuje největší příležitost pro snižování emisí v České republice. Odstavením uhelných elektráren a modernizací teplárenství lze ušetřit více než 20 milionů tun oxidu uhličitého ročně do roku 2030,“ říká Lucie Ješátková, tisková mluvčí rezortu životního prostředí.