V Česku vzniká nejrozsáhlejší síť bankomatů. Ke sdílení nově přistupují Air Bank a UniCredit Bank

K síti, kterou dosud sdílely Moneta a Komerční banka, se přidávají další dva finanční domy. Dohromady by mohly mít zhruba dva tisíce strojů.

Iva BrejlováIva Brejlová

moneta-pobocka2

Foto: Moneta Money Bank

Pobočka Monety

0Zobrazit komentáře

Už čtyři tuzemské banky budují společnou síť bankomatů – k Monetě a Komerční bance, které odstartovaly iniciativu v letošním červnu, se přidaly Air Bank a UniCredit Bank. Jejich klienti budou moct vybírat hotovost z celé sítě za stejných podmínek jako z bankomatů své vlastní banky.

Společná síť má fungovat od února 2023. Pokud by banky zachovaly v provozu stávající stroje, jejich klientům by jich měly být k dispozici zhruba dvě tisícovky bankomatů. Motivací je podle institucí zvýšit dostupnost hotovostních služeb a nezanedbatelná je i úspora nákladů. Banky ale zmiňují třeba i udržitelný rozvoj a snížení uhlíkové stopy.

„Cílem sdílení bankomatové sítě je především zvýšení dostupnosti bankomatů pro naše klienty. Vedlejším efektem je pak zamezení nadbytečného plýtvání zdroji a také energiemi. Díky sdílení bankomatů můžeme navíc přesunout stávající duplicitní bankomaty tam, kde jsou více potřeba,“ popisuje člen představenstva a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

Podle Jakuba Dusílka, generálního ředitele UniCredit Bank, se nyní duplicitní zařízení přesunou do lokalit, kde jejich umístění nebylo doteď ekonomicky smysluplné. „Pro klienty to znamená výrazné zvýšení uživatelského komfortu v podobě dostupnosti výběrů, která, jak věřím, bude v druhém kroku doplněna i o možnost vkladů,“ přidává pak generální ředitel Monety Tomáš Spurný.

Podle vyjádření Michala Strculy, generálního ředitele Air Bank, se počet bankomatů s výběrem zdarma pro klienty jeho banky víc než zpětinásobí. Nyní bankovní dům uvádí, že mají jeho klienti k dispozici 370 těchto zařízení.

Původní dva iniciátoři sdílení, tedy Moneta a Komerční banka, dříve uvedly, že počítají s tím, že v nových lokalitách, kde zatím svoje stroje nemají, budou vznikat společné bankomaty.

Dosud nejrozsáhlejší síť na tuzemském trhu nabízela Česká spořitelna, a to 1 780 strojů. Provozování bankomatů je nicméně pro instituce drahé. I Česká spořitelna proto jejich počet letos snižovala, jen v prvním čtvrtletí proti loňsku o 38, přesto v tomto ohledu zůstávala s náskokem nejsilnější. Druhé místo dosud držela ČSOB, která má bankomatů kolem tisícovky. Komerční banka má podle nejaktuálnějších údajů kolem 860 přístrojů a zhruba 15procentní podíl na trhu. Moneta provozuje podle svých internetových stránek 557 bankomatů. UniCredit Bank pak hlásí 263 přístrojů, z toho 141 vkladových.