V Česku vzniká nová dvojka v síti bankomatů. Na sdílení se dohodly Komerční banka a Moneta
Spojení dvou velkých sítí dá dohromady 1 420 bankomatů. Firmy tím chtějí zvýšit dostupnost hotovostních služeb, ale také ušetřit.
Komerční banka a Moneta odstartovaly spolupráci na sdílení svých bankomatů v Česku. Vzniká tak síť s dohromady 1 420 přístroji, které obě banky nabídnou svým klientům tak, aby mohly z obou druhů bankomatů vybírat zdarma. Obě instituce kromě si zahuštění samotné sítě slibují nižší náklady na údržbu a spotřebu elektřiny. Mluví také o udržitelném rozvoji.
Na pohled výraznější změna ovšem je, že se v počtu bankomatů výrazně přibližují nejsilnějšímu hráči na trhu. Dosud takovou síť nabízela na tuzemském trhu Česká spořitelna, která obsluhuje 1 780 strojů.
„Podobné realizace vzájemného sdílení bankomatové sítě známe z řady evropských zemí, například z Nizozemska, Belgie nebo Francie,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Monety Tomáš Spurný. Banka už nabízela svým klientům u běžného účtu výběry z bankomatů i u konkurence zdarma, výhody pro ně se tak projeví až v průběhu příštího roku, kdy budou banky sdílet i vkladové funkce.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Současným trendem v Evropě je optimalizace bankomatových sítí s cílem nabídnout dostupnost služby maximálnímu počtu klientů. Spolupráce s Monetou nám umožní eliminovat duplicitní bankomaty na frekventovaných místech a současně instalovat tyto přístroje v lokalitách, kde je dostupnost výběru hotovosti nižší,“ popisuje Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.
Provozování bankomatů je pro banky drahé. I Česká spořitelna jejich počet v prvním čtvrtletí proti loňsku snížila o 38, přesto s náskokem zůstávala v tomto ohledu nejsilnější. Druhé místo dosud držela ČSOB, která jich obsluhuje přes tisíc. Na konci roku 2021 měla Komerční banka se svými 860 přístroji 15procentní podíl na trhu Česku. Moneta pak provozuje 560 bankomatů.