V Chicagu vzniká největší Starbucks světa. Na 4 000 metrech čtverečních nabídne čtyři patra i alkohol
Je to již téměř 50 let od vzniku jednoho z nejpopulárnějších kavárenských řetězců na světě, Starbucks. Za tu dobu prošla firma z amerického Seattlu, kterou založilo v roce 1971 trio podnikatelů Jerry Baldwin, Zev Siegl a Gordon Bowker, mnoha fázemi a dnes už má po světě více než 30 tisíc kaváren. A zatímco v Česku se první z nich otevřela v roce 2008 na pražském Malostranském náměstí, dnes už má i u nás Starbucks provozovaný skupinou AmRest vyšší desítky poboček.
Teprve loni jsme se ale v tuzemsku dočkali konceptu Starbucks Reserve, který nabízí prémiovější interiér a často i přímo v jednotlivých lokacích vlastní pražírnu, pekárnu nebo bar (označován jako Reserve Bar), kde se podává mimo jiné také víno nebo točené pivo.
Na Jungmanově náměstí v Praze nabízí Starbucks Reserve speciální kávu praženou v americkém Seattlu, ale i french press nebo chemex.
I když je u nás tento koncept poměrně nový, na americkém trhu se těší velké oblibě a Starbucks tak lokality rapidně rozšiřuje. Jednou z nich bude i Chicago. Tam Starbucks otevře letos v listopadu svou vůbec největší provozovnu, která bude mít na plochu téměř 4 tisíce metrů čtverečních, rozprostírajících se na čtyřech patrech moderně vyhlížející budovy.
Starbucks jednoduše ví, jak zaujmout, a vybírá si, alespoň tedy na americkém trhu, čím dál prémiovější lokality. V polovině listopadu tak otevře brány pobočka, která na jednom místě nabídne vedle klasické kavárny právě i zmíněný Reserve Bar, vlastní pražírnu, pekárnu a to vše v kombinaci s podáváním alkoholických nápojů, které bude míchat místní barová specialistka.
Kavárenský řetězec si tak dává mimo designu záležet i na samotném nápojovém menu, na kterém pracoval s dalšími známými odborníky, stejně jako na složení jídelníčku, který nabídne několik nových produktů. I díky tomu, že se bude jednat o lokaci s nepřetržitým provozem, chce Starbucks novým konceptem v Chicagu přiláká téměř všechny druhy zákazníků.
Právě jídlo hraje poměrně důležitou roli. Mimo vlastních sendvičů nebo různých zákusků chce Starbucks v Chicagu oživit spolupráci s malým, ale luxusním řetězcem italských restaurací Princi, které do pobočky přinesou například čerstvé prosciutto, snídaňové sendviče a další italské speciality.
Bývalý šéf a nynější výkonný předseda Starbucksu Howard Schultz se navíc pro server Chicago Tribune nechal slyšet, že bude chicagská lokace nabízet pravidelné prohlídky a několik dalších atrakcí. Vzdáleně se tak chce přiblížit Willymu Wonkovi, známému například z role Johnyho Deppa ve filmu Karlík a továrna na čokoládu, kde děti provázel svou vysněnou továrnou plnou atrakcí a sladkostí.
„Když jsem si uvědomil, co vše můžeme s tím prostorem dělat, málem jsem vyletěl z kůže. Jsem z toho absolutně nadšený,“ řekl pro Chicago Tribune Schultz. Takových lokací by chtěl mít výhledově Starbucks po celém světě mezi 20 a 30, byť samozřejmě není jasné, jak dlouho celý vývoj potrvá.