V Číně vyrostl kostel otevírající portál do nebes, Polsko láká na hlubiny solného dolu, kde najdete i bungee jumping
Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivosti.
Případně se můžete přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se za takovými projekty ohlížíme prostřednictvím vizuálního výběru toho nejzajímavějšího z domova i ze světa. Do našeho přehledu se dostávají jednoduché domky i rozsáhlé komplexy, objekty stojící na pevných základech i vznášející se nad zemí, se střechou i volným výhledem do oblak, budovy nové i rekonstruované, ve kterých se bydlí, pracuje i relaxuje.
***
Beskydy jinak
Architektura je jednou z cest, jak otevírat hory turistům. Důkazem toho je i nová síť stezek v CHKO Beskydy, kterou doplňuje série vyhlídek a odpočinkových platforem od ateliéru Henkai architekti. Stezky se vinou nad Horní Bečvou a poutníky zavedou až na vrchol kopce nad bývalým lomem.
Cesta je to příjemná i díky instalovanému mobiliáři a piknikovým či vyhlídkovým platformám, které nabízejí místo pro příjemný odpočinek. Jejich podobu měly inspirovat staré ruiny kamenných základů hospodářských stavení rozesetých po Beskydech. Autoři se u nich snažili pracovat především s lokálními přírodními materiály z místních lesů i lomu.
Tři stezky a jejich doprovodná architektura byly navrženy tak, aby co nejméně narušovaly terén a celý krajinný ráz. Díky tomu dochází nad beskydským lomem k citlivému dialogu mezi architektonickými intervencemi a přírodou, k čemuž napomohla i spolupráce s krajinářským studiem Zahrada-Park-Krajina.
Kolo, kolo mlýnský
Na samotě u lesa stojí starý mlýn, kterému vtiskli mladistvý charakter architekti Stempel & Tesař. Ti pro klienty toužící po klidu navrhli rekonstrukci budovy, která byla původně v žalostném stavu a dispozičně vůbec neodpovídala požadavkům.
Hlavním úkolem pro architekty bylo dostat do objektu světlo a vzduch. To vyřešili obnažením části budovy formou proskleného patia, jež zároveň pomáhá z domu odvětrávat vlhkost z rybníka ležícího v těsné blízkosti objektu.
Díky netradičnímu řešení uvnitř vznikla neobvyklá dispozice, která odstraňuje strop, a interiér se tak otevírá až k původnímu krovu zpracovaného mistrnou technikou. Um starých tesařů lze obdivovat také v exteriéru u původního mlýnského kola, které v rekonstrukci taktéž dostalo svůj prostor.
Ve jménu otce, syna a vrstvy
Nemusí to být jen ty největší dómy, které dovedou ve světě architektury skutečně vyniknout. Že je velikost pomíjivá, dokládá projekt světového architektonického studia RSAA, které navrhlo komorní kostel nacházející se v Číně. Objekt i přes svůj minimalismus odkazuje na evropské gotické chrámy, pracuje s prvky symetrického objemu a vrstvených siluet zahalených do bílé barvy.
Skrze osvětlený portál láká kolemjdoucí k návštěvě hlavní chrámové lodi, kterou doplňuje malá zvonice též pracující s postupným vrstvením. Vrstva je přítomna i v zadní části lodi, kde se obvykle nachází hlavní oltář. Ten je v tomto případě nahrazen velkým oknem, které se postupně rozevírá do vodní plochy, jíž je kostel obklopen.
Voda zde působí jako protiklad k relativně dynamickým křivkám stavby, zklidňuje je a zrcadlením oblohy dává věži možnost dotknout se nebes. Jako uvnitř mraku si návštěvníci připadají i v samotném chrámu, tvořeném žebrovou klenbou doplněnou o minimalistické dřevěné lavice.
Solný klenot ve skále
Sůl se v polském dole Wieliczka těžila téměř pět tisíc let. Poté, co utichly nástroje permonů, se důl dočkal neobvyklé revitalizace. Zapomeňte na nudné expozice a dlouhé procházky sotva osvětlenými chodbami. Wieliczka dokazuje, že podzemní prostory mohou nabídnout spoustu zábavy.
Díky revitalizaci zde mohou návštěvníci objevovat labyrint chodeb, podzemní jezírka, ale i léčivé lázně, restauraci i sportovní hřiště. V místní kapli zdobené sochami, které zde vytesali sami horníci, se konají svatby, a unikátem je i 36 metrů vysoká komora. V ní vznikl první podzemní bungee jumping a létá zde i horkovzdušný balón.
Dole v dole si tak lze užít zábavu, a zároveň se nadechnout léčivého vzduchu prosyceného solí, jehož teplota nestoupá nad 15 stupňů. To vše v doprovodu leštěných podlah a křišťálových lustrů, které dodávají místu na magické atmosféře.
Nový byt na Starém Městě
V srdci pražského Starého Města se nachází dům z 20. let 20. století. Na jednom z jeho podlaží se rozprostírá byt o rozloze královských 250 metrů čtverečních, který se dočkal jedinečné rekonstrukce od Lenka Míková architekti. Inspirací jim byl samotný dům, který se od stylu art deco pohnul k nastupujícímu funkcionalismu.
Zadáním a záměrem studia bylo vytvořit neokázalé a minimalistické bydlení vycházející vstříc současným trendům. I do zdánlivé jednoduchosti se podařilo vsadit bohatost a především rozmanitost, která je reprezentována nejen rudou toaletou.
Celkově se interiér člení na tři zóny dle míry intimity, tedy obytný prostor, privátní zónu s ložnicemi a přechodovou zónu s chodbou a koupelnami. Každý pokoj se díky rozličnému barevnému ladění a různým materiálům může pochlubit unikátním charakterem. Přesto místnosti prolínají vzájemné vazby reprezentované nejrůznějšími opakujícími se detaily, masivní parketovou podlahou či kamennými obklady.
***
Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.