V Číně vytvořili obří panoramatickou fotku, na které vidíte lidem do obličeje na kilometry daleko

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

china-gigapixel-panorama
0Zobrazit komentáře

Vyfotit dnes kvalitní panoramatickou fotku může díky moderním technologiím a především stále výkonnějším telefonům a jejich fotoaparátům prakticky kdokoliv, a to stále ve větší v kvalitě. Čínské kreativní studio Bigpixel Technology Corporation se však rozhodlo, že posune pořizování velkých fotografií na úplně novou úroveň a vytvořilo jedno z největších panoramat na světě.

Z vrcholku 350 metrů vysoké televizní věže Oriental Pearl Tower v Šanghaji pořídilo inovativní studio, které se zaměřuje na kreativní fotografii a cloudové zpracování dat, 360stupňovou panoramatickou fotografii, která má údajně rozlišení závratných 195 gigapixelů. Podle Bigpixelu je tak 2000krát přesnější než podobná fotografie zachycená běžným spotřebitelským fotoaparátem.

Zároveň se má podle Bigpixelu jednat o vůbec největší asijskou fotografii a třetí největší na světě. Ostatně rozlišení 195 gigapixelů hovoří za vše a jen stěží si ho dokážeme vůbec představit. Rozlišení fotoaparátů dnešních telefonů, které se pro focení používají nejběžněji, se obvykle počítá v megapixelech. Například nejnovější iPhone XS má 12 megapixelů a jelikož 1 megapixel má 1 milion pixelů, znamená to, že dokáže vyprodukovat obrázky až s 12 miliony pixelů.

V případě obří 360stupňové fotografie ze šanghajské televizní věže ovšem mluvíme o gigapixelech (a rovnou 195), přičemž 1 gigapixel má 1 miliardu pixelů. Podle Bigpixelu jde o první panorama, které má stovky miliard pixelů. Výsledkem je naprosto ostrá a detailní fotografie, v níž se můžete přibližovat doslova na stovky metrů daleko a stále bezpečně rozpoznáte výraz v očích jednotlivých lidí nebo přečtete poznávací značky aut. Vše si můžete sami prohlédnout a vyzkoušet zde.

china-panorama

Vzhledem k tomu, jak detailní celá fotografie je a co všechno z ní lze vyčíst a vysledovat, se pochopitelně začaly objevovat také obavy, zda by podobná technologie nemohla být využita k nekalým účelům. Je zřejmé, že kdyby se dostala do špatných rukou, mohla by velmi dobře posloužit ke sledování, protože vás dokáže perfektně zachytit klidně na několik kilometrů daleko.

CzechCrunch Jobs