V Hloubětíně vzniká rezidenční projekt s důmyslným systémem, jak pracovat s dešťovou vodou

V areálu developera YIT dešťová voda steče po chodníku do průlehů, odtud do koryt a poldrů. Pak skončí v retenčních nádržích.

Eliška NováEliška Nová

suomi-hloubetin

Foto: YIT

Suomi Hloubětín sousedí s Rokytkou

0Zobrazit komentáře

Pro cyklisty se stalo okolí malé říčky protékající hlavním městem důležitou dopravní spojnicí. Rokytka ale sehrává neméně významnou roli v hospodaření s dešťovou vodou. Blízkosti toku totiž využil finský developer YIT, který ve svém projektu v Hloubětíně chystá rezidenční zástavbu, v níž bude významnou roli hrát právě i práce s vodou spadlou z nebe.

YIT do Hloubětína přinesl důmyslný systém, jehož cílem je této vláhy maximálně využít. „Celý systém funguje tak, že odvod dešťových vod v areálu zajišťuje kaskádový systém rigolů, průlehů, koryt nebo poldrů a centrálního vsakovacího objektu. Voda je tedy ze zpevněných ploch, jako jsou silnice, chodníky, nebo střechy a terasy, odváděna přirozenými prvky v krajině, které ji vsáknou,“ popisuje pro CzechCrunch generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj.

Centrální vsakovací objekt neznamená nic jiného než malé jezírko u zmíněné Rokytky. To má pojímat všechnu vodu. Až v momentě, kdy už svoji kapacitu vyčerpají všechny zmíněné průlehy i poldry – což jsou střídavě suchá a zamokřená místa – a přesytí se i malé jezírko, dojde k tomu, že se přebytečná voda bezpečnostním přepadem odvede právě do kolem protékající říčky.

Finský developer kvůli tomu i část okolí Rokytky revitalizoval. K tomu pro změnu využil meandrů a niv, což v důsledku pomohlo tomu, že tok lépe zadržuje vodu. V samotném rezidenčním objektu zase funguje složitý systém propojeného potrubního vedení.

suomi-hloubetin-4

Foto: YIT

Projekt využívá i poldrů, střídavě suchých a zamokřených jezírek

V Česku existuje od loňského roku povinnost dešťovou vodu zachytávat. Tedy aspoň pokud to nejde jinak. Jde sice o preferované řešení, pokud se ale dojde k tomu, že něco takového není možné, pak je varianta vypouštět vodu ze srážek do oddělené dešťové kanalizace, která vodu nevede do centrální čistírny odpadních vod. Až posledním řešením je odvádět dešťovku do klasické kanalizace.

I tak ale stojí projekt Suomi Hloubětín za zmínku. Systém, který tu pohlcuje a schraňuje vodu, se totiž nachází na ploše kolem deseti hektarů, což z něj podle YIT činí jeden z prvních projektů likvidace dešťových vod v takovém měřítku na území hlavního města.

Developer už si podobný systém v Česku ozkoušel dříve, a to ve svém projektu na Zličíně. I tady funguje systém akumulací, vsakování, zadržování a odpařovacích ploch. Je ale o trochu menší. Areál má dohromady hektary tři. Nashromážděná voda se tu používá například i pro zavlažování zeleně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podobně je to i v Hloubětíně. „Chtěli jsme především zpomalit odtok z celého území a zadržet dešťovou vodu v krajině. Vodu z retenčních nádrží umístěných pod jednotlivými domy ale samozřejmě využíváme, například na zalévání,“ líčí Lokaj.

Může to přitom vypadat, že podobné projekty přijdou vhod jen část roku, navíc jen některých. Sucho je ovšem v Česku už několikaletá realita a odborníci se shodují, že k extrémům bude docházet čím dál častěji.

Sucho navíc neodnáší spolu s listím ze stromů podzim. Nedostatek vláhy je problém, na který se zadělává především v zimě, kdy se kvůli malé sněhové nadílce nezvládnou naplnit podzemní rezervoáry. Je tak potřeba budovat umělé na povrchu a chytat všechnu vodu, která z nebe spadne.

suomi-hloubetin-2

Foto: YIT

Pokud voda v retenčních nádržích přeteče, pojme ji právě Rokytka

V Suomi Hloubětín jsou rigoly a průlehy umístěné podél chodníků a cest, kde zůstane voda, jež po betonu steče. I ty jsou propojeny koryty a také poldry, v nich voda zůstává do doby, než se vsákne.

Podobně se srážkovými projekty pracují i v zahraničí, hojně například i u našich sousedů, hlavně pak v Německu nebo Rakousku. „Je tam zájem státu i obcí, aby rezidenční projekty měly environmentální prvky ve svém DNA. Systém zachytávání dešťové vody v místě realizace pak obce přebírají do své správy, aby měly jistotu, že bude sloužit v rámci veřejného prostoru a přispěje ke zlepšení stavu životního prostředí v lokalitě,“ přibližuje Lokaj s tím, že u nás zatím takový zájem o to, aby se podobný systém stal součástí správy veřejných komunikací, chodníků a parků ze strany obcí není.

Na Suomi Hloubětín navazuje i druhý rezidenční projekt, a to Lappi Hloubětín. Oba by měly být dokončené v roce 2029. Staví se po etapách.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Z každého domu bude výhled na nádrž. U Lipna vzniká zástavba na posledním volném místě u vody

Projekt by měl vzniknout z dřevěných CLT desek, měl by tak být šetrný k přírodě. U Lipna bude za čtyři roky k dispozici 182 nových domovů.

Eliška NováEliška Nová

Viva Lipno

Foto: Nemovax

Viva Lipno

0Zobrazit komentáře

Na posledním volném místě u vody v jihočeském Lipně vznikne nový projekt. Jeho podoba je dílem ateliéru Acrea, které navrhlo stavbu tak, aby měla jen minimální zásah do životního prostředí. Místo i budovy mají tvořit symbiózu.

Projekt má za sebou nemovitostní investiční fond Nemomax, který podél břehu nechá vybudovat desítku dvoupodlažních domů a také patnáctku horských chat, které se táhnou kolem řeky v pásu dlouhém 1,3 kilometru. Na vše bude dohlížet bronzová socha mladé ženy, která stojí nad hladinou přehrady.

Ve dvoupodlažních domech bude prostor pro 167 apartmánů. Patnáctka chat jsou takzvané challety, které jsou typické pro Alpy. Přezdívá se jim také švýcarská chata a jsou vyrobeny ze dřeva. Právě dřevo je pro nový projekt stěžejní.

„Pro stavbu bude nejspíše využita revoluční technologie křížem vrstveného masivního dřeva, která je šetrná k přírodě,“ líčí investor. Jde o takzvané CLT panely, které chce například Skanska použít pro stavbu prvního dřevěného obytného domu, takzvaného dřeváku.

Viva Lipno

Foto: Nemovax

Každý dům má výhled na vodu

Investor plánuje stavbu z CLT panelů vyrobit v továrně, čímž chce minimalizovat stavění u řeky. Nemomax se v tomto případě inspiroval stavbami v rakouských Alpách. Projekt pojmenoval Viva Lipno.

Za zmínku také stojí, že architekti pro projekt použili takzvanou metodu BIM, díky čemuž je možné chytře kontrolovat stavbu, protože všechny informace o ní jsou v digitální podobě a dá se tak předcházet problémům na stavbě. BIM ale zároveň umožňuje stavbu monitorovat i během celého jejího životního cyklu – zda například nedochází k tepelným ztrátám nebo zda někde nekončí záruka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Zásadní je, že všechny apartmány i challety budou mít přímý výhled na vodní hladinu,“ říká předseda dozorčí rady fondu Marek Unčovský. Všechny stavby proto mají fasádu, která směřuje na řeku, prosklenou. Podle architektů proto, aby se udržel intimní vztah architektury a vodní plochy Lipna. „Materiály jsou zvolené tak, aby vyvolávaly dojem dřevěné architektury v exteriéru i interiéru. Z toho vyplývá i barevnost návrhu,“ líčí Acrea.

Podoba jednotlivých domů je inspirována vertikalitou stromů. „Kromě pocitu nekonfliktnosti zaručuje minimální zastavěnou plochu, tedy co nejmenší nutnost kácení stromů. Doslova tak zdůrazňujeme kontakt domů se stromy,“ doplňují architekti.

Stavby budou mít také nízké energetické nároky. Výhodou je i blízkost Lipna nad Vltavou, v zimě se dá využít lyžařského střediska, v létě třeba zdejší cyklostezky. Investoři plánují projekt dokončit na jaře roku 2026.

Viva Lipno

Foto: Nemovax

Projekt má být hotový v roce 2026

Viva Lipno

Foto: Nemovax

Stavba má být z dřevěných CLT panelů

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání