V Hloubětíně vzniká rezidenční projekt s důmyslným systémem, jak pracovat s dešťovou vodou
V areálu developera YIT dešťová voda steče po chodníku do průlehů, odtud do koryt a poldrů. Pak skončí v retenčních nádržích.
Pro cyklisty se stalo okolí malé říčky protékající hlavním městem důležitou dopravní spojnicí. Rokytka ale sehrává neméně významnou roli v hospodaření s dešťovou vodou. Blízkosti toku totiž využil finský developer YIT, který ve svém projektu v Hloubětíně chystá rezidenční zástavbu, v níž bude významnou roli hrát právě i práce s vodou spadlou z nebe.
YIT do Hloubětína přinesl důmyslný systém, jehož cílem je této vláhy maximálně využít. „Celý systém funguje tak, že odvod dešťových vod v areálu zajišťuje kaskádový systém rigolů, průlehů, koryt nebo poldrů a centrálního vsakovacího objektu. Voda je tedy ze zpevněných ploch, jako jsou silnice, chodníky, nebo střechy a terasy, odváděna přirozenými prvky v krajině, které ji vsáknou,“ popisuje pro CzechCrunch generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj.
Centrální vsakovací objekt neznamená nic jiného než malé jezírko u zmíněné Rokytky. To má pojímat všechnu vodu. Až v momentě, kdy už svoji kapacitu vyčerpají všechny zmíněné průlehy i poldry – což jsou střídavě suchá a zamokřená místa – a přesytí se i malé jezírko, dojde k tomu, že se přebytečná voda bezpečnostním přepadem odvede právě do kolem protékající říčky.
Finský developer kvůli tomu i část okolí Rokytky revitalizoval. K tomu pro změnu využil meandrů a niv, což v důsledku pomohlo tomu, že tok lépe zadržuje vodu. V samotném rezidenčním objektu zase funguje složitý systém propojeného potrubního vedení.
V Česku existuje od loňského roku povinnost dešťovou vodu zachytávat. Tedy aspoň pokud to nejde jinak. Jde sice o preferované řešení, pokud se ale dojde k tomu, že něco takového není možné, pak je varianta vypouštět vodu ze srážek do oddělené dešťové kanalizace, která vodu nevede do centrální čistírny odpadních vod. Až posledním řešením je odvádět dešťovku do klasické kanalizace.
I tak ale stojí projekt Suomi Hloubětín za zmínku. Systém, který tu pohlcuje a schraňuje vodu, se totiž nachází na ploše kolem deseti hektarů, což z něj podle YIT činí jeden z prvních projektů likvidace dešťových vod v takovém měřítku na území hlavního města.
Developer už si podobný systém v Česku ozkoušel dříve, a to ve svém projektu na Zličíně. I tady funguje systém akumulací, vsakování, zadržování a odpařovacích ploch. Je ale o trochu menší. Areál má dohromady hektary tři. Nashromážděná voda se tu používá například i pro zavlažování zeleně.