V Hradci Králové vzniká první uhlíkově neutrální čtvrť. Obyvatele bude motivovat, aby šetřili energie
Spotřebu či vytápění ohlídá aplikace. Lidé budou moci naplánovat, kdy prát nebo nabíjet elektromobil, aby to bylo finančně i energeticky výhodné.
Fotovoltaika na střeše a baterie ve sklepě dnes už nejsou žádné terno. Obojí a mnohé další se stává stálicí developerských projektů. V Hradci Králové ale přeci jen zašli o kus dál. V areálu bývalé koželužny má vzniknout první uhlíkově neutrální čtvrť v Česku. Bude se jmenovat Sousedství a je dílem domácího developera NOHO.
„Naším standardem jsou pasivní domy s hlubinnými čerpadly, fotovoltaikou a vzduchotechnikou. To samo o sobě ale k dosažení uhlíkové neutrality nestačí. My cílíme na uhlíkovou neutralitu za provozu, naše energetická koncepce tak počítá s obohacením o trafostanici s připojenými bateriemi, které budou dobíjené fotovoltaikou a vytvořeným microgridem pro celou lokalitu,“ uvedl pro CzechCrunch zakladatel NOHO Tomáš Vrbický.
Domy tak budou fungovat z jedné společné mikrosítě. Celý systém má být chytře a předvídatelně řízený pomocí takzvaného building management system, tedy BMS, což je systém energetického řízení budov. Lokalita bude mít také možnost si s okolím vyměňovat jak elektrickou, tak tepelnou energii.
V novém projektu vznikne dohromady sto padesát bytů v osmi samostatných pasivních domech. První lidé by se do nich mohli nastěhovat už za dva roky. Projekt je totiž momentálně ve fázi vyřizování stavebního povolení.
Budoucí čtvrť se nejmenuje Sousedství jen tak. Počítá se s tím, že velikost projektu je ideální pro to, aby zde mohla vzniknout aktivní komunita. A ta bude v hospodaření s energiemi hrát důležitou roli. „Naším cílem je vybudovat energetické společenství, které bude nastaveno tak, aby komunita ušetřila co nejvíce prostředků a profitovala ze zapojení technologií, jako je trafostanice, fotovoltaika, bateriové úložiště a tepelná čerpadla. Energetika se tím demokratizuje, což ale zároveň bude vyžadovat i jistou osobní zodpovědnost členů komunity,“ popisuje Vrbický.
V praxi budou mít obyvatelé domů sdílenou aplikaci, díky níž budou moci rozhodnout, zda si chtějí vytápění ovládat sami nebo zda to nechají na nadřazeném systému, který zvolí optimální variantu vytápění. V aplikaci budou také indikátory aktuálního stavu energie a to, jak ji využívají jednotlivé bytové jednotky.
Budou též moci sledovat, kdy fotovoltaika na střeše vyrábí elektřinu a plánovat tak různé úkony v bytě. Ať už jde o praní, mytí nádobí v myčce nebo nabíjení elektromobilu. Každý obyvatel si bude moci spotřebič obsloužit večer, ale naplánovat zapnutí až druhý den, třeba tak, aby bylo vše hotové nejpozději do pěti odpoledne. „Spotřebič se pak spustí v optimální chvíli s ohledem na výrobu z obnovitelných zdrojů. Bude to tedy nejen levnější, ale přispěje to i k balancování špiček v síti,“ uvádí zakladatel firmy.
V aplikaci budou moci lidé zároveň sledovat, jaká je spotřeba ostatních v lokalitě a soutěžit mezi sebou. Zároveň skrze ní mohou obyvatelé komunikovat nebo pořádat společné akce. Co když se ale někomu nebude chtít? „Ambicí je nabídnout našim klientům balanc mezi vlastní motivací chovat se šetrně k přírodě a financemi. Model uhlíkově neutrální lokality je nastaven tak, že pro obyvatele bude vždy udržitelné nakládání s energiemi to nejvíce výhodné, protože se přirozeně odrazí i na financích. Zároveň to ale bude v daném uspořádání i ten nejjednodušší model žití. Pokud se lidé rozhodnou do tohoto společenství vstoupit, bylo by proti logice tohoto kroku se následně izolovat a úmyslně se na energetickém společenství nepodílet,“ líčí Vrbický.