V IT máme světový talent, říkají Lhotková, Mikolov a Wichterle. V Innovators 20 spolu s vámi hledáme inovátory roku
Měnit svět k lepšímu. V dnešní propojené společnosti může životy změnit opravdu kdokoliv, a to nejen ty naše, ale klidně lidí na opačné straně polokoule. Proto jsme společně s Hospodářskými novinami spustili projekt Innovators 20, jehož cílem je najít a vyzdvihnout dvacítku nejkreativnějších lidí nejen z českého byznysu, kteří svým talentem a úsilím v roce 2020 posunuli svět k lepšímu.
Takový výběr jsme nechtěli dělat sami, a tak nám můžete tipy na své favority poslat přímo na webu Innovators20.cz. Nominace se uzavírají k poslednímu dni letošního roku a o tom, koho a proč hledáme, se můžete dočíst v našem článku Hledáme inovátory, kteří mění Česko i celý svět.
Na výběr nejkreativnějších žen a mužů dohlédne odborná porota, v níž zasednou investor Ondřej Fryc, majitel skláren Lasvit Leon Jakimič, návrhářka Liběna Rochová, průmyslník Martin Wichterle, Petra Plemlová z Unuodesign, majitel Livesportu Martin Hájek, zakladatelka startupu Frusack Hana Fořtová, elitní český odborník na umělou inteligenci Tomáš Mikolov a šéfka inovací ČSOB Michaela Lhotková.
A právě našim porotcům jsme položili pětici jednoduchých otázek, v nichž se jich ptáme, co pro ně osobně znamenají inovace, k jakým vzorům ve své kariéře vzhlíží nebo v čem jsou podle nich Češi nejlepší. Ve třetím vydání odpovídají Michaela Lhotková, Tomáš Mikolov a Martin Wichterle. Předchozí dvě vydání najdete zde.
Inovace podporují také partneři Innovators 20. Hlavním partnerem projektu je ČSOB, dalšími podporovateli jsou technologická společnost Trask, logistická společnost Zásilkovna a softwarová společnost SAS.
Michaela Lhotková
Co pro vás osobně znamená inovace?
Každá principiální změna fungování, která je z podstaty vždy spojena i s rizikem (akceptace nového). Díky internetu a akceleraci celého digi, což přineslo a ještě přinese zcela nový rozměr globalizace, je třeba se diferencovat – inovace je vlastně jediná cesta, jak přežít. Nestačí ale jen izolované inovace, hlavní vítězové jsou a budou poskytovatelé celých inovativních ekosystémů. Důležitá je též otevřenost pro široká „partnerství“.
Jaké jsou silné stránky Čechů a čím jsme schopni konkurovat světu?
Máme výborné ajťáky i ve světovém měřítku a jsme stále schopni rychlé adaptace. V improvizaci jsme mistři.
Která osobnost je pro vás největším inovátorským vzorem?
Nebudu vás nudit vyjmenováváním neskutečně schopných lidí, o kterých se píší knihy a točí filmy. Já tak nějak obecně od mala nejedu na „vzory“, i když řada schopných lidí napříč různými obory mou trvalou pozornost a obdiv má, a mixuji si tak spíše svůj virtuální vzor toho nejlepšího z nich.
Dnes je asi lepší porovnávat inovační strategie celých korporací a samozřejmě především big techů. Z pohledu sféry financí, kde působím, na to jde každý ze čtveřice Google, Apple, Facebook, Amazon po svém (byť průnik tam samozřejmě je). My nejostřeji sledujeme inovace v podání Googlu, právě pro jeho již zmíněnou distribuovanost a jeho chytrou evoluční taktiku expanze.